Alexa

Akcagöz: OMÜ'de 10 Kasım Töreni Neden Yapılmadı?

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz;  10 Kasım'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde tören düzenlenmediğini, Öğretim üyelerinin hayal kırıklığına uğradığını belirtti.

Akcagöz: OMÜ'de 10 Kasım Töreni Neden Yapılmadı?
CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından 10 kasım'da anma töreni düzenlenmemesğnğ bilim kurumu olan üniversite'ye yakıştıramadığını belirtti.

19 Mayıs gibi, Atatürk’le anılan ve kurtuluşun miladı olarak kabul edilen bir günün adını unvanında taşıyan Üniversitesi’nin bu hale geldiğini görmenin üzüntüsü içinde olduklarını söyledi: Akcagöz, 10 Kasım'da sabah saat 09.05’te her zamanki gibi bir tören düzenleneceği beklentisi içinde olan Öğretim üyeleri hayal kırıklığına uğradığını, hiçbir organizenin olmadığı alanda, kendi imkanlarıyla programı gerçekleştirdiklerini belirtti.

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Sayın Rektör’ün, OMÜ’deki anma programına o saat itibariyle katılamamış olması, bir anlamda makul görülebilir. Çünkü aynı zamanda Samsun’da Atatürk anıtı önünde de tören vardı. Ancak, görevlendirdiği bir öğretim üyesi veya Rektör yardımcısı, mutlaka orada olmalı ve Üniversite kampus alanı içinde bu tören gerçekleşmeliydi. Samsun’un göz bebeği olan ve 50 binin üzerinde öğrenciyi bağrında yetiştiren Üniversitemizin, Atatürk’ten bu kadar uzaklaşması, anısına bir anma töreni düzenlemeyi bile çok görmesi, kabul edilemez bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Bir önceki 10 Kasım’da, önceki Rektör Hüseyin Akan zamanında, Rektör Yardımcıları tarafından ifa edilen bu anma töreni, ne oldu da bu yıl yapılmadı, bunu anlamak güçtür. 

Sayın Rektör’den bu yanlışı düzeltmesini istiyoruz. 10 Kasım, bir ülkenin topyekun namusunu kurtarmış bir büyük önderin vefat tarihi olup, hiç olmazsa hatırasına duyulması gereken saygı gereği bu tören yapılmalı ve OMÜ gibi köklü bir üniversitede aynı gün içinde başkaca etkinliklerle de Mustafa Kemal Atatürk anılmalıydı. Sayın Rektör’ün, geçen yıl Samsun’da OMÜ tarafından 10 Kasım töreni yapılıp yapılmadığını öğrenmesi için geçen yılın gazete haberlerine bakması yeterlidir. 

Bundan sonra, 19 Mayıs Üniversitesi'nin,  adına layık davranmasını diliyor ve bunu Samsun kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

 
YORUM EKLE

banner325