Alkışlar Faturaları Ödemiyor

Türk-Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, yaptığı açıklamada, Salgının devam ettiğini ama sağlık çalışanları alın terlerinin karşılığını alamadığını belirtti.

Samsun 12.09.2020, 14:40 12.09.2020, 14:56
Alkışlar Faturaları Ödemiyor

Diğer kamu kurumlarında çalışanların ek ödemeleri herhangi bir kesintiye uğramadan ödenmeye devam ederken salgının tam ortasında canını ortaya koyarak mücadele eden sağlık çalışanlarının sıfır döner sermaye ödemesine mahkum edildiğini kahramanlıkları bir anlamda cezalandırılmış olduğunu belirten Türk-Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak'ın basın açıklaması şöyle:

Sağlık çalışanlarının canlarını verip şifa dağıttığı, ailesinden uzak kalarak fedakarlıklarda bulunduğu bir pandemi sürecini hep beraber yaşadık, yaşıyoruz. Bu süreçte sağlık çalışanları kahramanlar olarak tarihe geçtiler. Takdirler ve teşekkürlerin ardı arkası kesilmedi. Yapılan işi bu ülkede 7’den 70’e, çiftçisinden siyasetçisine herkes gördü.

Bizim sağlık çalışanları olarak beklentimiz milletimizden teşekkür ve dua idi. Onu gördük ve yaşadık. Yöneticilerden beklentimiz ise sağlık çalışanlarının temel sorunlarının çözülmesi idi fakat ne yazık ki bu gerçekleşmediği gibi durumun daha kötüye gittiği bir süreç yaşıyoruz.
Döner sermaye ödemeleri de bunun en net biçimde görüldüğü yer olmuştur. Tavandan ek ödeme veriyoruz diyerek 3 ay yapılan ödemeler adaletsizliği, yöneticilerin iki dudağı arasına bırakılmışlığı ile çalışanları hiç memnun etmemişti. Bunun düzeltilmesi çağrılarımız ne yazık ki hep yanıtsız bırakılmıştır.

Salgın bitmemesine rağmen her ne hikmetse adaletsizde olsa bu tavandan ek ödeme süreci sona erdi ve yenisi gündeme geldi Diğer kamu kurumlarında çalışanların ek ödemeleri herhangi bir kesintiye uğramadan ödenmeye devam ederken salgının tam ortasında canını ortaya koyarak mücadele eden sağlık çalışanları  sıfır döner sermayeye ödemesine mahkum edilerek kahramanlıkları bir anlamda cezalandırılmış oldu.

Salgın devam ediyor  ama sağlık çalışanları alın terlerinin karşılığını alamıyor. Verdikleri kahramanca mücadelenin karşılığında yapılanlardan dolayı mutsuzlar. Aylar süren ve daha da sürecek olan fedakârlıklarının karşılığında yapılanları hazmedemiyorlar.

Şimdi sesleniyorum;

● Döner sermayeleri sıfırlamak yerine tüm sağlık çalışanlarını kapsayan , memnun edecek düzenlemeler neden ısrarla yapılmıyor ?
● Adaletsiz ve sistematik bir şekilde çalışanı mağdur eden döner sermaye sistemi yeni baştan niçin revize edilmiyor?
● Salgın devam ediyor iken kahramanları niçin sürekli kaybetmeye mahkum ediliyor?
● Yıllardır haykırıyoruz. Döner sermaye sistemi adaletli değil, döner sermaye sürdürülebilir değil, Aynı işi yapan insanlar arasında farklı ödeme olabilir mi?
Bu sorulara verecek cevabı olmayan tüm yöneticiler sağlık çalışanlarının bugün yaşadıklarının sorumlusudurlar. Yöneticiler teşekkür ve takdiri bırakıp gereğini yapmalıdırlar. Onların üstüne düşen, sağlık çalışanların taleplerini karşılamaktır. Bu işi de döner sermayeden başlanmalı, sıfır döner sermaye rezilliğine bir son verilmelidir.
Hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442