'Almanya’nın Devlet Televizyonunun Atatürk’e saldırısı manidar'

ARD televizyonu, yayınladığı belgeselde, "Atatürk’ün Almanya’dan satın alınan zehirli gazı Dersim’de Alevilere karşı kullandığı’ ve “Atatürk'ün Nazi Almanyası'yla birlikte çalıştığı” iddiaları asılsız, utanç verici iftira olduğu açıklamasında bulunan ADD tepki gösterdi.

Samsun 09.12.2019, 11:42
'Almanya’nın Devlet Televizyonunun Atatürk’e saldırısı manidar'

Almanya’nın Devlet Televizyonunun Atatürk’e saldırısı manidar olduğunu belirten ADD Samsun Şubesinden yapılan açıklamada, ARD televizyonu yayınladığı belgeselde, ‘Atatürk’ün Almanya’dan satın alınan zehirli gazı Dersim’de Alevilere karşı kullandığı’ ve “Atatürk'ün Nazi Almanyası'yla birlikte çalıştığı” iddialarının asılsız ve utanç verici iftira olduğunu belirtti.

Atatürk ve Cumhuriyet Türkiye’si 2.Dünya Savaşı sırasında Alman bilim adamlarını, aydınlarını ülkesinde barındırarak özgür ve refah içinde bir yaşam sürmelerine vesile olduğunu belirten açıklamada, "Bahsi geçen aydınlar ve niceleri, Nazi Almanyası’nın işkence, baskı, zulüm ve ölüm tehdidinden kurtulmuş, aydın fikirlerini Türkiye Cumhuriyeti’nde yeşertmiştir." ifadeleri kullanıldı.

ADD Samsun Dr. Işık Özkefeli, "O dönemin Türkiye Cumhuriyeti özgürlük, eşitlik ve kardeşlik fikrini temel ilke edinmiş bir Cumhuriyettir. Hukuka olan inancıyla birlikte güçler ayrılığı ile hümanist ve aydınlanmış bir devlet fikri ile bağnazlığa, gericiliğe ve feodal sisteme son vermiştir. Farklı ırklara, dinlere saldırı Atatürk Cumhuriyeti’nin politikası değildir." dedi.

Söz konusu dönemde yabancı istihbarat elemanları Anadolu da kol gezmekte olduğunu, hiçbir istihbarat raporunda ARD kanalının iddialarına dair bir belge yayınlanmadığını belirten Özışık, "Tarih literatüründe böyle bir tarih kaydı yer almamaktadır. Dersim olaylarında gaz kullanıldığına dair bir belge, rapor yoktur. ARD televizyonunun uydurmasıdır. Bugüne kadar böyle bir iddia yokken bugün ortaya atılması üzerinde düşünülmelidir. Bu sözde belgeyi (!) Almanya’ya servis edenler de iddiayı ortaya atanlar kadar onursuzdur." diyerek şunları söyledi:

"Bunlar biliyorlar ki Ortadoğu’da tek laik ve ulus devlet olan Türkiye’nin Atatürk ile bağları koparılabilirse, bir şekilde bulunduğu bölgenin de kontrolü denetimleri altına alınmış olacaktır. Atatürk’e, Cumhuriyet’e saldırıların asıl amacı budur.Türkiye 21’inci yüzyılda emperyalist devletlerin tek ve ortak hedefi haline dönüşmüştür. Bu nedenle geçmişte gösterdikleri çabadan çok daha yoğun ve sinsi bir saldırı ile Atatürk’ü ortadan kaldırma planları yaptıklarını Cumhuriyet Devrimleri’ni aşındırmak istemektedirler. " dedi.

Büyük Bir Saygısızlıktır

Atatürk’e saldırı, Emperyalist devletlerin Türkiye’yi parçalamaya yönelik planlarının bir parçası olduğunu belirten Özışık, "UNESCO'nun doğumunun 100.yılını, yani 1981’i “ATATÜRK YILI” ilan ettiği gerçeği ortada iken, Alman televizyonunun yaptığı tam bir algı operasyonudur.
Bu çarpıtma; "Tarih yazanların yapanlara sadık kalmaları" gereğine dikkat çeken Atatürk'ün haklılığı ortaya koymaktadır. Atatürk’e dil uzatmak bütün Türk halkına dil uzatmaktır. Cumhuriyet’i ilan eden, her seferinde seçilerek Cumhurbaşkanlığı makamına oturan, Ortadoğu ve Balkanlara barış getiren Atatürk ile parlamentosunu feshederek, führerliğini ilan eden soykırımcı Adolf Hitler’in isimlerinin aynı cümlede kullanılması dahi büyük bir saygısızlıktır." diyerek açıklasını şöyle bitirdi:

ADD Genel Yönetim Kurulu ve tüm yurda yayılmış şubeleri olarak Alman televizyonunun çirkin benzetmesini ve provokasyonunu şiddetle kınıyoruz. Yaşasın Atatürk! Yaşasın Barış! Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!
 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)