Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 40 Şair 40 Şiir Yarışması

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen 40 Şair 40 Şiir etkinliği Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşti. 

Samsun 08.05.2017, 14:22 08.05.2017, 14:24
Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 40 Şair 40 Şiir Yarışması

40 Şair 40 Şiir etkinliği, öğrencilerin Türk dilinin en zarif söyleyişi biçimi olan şiirle tanışmalarını, şairleri tanımalarını, şiir geleneğini ve birikimi hakkında bilgi sahibi olmalarını; edebi anlayış, duygu ve düşünce bakımından zenginleşmelerini çok büyük katkı sağladı.

Edebiyat Öğretmenleri, Emel Mazlum ve Sema Yetik’in koordine ettiği 40 şair ve 40 şiir etkinliğinde, her sınıf düzeyi için şiirler belirlendi. Öğrenciler program dahilinde 10 şiir ezberleyecek şekilde koordine edildi. Şube koordinatör öğretmenleri belirli aralıklarla ezberleri ve şiir okuma yöntemlerini öğrencilere bildirerek, gerekli düzeltmeleri yaptı. Programa katılan 9-10-11. Sınıf öğrencilerin şiirleri; şair biyografisini sunma, şiir ezberi, vurgu, tonlama, jest ve mimikler, telaffuz ve dil anlatım kurallarına uyma kriterlerine göre değerlendirildi. Her şubeden en iyi şiir okuyan 3 öğrenci seçildi. Öğrenciler şiirlerine uygun fon müziği, video, görüntü kullandılar. Yine öğrenciler dijital ortamda panolar da sergilerde yapılan çalışmaları diğer arkadaşlarına sundular.

40 Şair 40 Şiir etkinliğine katılan öğrenciler, şiirin duyguları en güzel şekilde terbiye eden bir sanat olduğunu ve bu etkinliğin kendilerine çok şey kattığını dile getirdiler. 

40 Şair 40 Şiir etkinliğinde kız öğrencilerden 9.sınıflarda Mevlana 'nın 'Etme’ şiiriyle Hayrunnisa Arslan, 10.sınıflarda Emre Miyasoğlu’nun ‘Dinle Oğul’ şiiriyle Tuğba Keskin, 11. Sınıflarda Mehmet Akif İnan'ın 'Mescid-i Aksa'yı gördüm  düşümde' şiiriyle Begüm Cömert  1.olurken erkek öğrencilerde ise 9. Sınıflarda Osman Sarı'nın Hüzün  şiiriyle Hamza Kalaycı, 10. Sınıflarda Cahit Sıtkı Tarancı "35 Yaş" şiiriyle Yasin Con, 11. Sınıflarda Nabi'nin Naat Şiiriyle İsmail Kirenci 1. Oldu.

Yorumlar (0)