Alexa

Atakum Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında toplu iş sözleşmesi yapıldı

Atakum Belediyesi ile TÜM BEL-SEN arasında toplu iş sözleşmesi törenle imzalandı. Başkan Av. Cemil Deveci, "Yasanın bizi sınırlandırmadığı her alanda atacağımız adım emekçilerin lehine olur" ifadelerini kullandı.

Atakum Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında toplu iş sözleşmesi yapıldı

Atakum Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme kapsamında ise belediye bünyesindeki memurların yüzde 80 olan sosyal denge tazminatı yüzde 100’e çıkarılırken aynı zamanda kreş, yemekhane, ulaşım ve sosyal tesislerden indirimli faydalanmaları sağlandı.

ETMİZ BUDUMUZ BELLİ

TÜM BEL-SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, Sendikalar emek, siyasi partiler de demokrasi örgütleri olduğunu, ülkenin refah seviyesinin artmasında ve emeğe artı değer katmada sendikaların ve siyasetin rolü çok büyük olduğunu belirterek, "Sözleşmemizin içerisinde güzel maddeler var. Atakum Belediyesi’nin de ekonomik durumu belli. Kreş, yemekhane, ulaşım, sosyal tesis primleri ve sosyal denge tazminatının yüzde yüz tavandan verilişi var. Etimiz, butumuz belli. Gönül isterdi ki çok daha fazlası olabilseydi. Sayın Başkanımızın gönlünden de çok daha fazlasının geçtiğine inanıyorum. İndirimler istediğimiz kadar olmamış olabilir. Bir tarafın gelirini yükseltirken, diğer tarafta mağduriyet yaratmamak gerekir. Sosyal tesislerden yüzde 25 indirim alabiliyoruz ama oralarda belediye bütçe artırımı yapamıyor. Tesislerden indirimlerimizin artması, orada çalışan arkadaşlarımızın gelirlerinin azalması demek oluyor. Bizim her şeyi memurlar açısından bakmamamız gerekiyor." dedi.

ATAKUM HALKININ VERGİLERİYLE MAAŞIMIZI ALIYORUZ

Yıldız, konuşmasının devamında bir ricada da bulunarak, "Atakum Belediyesi’nde hizmet ederken Cumhuriyet Halk Partisi’ne veya başka bir partiye hizmet etmiyorsunuz. Bizler devletin memurlarıyız, ilave olarak katma değer üretmeliyiz. Atakum halkının vergileriyle maaşımızı, ikramiyelerimizi alıyoruz ve her hizmeti Atakum halkının refahını ve yaşam alanlarını daha üst seviyeye taşımak için yapıyoruz. Sözleşmemizi hazırlarken emek gösteren herkese ve Atakum Belediye Başkanımız Cemil Deveci’ye sonsuz teşekkür ediyorum" dedi.

HERKESİ MEMNUN ETMEK DURUMUNDAYIZ

Atakum Beldiye Başkanı Av. Cemil Deveci ise yaptığı konuşmada sözleşmenin hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, emeğin yanında olduklarını, sürekli olarak emek ve demokrasi mücadelesi verdiğini belirterek, "Şimdi belediyede işveren temsilcisi olarak karşınızdayım. Bu benim için zor bir iş. Ama bu belediye buradan çıkacak, benim başarımla değil; bizim başarımızla çıkacak. Belediye çalışanları diğer kamu çalışanları gibi değil. 657’ye veya iş kanununa bağlı olabilirler ama belediye çalışanlarının mesai mefhumu yok ve belediyeye girip çıkan herkesi memnun etmek durumundayız." dedi.

Sosyal haklar konusunda hassasiyetleri olduğunu söyleyen Başkan Deveci, "Birkaç ay sonra sözleşmeye bağlı kalmaksızın onları uygulayacağız zaten. Hiç tereddüttünüz olmasın. Yasanın bizi sınırlandırmadığı her alanda atacağımız adım emekçinin lehine olur. 

BİZİM HAKLARIMIZ DA PAZARLIK KONUSU OLAMAZ

Emekten, demokrasiden, Cumhuriyet’ten yana, Atatürk’ün kurduğu ülkeyi geliştirecek bireyler olmalarını istediklerini ifade eden Deveci; "Bu hepimizin görevi. Başka tercihleri olan arkadaşlarımız var. Bunu seçim döneminde de son 2.5 aylık dönemde de hissettim ama orada değilim ben. Cumhuriyet’in bize verdiklerinin karşılığını, bizden bekleneni yerine getireceğiz diyen insanın yanındayım ben. Bu olursa, başarı çıkar. Belediyemiz de şu an içinde bulunduğu sıkıntılara önümüzdeki dönemde düşülmez. Bizim haklarımız da pazarlık konusu olmaz. Masanın her iki tarafına oturabilen, konuşabilen sendikacı sorumlu sendikacıdır. Benim sizden istediğim de bu. Bu taraf için merak etmeyin, var olanı sizinle paylaşırız. Şimdilik sevgimizi ve gönlümüzü paylaşıyoruz." dedi.

ORTAK AKIL OLUŞTURACAĞIZ

Ülke ve Atakum için zor bir süreç olduğunu belirten Cemil Deveci, "Mesailerinizi, maaşınızı bırakın çocuklarınızın geleceği için mücadele etmek, çalışmak; onlar için sevgiyi Atakum’da yeşertmek zorundayız. Başka bir şey istemiyoruz, sevgiyi yeşertelim. Sevginin olduğu yerde uzlaşmazlık olmaz. Barış, başarı, demokrasi, kent ve komşuluk hukuku olur. Sizlerden beklediğim de budur. Sizler işlerinizde uzmansınız. Aramızda mühendisler var. Ben söyleyip siz yapmayacaksınız. Siz söyleyeceksiniz ben yapacağım. Sizlerin bildiğini ben bilemem. Yanlış gidenleri eleştirmelisiniz. Ortak akıl oluşturacağız. Eğer ben belediye çalışanlarıyla ortak akıl oluşturamayacaksam, 200 bin nüfuslu bir kentte nasıl oluşturacağız? Önce kendi aramızda yapacağız. Başarıya odaklanmış bireyler olursa, başarılı oluruz." ifadelerini kullandı.

Atakum Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) arasında toplu iş sözleşme törenine, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Şeref Aydın, Atakum Belediyesi Meclis Üyesi Atilla Tekcan, Atakum Belediyesi Özel Kalem Müdürü Av. Merve Selin Cengiz, TÜM BEL-SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, TÜM BEL-SEN Samsun Şubesi Hukuk ve HİS Sekreteri Kamuran Batdal, TÜM BEL-SEN Samsun Şubesi Atakum Belediyesi Temsilcisi Lale Saraç Genç, birim müdürleri, belediye personeli ve basın mensupları katıldı. 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 22:47
YORUM EKLE

banner325