Atakum Belediyesi'nden Rotary Kulübü işbirliği ile Jersey Projesi

Atakum Belediyesi’nin kırsal kalkındırmaya yönelik ‘Köyüm Köylüm’ projeleri kapsamında Samsun Karadeniz Rotary Kulübü işbirliği ile yürüttüğü ‘Jersey Irkı İnek Dağıtımı Projesi’nde sona gelindi.

Samsun 23.10.2020, 20:44 23.10.2020, 22:09
Atakum Belediyesi'nden Rotary Kulübü işbirliği ile Jersey Projesi

Atakum Belediyesi’nin ‘Köyüm Köylüm’ projeleri kapsamında Samsun Karadeniz Rotary Kulübü işbirliği ile ‘Jersey Irkı İnek Dağıtımı Projesi’nin paydaşları bir araya geldi.

Atakum Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ve Samsun Karadeniz Rotary Kulübü’nün uluslararası destek fonları ile finans sağladığı, ‘Bir kadına bir inek verin ve dünyayı değiştirmesini izleyin’ sloganlı proje kapsamında Atakum’un kırsal mahallelerinde yaşayan 25 ihtiyaç sahibi kadına ikişer adet süt verimi yüksek Jersey ırkı inek dağıtılacak.

İlgililerden yapılan açıklamama Jersey Irkı İnek Dağıtımı Projesi’nin kapsamında yararlanıcıların tespitinde şehit ve gazi yakını, ailesinde engelli birey bulunan ve dar gelirli kişilere öncelik tanındı. Yararlanıcılara verilecek olan 50 adet Jersey ırkı inek kısa süre içinde kente gelecek ve bakımları yaklaşık sekiz ay boyunca Atakum Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nce yapılacak. Bu süreçte inekler suni tohumlama ile gebe bırakılacak ve yararlanıcı ailelere bu şekilde teslim edilecek. Hayvanların beslenmesi sürecinde Atakum Belediyesi’nin kurulumunu tamamladığı Yem Kırma Merkezi, yararlanıcılara destek olacak. Uzman veteriner hekimler hayvanların bakımı ve sağlığı için yararlanıcı kadınların sürekli yanlarında olacak. Gebe inekler, doğum yaptığında projeye yeni katılan buzağılar alınarak yararlanıcı sayısı artırılacak. Yararlanıcıların ineklerden elde ettiği süt, Atakum Belediyesi’nin öncülük edeceği bir başka proje ile ürüne dönüşecek ve ekonomik gelir olacak.

proje ile ilgili açıklamada bulunan Atakum Belediyesi’nin Veteriner Hekimi Hakan Temur şunları söyledi:

Bu proje büyüyecek ve gelişecek

“Bu projeye 1,5 yıl önce başladık ama hayallerimiz bugün itibariyle gerçek oldu. Projeye Samsun Karadeniz Rotary Kulübü bize çok destek verdi. Sürecin her noktasındaki katkılarından dolayı onlara teşekkür ediyorum. Projede süt verimi yüksek ve sütü lezzetli olan Jersey ırkı ineklerin ihtiyaç sahibi ailelere gebe olarak teslim edilmesini kararlaştırdık. Bu projenin her safhasında Atakum Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü olarak yararlanıcıların yanında olacağız. Teknik ekiplerimiz onlarla birlikte olacak. Bu proje büyüyecek ve gelişecek” ifadelerini kullandı. Projenin yorucu ama keyifli olduğunu aktaran Samsun Karadeniz Rotary Kulübü Başkanı Merve Kaynar, “Bugün, burada uzun zamandır üzerinde çalıştığımız güzel bir proje ile ilgili olarak bir araya geldik. Projenin uygulayıcısı ve kırsaldan gelen kadınlarımızla tanışmak için bir araya geldik. Biz aslında, ‘beş köy mü acaba diye başladık’ ama şimdi Alanlı, Karakavuk, Çakırlar, Çamlıyazı, Çatmaoluk, Elmaçukuru, Kabadüz, Kesilli, Özören, Kasnakçımermer ve Aslandamı mahallelerindeki köylü kadınlarla birlikte çalışacağız. Bu proje ineklerden alınan sütün değerlendirilmesi ve satılması, kadınlarımızın daha özgür hale gelmesi, ekonomik katkılarını artırması amacıyla yapılıyor. Proje çok yoğun bizi yordu ama şimdi sonlandırıyor olmanın keyfini yaşıyoruz” dedi. 

Kore’den, Amerika’dan, Tayvan’dan, Kanada’dadaki dostlardan yardımlar aldık ve projeyi tamamlamak üzereyiz.

Samsun Karadeniz Rotary Kulübü Geçmiş Dönem Başkanı Teoman Kaynar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Biz daha önce hayvan dağıtımı şeklinde projeler yaptık fakat hatalar vardı. Çünkü verdiğimiz hayvanlar o ortama uygun değillerdi. Daha önce Bahçekonak köyüne 40 tane gebe holstein ineği bağışlamıştık. Fakat, ‘holsteinın sütü çok lezzetli değil’ dönüşü aldık. Jersey’in sütü çok lezzetli, fazla yem yemeyen ve fazla karbondioksit salınımı yapmayıp çevreyi kirletmeyen bir hayvan. Ayrıca dağlık araziye uygun bir inek türü. Biz proje için arkadaşlarımızla herhalde 5 bin tane mail attık. Çok fazla attığımız için Google mail atmamızı yasakladı. Yeni bir adres aldık, oradan attık. Kore’den, Amerika’dan, Tayvan’dan, Kanada’dadaki dostlardan yardımlar aldık ve projeyi tamamlamak üzereyiz. Biz bundan sonra Cemil Başkanımızın işaret ettiği köylerde çalışmak, oralara faydalı olmak istiyoruz” dedi.

‘KÖYLERİNİZİ TERK ETMEYİN’

Koronavirüs pandemisi ile birlikte kentlerdeki yaşamın zorlaştığını belirten Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Sizler bizim böyle kravatlı gömlekli olduğumuza bakmayın.  Dünya nüfusunun üçte biri açlıkla karşı karşıya. Özellikle bu korona, daha evvel bizim gibi insanların söylediği ama çok net anlaşılamayan bu açlık sorununu herkese anlattı. Açlık dünyanın ve Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesi. Hani diyordu ya cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ‘Köylü milletin efendisidir.’ Anlamadık ne dediğini. Ama şimdi çok iyi anlıyoruz. Köylü milletin efendisidir. Eğer siz yoksanız biz de aç kalırız. Ben ne yiyeceğim yarın? Sizin ürettiklerinizden yiyeceğim. Eğer siz üretmiyorsanız ki bugüne kadar üretmediniz, ürettirmediler. Elinizden topraklarınız alındı. Çocuklarınız asgari ücretle şehirlere kaydırıldı. İstanbul’da çocuklarınız var işsiz şu anda. Toprağınız var. Gidip göremiyorsunuz. Onlar size gelemiyorlar. Türkiye büyük zorluklar yaşıyor. O zaman o çocukları yanlarınıza alacak bir süreci başlatmamız gerekiyor. Bu proje küçük bir proje ama daha başlangıç. Türkiye’nin her yerinde dünyanın her yerinde insanlar tarımda, tarlada nasıl üretebiliriz, karnımızı nasıl doyurabilirizin peşindeler. Bu korona birçok can aldı aramızdan ama böyle bir faydası da oldu. Onun için köylerinizi terk etmeyin” ifadelerini kullandı. 

‘İKİ JERSEY’İN AYLIK GETİRİSİ ASGARİ ÜCRETTEN YÜKSEK’

Jersey düvesinin aylık getirisi Atakum Belediyesi’nde asgari ücretle çalışan birinin aylığına bedel olduğunu belirten Başkan Deveci, “Ben bir köy çocuğuyum. Hatta orman köyü çocuğuyum. Hakan Bey bana bu projeyi anlatırken Jersey ırkından bahsettiğinde, benim babam yanımdaydı. Jersey düvesinden bahsettim. Dedi ki, ‘Sen çobanlık yaptın o kadar. Zamanında ovamızda, köyümüzde baktığın büyükbaş hayvanların cinsi Jerseydi. Onlar dağ bayır demeden keçi gibi gezerler. Öyle yem ihtiyaçları da diğer büyükbaşlar gibi yüksek değildir. Kendi yavrularına kendileri bakarlar. Sen de o hayvanın sütüyle beslendin. Kardeşlerin de aynı şekilde o sütle beslendi. Ben birinizin bile ciddi bir hastalık geçirdiğini hatırlamıyorum’ dedi.

Atakum’da bizim köyümüzde, bizim bölgemizde bunu zenginleştireceğiz. Köylerde konağımız var. Benden önceki belediye başkanları bunları düzeltmişler, onarmışlar. Onları daha aktif hale getireceğiz. O köyde öğretmen olmuş, okumuş, yazmış ama atanamayan öğretmen varsa onlara biz belediyeden iş vereceğiz. Sizin çocuklarınızın derslerine, sınavlarına ve özellikle bu içinde bulunduğumuz koşullarda hazırlayacaklar. Genç kızlarımız köylerde meslek edindirme kurslarına gidecek. Buradan oraya öğretmenler gelecek. Hatta o bölgede, o coğrafyada birbirine yakın üç köyü birleştirerek o meslek edindirme kursu hocası yetiştireceğiz. O da bulunduğu coğrafyadaki kardeşlerine meslek edindirecek. Öğrendikleri meslek sayesinde ürettikleri ürünler için biz bir pazar oluşturacağız ve satacağız. İddiayla söylüyorum. İki Jersey düvesinin aylık getirisi Atakum Belediyesi’nde asgari ücretle çalışan birinin aylığına bedel arkadaşlar. Bir de burada kira ödeniyor ve yaşam pahalı. Sizler kendi evinizde oturuyorsunuz. Kira ödemiyorsunuz. Evinizin bahçesinden domatesi, marulu taze toplayıp sofranıza götürüyorsunuz. Tavuğunuzun taze yumurtanızı kullanıyorsunuz” dedi.

Türkiye’ye örnek bir kent olacağız

Başkan Deveci konuşmasının devamında şunları söyledi; “Her yerde anlattım. Bu proje bu kadar değil. 20-25 köyle kalmayacak, çoğalacağız. Biz belediye olarak giderek güçleniyoruz, giderek toparlıyoruz. Bu sayıyı artıracağız. Bu işi biz başarabildiğimizde, bu iş hayata geçtiğinde çocuklarınızın, torunlarınızın inekleri ve onların buzağılarını sevdiğini görünce, ‘bu bu kadar tanınır mıymış’ diyecek. O da bu projeyi 10 katına çıkaracak. Biz size bu projenin faydalı olduğunu söylüyorduk. Şimdi siz de gördünüz. Ben Atakum Belediyesi’nin kaynaklarının önemli bir kısmını; sizin kendi evinizde, kendi toprağınızda üretebilmeniz, ürettiğinizi satabilmeniz, sattığınızın karşılığında alın terinizi alabilmeniz için elimden gelen her şeyi yapacağım. Bu elimden gelen her şey, şu demek değil. Elimden bu kadarı geldi değil. Bu belediyenin bugün değilse yarın sizin sorunlarınızın tamamını çözebilecek gücü var. Genç olan arkadaşlarımız var. Bu genç olarak görmüş olduğunuz arkadaşların her biri alanında uzman eğitimli arkadaşlarımız. Zaten seçim öncesinden çoğunu tanıyorsunuz. Sonra da köylerinize geldiler. Yaptığımız tarımı bilimsel yapacağız. Ziraat mühendisleri yanınızda olacak. Veteriner hekimler yanınızda olacak. Ziraat ve veteriner teknisyenleri yanınızda olacak. Hayvan nasıl sağlıklı ve hijyenik koşullarda saklanır? Temizlemesi nasıl olur? Evde, damda, avluda, bahçede marul, domates, biber nasıl yetişir? Doğru tohum nedir? Sağlıklı tohum nedir? Verimli tohum hangisidir? Bu konularda hepiniz eğitileceksiniz. Hep beraber Türkiye’ye örnek bir kent olacağız” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
12°
parçalı az bulutlu