Atakum'da Konteynerler Yer Altına İndiriyor

Sıfır Atık Projesi kapsamında Atakum Belediyesi Konteynerleri Yer Altına İndiriyor. Av. Cemil Deveci, toplantıda belediyenin yürüttüğü koronavirüs ile mücadele süreci konusunda Meclis üyelerine bilgilendirmede bulundu.

Samsun 18.03.2020, 19:14 18.03.2020, 19:48
Atakum'da Konteynerler Yer Altına İndiriyor

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci Atakum’da konteynerler yer altına ineceğini belirtti. Atık Projesi kapsamında Atakum’da yer altı çöp konteyneri sistemine geçilmesini görüşen Atakum Belediye Meclisi, ilgili maddeyi oybirliği ile kabul etti.

Av. Cemil Deveci, Atakum Belediye Başkanı toplantıda yaptığı konuşmada, belediyenin yürüttüğü koronavirüs ile mücadele süreci konusunda Meclis üyelerine bilgilendirdi.

Mecliste, Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından teklifi verilen ve Atakum'da katı atık olan evsel çöplerin toplanmasında yer altı çöp konteyneri sistemine geçilmesine ilişkin madde görüşüldü. İlgili madde oy birliği ile kabul edildi.

ŞEHİTLERE RAHMET

Meclis Toplantısında Başkan Deveci, Çanakkale Zaferi’nin 105. yıldönümü olduğuna dikkat çekerek, “Çanakkale Zaferi, hiçbir millete nasip olmayan bir başarı örneğidir. Türk milletine nasip olan bu günün seneyi devriyesi. Ailemden, benim soyadımı taşıyan yedi şehit Çanakkale’de yatıyor. Bu ülkenin geleceği ve bugünler için canını feda eden tüm şehitlerimize rahmet diliyorum” dedi.

SIFIR ATIK PROJESİ YER ALTI KONTEYNERLERİ

Mecliste görüşülen sıfır atık düzenlemesine ilişkin konuşma yapan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, çöplerin kaynağında ayrıştırılmasını da hedeflediklerini belirterek şu şekilde konuştu:

“Sıfır atık dünyanın ve Türkiye'nin gündeminde. Biz de çok uzun süredir bu konuyla ilgili çalışıyoruz. Bu çalışmalar kapsamında kırsal kalkınma, kapsamlı bir çevre eğitim modeli gibi sosyal projelerin iç içe olduğu projelerimiz var. Burada sona geldik. Türkiye'de başka örneklerini de inceledik. İnsan sağlığını korumak aynı zamanda Anayasal bir sorumluluk ve belediyelerin görevi. Belediye yasamızda da buna benzer hükümler var. İlgili pek çok yasa da var. Bu yasal dayanaklarla biz bu projenin devamı ve tamamlayıcısı olarak yer altı konteyneri sistemini Atakum'da kurmaya çalışıyoruz. Bir diğer husus çöplerin kaynağında ayrıştırılmasını hedefliyoruz. Eğer bunları gerçekleştirip kentimizde üretilen evsel atıkların yüzde 50'si veya yüzde 60'ının geri dönüşümüne yönelik bir potansiyele ulaştırabilirsek çöp toplama hizmetine ayırdığımız bütçeyi denkleştirebiliriz. Diğer yandan şehrin temizliği, Atakum'un kültür, sanat ve turizm iddiamızı ortaya çıkaracak engelleri de aşmış olacak.”

ATAKUM MECLİSİ ÖNEMLİ ADIM ATMIŞ OLDU

Atakum bu kararlar ile birlikte önemli bir adım attığını belirten Başkan Deveci konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu mevzuat hükümleri tamamı birlikte değerlendirildiğinde; kamu kurumları, büyük ticaret merkezleri, siteler, 20 bağımsız konuttan daha büyük apartmanlar bizim gösterdiğimiz yerlere, maliyetlerini kendilerini karşılamak kaydıyla, tek tip ve önerilen modelde yer altı konteynerlerini yapacaklar. Biz bu meclis kararıyla sürecin başladığını kurumlara tebliğ edeceğiz ve sürecin sağlıklı işlemesi için iş birliği yapacağız. Atakum bu meclis kararıyla önemli bir adım atmış olacak.”

Atakum’da koronavirüse karşı yürütülen mücadele çalışmalarıyla da ilgili konuşan Başkan Deveci, “Atakum Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyesi arkadaşlarımız korona virüs sebebiyle evlerinde çıkamayan yaşlı, hamile ve engelli vatandaşların yaşamına dokunacak sosyal bir çalışmaya imza atıyor. Bir WhatsApp Hattı kurdular. Dezavantajlı gruptaki Atakumlular buraya ulaşıyor. Temel gıda gibi market ihtiyaçlarını bildiriyorlar. Sonrasında alışveriş gerçekleştirilip kapıda ödenecek şekilde evlere teslim ediliyor. Bunu yaparken Atakum esnafının gözetilmesi de ön planda tutuluyor." dedi.

Dünyanın virüse karşı savaş verdiğini, Sosyal medyadan vatandaşlara sürekli bilgilendirmede bulunduklarını belirten Cemil Deveci, konuşmasını şöyle tamamladı: "Koronavirüsle mücadele konusunda elimizdeki olanakları kullanarak Kaymakamlıkla koordineli şekilde gayret gösteriyoruz. Toplumsal bir mücadele için burada yapılacak en önemli şey kişisel hijyen kurallarına uymak. Hem karşımızdakinin hem de kendimizin sağlığını düşünmek zorundayız. Tüm dünya virüse karşı savaş veriyor. Bu konuda bizim yapabileceklerimiz konusunda fikri olan varsa, herkesin görüşlerine açığız”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)