Atakum İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ bağışı Sıralamasında 1. Oldu

Türkiye Organ Bağışçı Sayısında Temmuz Ayı Birincisi Atakum İlçe Sağlık Müdürlüğü oldu.

Samsun 07.08.2017, 15:55 07.08.2017, 15:59
Atakum İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ bağışı Sıralamasında 1. Oldu

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf GÜNEY yaptığı açıklamada;"Türkiye'de organ naklindeki en büyük sıkıntımız organ bağış azlığıdır.

Organ bağışçısı sayısını arttırabilmek için pek çok faaliyet yürütüyoruz. Yaptığımız faaliyetlerle Samsun’da ve bölge  genelinde organ bağışı sayısını ve organ naklini arttırmak, organ bağışı ve nakli konusunda farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bunun için birçok etkinlik düzenleyerek halkı bilgilendirme toplantıları, duyurular ve çeşitli aktiviteler yapıyoruz. İl genelinde bütün kurum ve kuruluşlarda  eğitim toplantıları düzenlenmekte, halkımızın yoğun olarak bulunduğu cadde, park  ve alış veriş merkezlerinde broşür dağıtılmakta  ve organ bağış stantları açılmak suretiyle çalışmalarımız ve farkındalık eğitimlerimiz devam etmektedir. 

Samsun'da organ bağışçı sayısı 11.619 rakamlarına ulaştı. Bütün bu faaliyetlerdeki amacımız organ bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak, ilgili tüm kesimlerin konuya ilgisini artırmaktır. Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız. Yaşarken de yaşamdan sonra da başkalarına hayat vermek bizim elimizde. Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur. Organ bağışının hayat kurtaran çok önemli ve basit bir yol olduğunu unutmamalıyız. Herhangi bir nedenle organ yetmezliğine giren hastaların tek geçerli ve sağlıklı tedavi yöntemi organ naklidir. Yeterli organ bağışı olmaması nedeniyle, organ nakli gerçekleşmeyen hastalar kısa süre içinde organ yetmezliğine bağlı hayatlarını kaybediyor. Organ bağışı konusunda toplumumuzda önceki yıllara nazaran artış görülmekte ancak nakil bekleyen hasta sayısı gözönüne alındığında ve Avrupa ülkeleri ile karşılaştırma yapıldığında hala istenen düzeye ulaşamadığımız görülmektedir.

Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın;

-İl Sağlık Müdürlüklerine

-Devlet Hastanelerine        

-Özel Hastanelere

-Organ ve Doku Bağışı Koordinatörlüğüne

-Organ bağışı konusunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına,

-Toplum Sağlığı Merkezlerine

-Aile Sağlığı Merkezlerine  başvuruda bulunmaları yeterlidir" dedi.

Samsun BKM Sorumlusu Dr. Mehmet KAZAK "Samsun BKM ve bağlı 8 ildeki tüm organ nakil koordinatörleri, organ bağış birim sorumluları, ASM ve TSM'deki arkadaşlarımız gönüllülük esasına dayanan çalışmalarıyla hafta sonu ve mesai saatleri dışında açtıkları stantlarla bölgemizdeki organ bağışçı sayısı artmaktadır. Arkadaşlarımızın yaptıkları çalışmalarla Türkiye'de Temmuz ayı organ bağışçı sayısında, Atakum İlçe Sağlık Müdürlüğü birinci Ünye Devlet Hastanesi ikinci sırada yer almıştır, " dedi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf GÜNEY "Bu konuda çalışan tüm personelimize ve halkımıza teşekkür ediyorum" dedi ve kendilerine Teşekkür Belgesi takdim etti. 

Bırakacağınız en güzel miras; hayatta iken yapacağınız organ bağışıdır.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu