banner434

banner433

Atatürk Anıtı'na Saldırıya Tepkiler!

Samsun İlkadım'da bulunan Atatürk Onur Anıtına saldırı düzenlendi. Yapılan saldırılar büyük tepki çekti. gerçekleştirilen saldırı Partililer, belediyeler ve Sivil Toplum örgütleri tarafından kınandı.

Samsun 03.02.2022, 17:55
Atatürk Anıtı'na Saldırıya Tepkiler!

 İlkadım ilçesinde bulunan Onur Anıtı’na gerçekleştirilen saldırı Atakum Belediyesi Meclisi tarafından kınandı. Atakum Belediye Başkanvekili Necmi Yazıcı, "Dün gece kentimizde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Samsun’a çıkışını simgeleyen Onur Anıtı’na gerçekleştirilen alçakça saldırıyı lanetliyorum. Milli Mücadele’nin kenti Samsun’da yaşanan planlı kötülük karşısında, bu çirkin saldırıyı gerçekleştiren şahısların adalete hesap vereceklerine ve gereken cezayı alacaklarına inancım tam."dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Recep Kemal Certel de, “Dün gece Samsunumuz’un da sembolü olan Atatürk Anıtı’na yapılan provokatif ve kışkırtıcı eylemi parti grubumuz adına kınıyorum. Kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’ne hiçbir şekilde, hiçbir kimsenin bu şekilde provokatif eylemle zarar veremeyeceğini tüm bunların karşısında hep beraber olacağımızı buradan tekrar zikrediyorum. " dedi.

MHP Meclis Üyesi Uğur Özel “Parti grubumuz adına Atatürk'ümüzün anıtına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bunları yapanlar alçaktır. Türk milletine nifak sokmak isteyenlerdir. Türk yargısının en ağır şekilde bunlara gereken cezayı vereceğine de eminiz. Zaten iki zanlı yakalanmıştır, şu anda sorguda. Ayrıca Şırnak’ta şehit düşen Piyade Er Tarık Tarcan’a da Allah’tan rahmet  diliyorum. Türk Milletinin ve ailesinin başı sağ olsun” dedi. 

Atakum Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Yusuf Erden, “Samsunumuz’da olumsuz bir gündem yaşandı. Atatürk Anıtı’na meczup bir saldırı gerçekleşti. Biz grubumuz adına bu saldırıyı şiddetle nefretle kınıyoruz. Adalet bunun cezasını verecektir, cezasız kalmayacaktır diye düşünüyorum. Şırnak Silopi ilçesinde Piyade Er Tarık Tarcan isimli silahlı kuvvetler mensubumuz şehit olmuştur. Ateş düştüğü yeri yakar. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesine, sevenlerine Türk milletine sonsuz sabırlar diliyorum”   dedi.

Samsunspor Divan Başkanlık Kurulu, basın açıklaması yaparak, Samsun’un simgesi ONUR ANITI'NA yapılan hain saldırıyı kınadı.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarmın Samsun'a çıkarak bağımsızlık ateşimizi yaktığı ve Kurtuluş Savaşımızın başladığı anı simgeleyen, Samsun Halkı'nın, Samsun'a adını veren Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atamıza olan sevgi ve saygısını sunmak üzere kendi parasıyla yaptırdığı ülkemizin en güzel ve anlamı ATATÜRK ANITI’nı yıkmak için yapılan saldırı Atamıza ve O'nun manevi şahsında Samsun'a ve Samsunlulara yapılan, hain olduğu kadar da cüretkår bir girişimdir. Bu saldırı, kışkırtma olarak değerlendirilip geçiştirilemez. Bu olayın arkasında kimlerin bulunduğu ve bu hainlerin kimler olduğu, kimlikleri ile birlikte mutlaka kamuoyuna açıklanmalıdır. Samsunsporumuzun da armasında gururla taşıdığımız Samsun Onur Anıtı'na yapılan saldırıyı kınıyor, ağır bir şekilde cezalandırılmasını talep ediyor ve yüksek sesle bir kez daha haykırıyoruz: Açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğiz ATAM.

Samsun Eczacı Odası yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

"Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadele yolunda ilk adımı attığı Samsun’umuzun simgesi haline gelmiş olan Atatürk Anıtı’mıza yapılan saldırıyı KINIYORUZ... Bu alçak eylemin sorumlusu olarak yakalanan faillerin yargı önünde acilen hesap vermelerini, azmettiricileri ve işbirlikçilerinin de bir an ortaya çıkarılmasını bekliyoruz."


           

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)