Bafra Belediyesinin Sıfır Atık Projesi Onaylandı

2019 Yılındaki Kapıkaya Doğa Sporları Festivalini Sıfır Atık temalı gerçekleştirerek dikkatleri üzerine çeken Hamit Kılıç Başkanlığında hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan Sıfır Atık Projesi onaylandı.

Samsun 11.02.2021, 23:13 11.02.2021, 23:52
Bafra Belediyesinin Sıfır Atık Projesi Onaylandı

Bafra Belediyesi Başkanı Hamit Kılıç Başkanlığı tarafından hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan geniş kapsamlı Sıfır Atık Projesi onaylandı.

 Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelinde yürütülen  "Sıfır Atık Belgesi" almaya hak kazanan Bafra Belediyesi, şimdi de hazırladığı proje ile gündemde.

Bafra Belediyesi, ülke genelinde bir ilke imza attı. 2019 Yılındaki Kapıkaya Doğa Sporları Festivali'ni Sıfır Atık temalı gerçekleştirerek dikkatleri üzerine çeken Hamit Kılıç Başkanlığında hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan geniş kapsamlı Sıfır Atık Projesi onaylandı.

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç konuyla ilgili olarak gerçekleştirdiği açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan, Çevre ve Şehircilikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Samsun Milletvekilimiz Sayın Çiğdem Karaaslan’ın üzerinde hassasiyetle durduğu Sıfır Atık Projesi’ne hazırladığımız proje ile destek verecek, üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz." dedi.

Hayati bir konuyla ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Hamit Kılıç şunları söyledi: 

"Hazırladığımız projemizi ilgili Bakanlığımıza sunduk. İçeriğinde çiftli toplama ve yer altı konteyner sistemi gibi birçok uygulamanın olduğu projemiz Bakanlığımız tarafından onaylandı.Projemizin ilk etabında on mahallemizde sıfır atık toplama merkezi oluşturacağız. Böylelikle başta ev hanımlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımız geri dönüşüme uygun olan atıklarını bu merkezlere bırakma imkânına sahip olacaklar.7 bölümden oluşacak sıfır atık merkezleri kuracağız. Söz konusu projenin Milli ekonomimize Bafra’mızdan ciddi manada katkı sağlayacağına inanıyoruz. İçinde bulunduğumuz süreçte %13 olan ve Bakanlığımız tarafından 2023 yılında %35’e çıkarılması hedeflenen geri dönüşüm hedefine Bafra olarak üst düzeyde katkı sağlamak istiyoruz.

2019 yılında Türkiye genelinde sıfır atık temalı ilk doğa ve kültür festivali olan Kapıkayafest’e ev sahipliği yapan bir belediye olarak geri dönüşüm ve sıfır atık konusunu oldukça önemsiyor uygulamalardan öte proje aşamasında değerlendiriyoruz. Daha yolun başındayız. Yapacağımız çok şey var. Yılsonuna kadar mutlaka Sıfır atık toplamayla alakalı bir genel merkez yapacağız." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)