Balkan Türkleri Kültürünü Tanıtacak

Samsun Balkan Türkleri Derneği tarafından hazırlanan ‘Geçmişe Açılan Pencere Projesi’ tanıtım toplantısı yoğun katılım ile dernek binasında yapıldı.

Samsun 26.01.2019, 18:45 26.01.2019, 19:15
Balkan Türkleri Kültürünü Tanıtacak

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Samsun Balkan Türkleri Derneği tarafından hazırlanan ‘Geçmişe Açılan Pencere Projesi’ tanıtım toplantısı dernek binasında yapıldı.

“GEÇMİŞE AÇILAN PENCERE” projesi kapsamında hedeflenenler ve Ocak-Ekim 2019 tarihleri arasında 9 ay boyunca yapılacak faaliyetlerin içeriği hakkında bilgi verilen toplantıda Proje Koordinatörü Sevda Tanyıldız tarafından proje tanıtımın sunumu yapıldı.

Tekkeköy Belediyesi Kültür Müdürü Şeref Aydın, Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara, OMÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yavuz Erler, Yerel Tarih Derneği Başkanı Emin Günaydın, mübadil dernek başkanları, STK temsilcileri, basın mensupları, davetliler ve üyelerin katıldığı Proje tanıtım toplantısında Balkan Kültürünü temsil eden yöresel yemek ikramları yapıldı.

 ‘KÜLTÜREL FAALİYETLERİMİZ SÜRECEK’

Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak ÖZATA, toplantıda yaptığı konuşmada; “Balkanlardan zorunlu göçü yaşayan birinci kuşak mübadillerin neslinin tükenmesi, aktarılan bilgilerin hafızalardan silinerek bu zengin kültürün giderek daha az bilinmesi “Geçmişe Açılan Pencere” adlı projemizin çıkış noktası olmuştur” dedi.

Mübadele kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması noktasında faaliyetlerin devam edeceğine dikkat çeken Özata “Mübadele konusunda kulaktan dolma yetersiz bilgilerin gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılması gereği; derneğimizin kültürel eğitim biriminin ve alt yapısını kurmayı gerektirmiş olup kültürümüzü yaşatmayı ve bu faaliyetleri sürekli kılmayı hedefleyen proje fikrimizi oluşturmuştur. Bu projemizden dışında yeni projelerimiz ile kültürümüze hizmet etmeye devam edeceğiz. Proje ortaklarımıza, katılımcılara, hocalarımıza, basın temsilcilerimize ve projede emek harcayan hazırlayan herkese bir kez daha teşekkür ederim” dedi.

verilen Bilgye göre; “GEÇMİŞE AÇILAN PENCERE” projesi kapsamında MÜBADELE TARİHİ EĞİTİMLERİ, SELANİK MÜBADİLLERİ YÖRESİ HALK OYUNLARI ve MÜBADİL LEZZETLER ETKİNLİĞİ faaliyetleri yürütülecek.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)