Balkan Türklerinden Muhteşem Program

Samsun Balkan Türkleri Derneği tarafından düzenlenen sosyal içerikli mesajların verildiği geleneksel dayanışma gecesinde birlik beraberliğin ve kültürel kazanımların en güzel göstergesi sergilendi.  

Samsun 09.12.2019, 12:54
Balkan Türklerinden Muhteşem Program

Samsun Balkan Türkleri Kültür Haberleşme ve Dayanışma Derneği tarafından İlkadım Belediyesi Derebahçe Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen salonunda yapılan geleneksel dayanışma, yardımlaşma ve kaynaşma gecesine Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İl Jandarma Komutanı İbrahim Güven, STK temsilcileri, dernek üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“EĞİTİME, KÜLTÜRE, FOLKLORE, SANATA ARTILAR KATTIK”

Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata, “Samsun’un en eski ve en köklü STK’larından birisi olan derneğimizin düzenlemiş olduğu dayanışma gecemize katılan herkese teşekkür ediyorum. Artık salonlara sığamıyoruz. Bu ilgi, birliktelik bizleri bir hayli mutlu etti. 1987 yılında kurulan ve 32 yıldır faaliyet gösteren derneğimiz, kendi mülküne sahip şehrin köklü dernekleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. " dedi.

Dernek faaliyetleriyle ilgili kısa bilgi veren Özata şunları söyledi:

  • Üyelerimizin dini ve resmi günleri ile acı, mutlu günlerini paylaşmak maksadıyla kısa mesaj sistemimizle düzenli olarak mesaj atmaktayız.
  • Yılda bir defa basılan dergimizde derneğimizin çalışmaları, faaliyetleri hakkında yazılar ile kültürümüz hakkında bilgiler yer almaktadır.
  • Her yıl düzenli olarak geleneksel kazan pilavı günü, kahvaltı programları, dayanışma gecesi ve ramazan aylarında iftar programı düzenlemekteyiz.
  • Öğrencilere sizlerinde desteğiyle her ay düzenli olarak burs vermekteyiz.
  • Halk oyunlarımızı yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak maksadıyla yaklaşık beş yıl önce başlatmış olduğumuz halk oyunları çalışmalarımız meyvelerini vermeye başladı.
  • Yine özel okullar ve hastanelerle yaptığımız anlaşmalar çerçevesinde üyelerimize ve birinci dereceden akrabalarına indirimler ve avantajlar sağlıyoruz

Yeni çalışmalara ve projelere imza atacaklarını belirten  Özata “İlk olarak Mart ayı içinde genel kurula giderek yeni yönetim kurulunu seçileceğimizi sizlere bir kez daha hatırlatmak istedim. Yine 12 yıldan bugüne kadar öğrencilere verilen burslarla 68 öğrencimizin mezuniyetine katkı verdik. Tamamlamış olduğumuz ‘Geçmişe Açılan Pencere Projesi’ ile tarih eğitimleri, halk oyunları kursları ve farklı mübadil mahallelerde gerçekleştirilen Samsun Balkan Türkleri lezzetleri etkinliğimizle asırlık lezzetleri günümüz sofralarına taşıdık. Bu unutulmaya yüz tutmuş atalardan dedelerden ninelerden gelen yemekleri kitap haline getirerek gelecek nesillere önemli bir eser kazandırdık. Yeni projelerimiz ile önümüzdeki dönem hep birlikte el ele omuz omuza daha güzel işlere, çalışmalara ve projelere imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

BALKAN TÜRKLERİ BİRER EVLADI FATİHANDIR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu ve bu gibi etkinlikler bir sosyal, kültürel, dayanışma üç nesil arasındaki geçişi sağlayan, bizi biz yapan aslımızı asaletimizi var eden kuvvetlendiren güçlendiren organizasyonlardır. Mübadiller ismi üzerinde ben o tabiri çok seviyorum. Evladı Fatihandır. Büyük acılar, çileler çekerek kaybedilmiş vatan topraklarından geldiklerini nasıl yaşam mücadelesi verdiklerini iyi bilenlerdenim. Samsun Türkiye de mübadil nüfusun en fazla olduğu şehirlerden birisidir. Önemli nüfus sahip olan mübadiller Samsun’a her alanda büyük enerji katmaktadır. Bu tür kültür dernekleri önemli bir görevi yerine getiriyor. Dernek Başkanı Uğur Burak Özata ve yönetim kurulunun kültürel anlamdaki faaliyetlerini takdir ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)