Başkan Demir, Marina Konusunu Basın Organları Çarpıtıyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, meclisin Ekim Ayı açılışında yaptığı konuşmada, Akıllı şehirler ve minibüs terminali ile ilgili bütün projelerin hazır olduğunu, 2021 yılının sonuna bitirmeyi hedeflediklerini Yepyeni Samsun'u inşa edeceklerini belirtti.

Samsun 12.10.2020, 19:23 12.10.2020, 21:05
Başkan Demir, Marina Konusunu Basın Organları Çarpıtıyor

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı açılış toplantısı Ömer Halisdemir Salonu’nda yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kurupelit’teki marina konusuna açıklık getirdi. Marina yapıldığında en kıymetli, en yaşanabilir hale geleceğini, Bir kısım insanlar bu süreci başka tarafa çekmeye çalıştığını, oradaki yatırımı Ulaştırma Bakanlığı yaptığına dikkat çeken Başkan Demir, "Proje ihalesine çıkıldı. Ödenek bakanlık tarafından gönderildi. Bu şehre müthiş bir katkıdır. Marina konusunu basın yayın organları çarpıtmaya çalışıyor ama orası bitirildiğinde Samsun müthiş bir dönüşüm yaşayacak” dedi.

Bunu yapanların beyin işleyişini asla anlamayız

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, konuşmasında Hatay’daki orman yangınlarını da dile getirerek, “Hatay başta olmak üzere ülkemizin birçok ilinde yapılan sabotajlar neticesinde orman yangınlarına şahit olduk. Bunları yapanları şiddetle kınıyoruz. Ormanı yakabilecek konuma gelen zihniyet, tamamen insanlık vasıflarını geri gelmemek üzere kaybetmiştir. Bu çok feci bir durumdur. Yani tabiri caizse dünyayı yok etmeye yönelik bir fiiliyattır. Bunu yapanların beyin işleyişini asla anlamayız” dedi.

Samsun'da yapımı devam eden ve yapılacak projeleri anlatan Başkan Demir, Subaşı Meydan Düzenleme ve Yeraltı Mekanik Otopark Projesi'nin ihale edileceklerini, 2021 yılı sonuna kadar da bitireceklerini, Bir otopark projesinin de Çarşamba ilçesi doğu yakasında yapılacağını belirterek şunları söyledi;

Yepyeni Samsun'u inşa edeceğiz

“Tamamen otomatik yazılımlarla yönetilecek bir otoparkı Çarşamba kazanmış olacak. Batı yakadaki mekanik otopark projemiz de önümüzdeki yıl hayata geçmiş olacak. Aynı şekilde bir de Havza'da otopark yapacağız. Anakent iş merkezimizin kamulaştırma sürecinde sona doğru geliyoruz. 2021 yılında ihalesini yapacağız. 2022 yılında da oradaki otoparkı gerçekleştireceğiz. Alo 153 Çözüm Merkezi ihalemiz tamamlandı. Kısa sürede inşasını yapıp 2021 yılında hizmete alacağız. Belediyenin yönetimi ve verimliliği açısından Alo 153 projesini çok önemsiyoruz. Yüzde 100 ulaşılabilirliği temin edecek olan bir proje. Akıllı şehirler ve minibüs terminali ile ilgili bütün projelerimiz hazır. 2021 yılının sonuna bitirmeyi hedefliyoruz. Yepyeni Samsun'u inşa edeceğiz” 

Kurupelit’teki marina diye ifade edilen alanda bir proje ihalesine çıkıldığını, Bir takım insanlar belli hedef ve maksatlarla algı noktasında bunu kullandıklarına dikkat çeken Mustafa Demir açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

Teknik heyet, dalga, kum ve rüzgar hareketlerini inceledi

"Marina, mendirek dolgu sahası planı onaylanmış, daha sonra oranın marina olarak kullanılmasına karar verilmiş. O günkü şartlarda kullanılmış. İçinde tekneler de var ama oranın marina olduğu anlamı çıkmıyor. Marinalar, çok farklı ve özel konseptli projelerdir. İçerisine ırmak akıyor, denizden kum doluyor, tahliye noktasında da sıkıntısı var. Altyapılar Genel Müdürlüğü’nden gelen teknik heyete incelettik. Neler yapabiliriz diye sorduk. Tamamen mühendislikle alakalı bir durum. Orada gerçekten dünyanın sayılı marinalarından birisinin yapılabileceği öngörülmüş. Teknik heyet, dalga, kum ve rüzgar hareketlerini inceledi. Orada gerçek manada bir marina yapılabileceği öngörülüp ödenek gönderildi. Şu anda da yapıp proje ihalesine çıkıldı” 

Samsun müthiş bir dönüşüm yaşayacak

Orada Marina yapıldığında en kıymetli, en yaşanabilir hale geleceğini de belirten Başkan Demir, " Bir kısım insanlar bu süreci başka tarafa çekmeye çalışıyor. Samsun’un zararına, bundan daha kötü olacak bir projeye imza atmayız. Oradaki yatırımı Ulaştırma Bakanlığı yapıyor. Proje ihalesine çıkıldı. Ödenek bakanlık tarafından gönderildi. Bu şehre müthiş bir katkıdır” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu şehre iki üç kat gömlek atlatacak bir projedir. Hangi siyasi partiden olursa olsun her arkadaşımızın bu projeyi alkışlamasını bekliyoruz. Mühendislik, kıyı, doğa, çevre açısından hiçbir sıkıntı yaratmayan, başlı başına Samsun'a müthiş bir markalaştırma sağlayacak olan dünyanın en iyi marina merkezlerinden biri olacak. Biz geçmiş dönemde yapılan hizmetlerin üstüne koyarak şehrimizi daha da ileriye taşıyoruz. Samsun'un kıyıları Türkiye'de en iyi korunmuş kıyılardır. Bu konuda özellikle Yusuf Ziya Yılmaz başkanıma çok teşekkür ediyorum. 13 tane mavi bayraklı plajımız var. Meclis olarak birliktelik içinde hareket etmeliyiz. Marina konusunu basın yayın organları çarpıtmaya çalışıyor ama orası bitirildiğinde Samsun müthiş bir dönüşüm yaşayacak.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık