Başkan Tekin; Hükumet Tarafından Olumlu Adım Atılmalıdır

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanı Taner Tekin, Samsun'da özellikle 2012 yılı itibariyle kurulmaya başlayan tavuk çiftlikleri son zamanlarda sıkıntılı günler geçirmekte olduğunu belirtti.

Samsun 17.07.2017, 22:02
Başkan Tekin; Hükumet Tarafından Olumlu Adım Atılmalıdır

MHP İl Başkanı Tekin; Samsun'un kanayan yarası haline gelen 2012 yılı itibariyle kurulmaya başlayan tavuk çiftliklerinin sıkıntılı günler geçirmekte olduğunu kaydederek; "100’ün üzerinde yatırımcının İPART Avrupa Birliği teşvik programlarıyla kurdukları tavuk çiftlikleri, bölgenin tek endüstriyel kesimhanesinin iflas durumuna gelmesinin ardından ekonomik sıkıntı yaşamaya başlamış olup tarımsal sanayiye büyük darbe vurmuştur. Çiftliklerini gayri faal durumda çalışmasının ardından Samsun yatırımcısının yaklaşık 250 Milyon TL’lik yatırımı çürümeye bırakılmış ve hükümet tarafından yatırımcıya sahip çıkılmamaktadır."dedi.

BORCU OLAN YATIRIMCININ BORÇLARI YAPILANDIRILMALI

Samsun’un en büyük tarımsal yatırımı olan tavuk çiftliklerinin yeniden faal duruma geçebilmesi ve yatırımcının desteklenmesi gerektiğini ifade eden Başkan Tekin, "Bunun yapılabilmesi için ise ilk olarak tekel olan KÖYTÜR’ün içerisinde bulunduğu durumdan biran önce çıkarılması ve borcu olan yatırımcının borçlarının yapılandırılması gerekmektedir. Eğer bu yapılamıyorsa, KÖYTÜR tek el olmaktan çıkarılmalı ve yeni bir yatırımcının teşvik edilerek 100’ün üzerinde ki tavuk çiftliği işletmecisinin derdine çözüm bulunmalıdır." açıklamasında bulundu.

SAMSUNLU YATIRIMCILARA SAHİP ÇIKILMADI

Tavuk çiftliklerinin yıllık ortalama 400 Milyon TL’lik Samsun ekonomisine katkısı düşünüldüğünde zaten ekonomik olarak hak ettiği konuma bir türlü kavuşamayan Samsun’un daha da zarar göreceğinin aşikar olduğunu söyleyerek, bu durumun sadece ekonomik değil, üretime dayalı istihdamında düşmesine ve Samsun’da ki işsizlik oranlarının daha da yükselmesine de neden olacağını belirtti.

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın da daha önce gündeme getirdiği meseleyle ilgili hükümet tarafından olumlu bir adım atılmadığını belirten Tekin sözlerine şöyle devam etti:

"Samsun’da özellikle son 15 yıl içerisinde özel veya devlete ait çoğu büyük kurumun kapanmasına veya kapasitesinin düşmesine neden olunmuş ve ilimiz bu durumdan ekonomik olarak etkilenmiştir. Bu nedenden dolayı artık elde var olan yatırımcıya sahip çıkmak bir siyasi sorumluluğun yanı sıra bir Samsunluluk bilinci haline gelmelidir. Burada önemli olan ilimizin menfaati ve yatırımcıya sahip çıkılması olmalıdır. Daha önce Grup Başkanvekilimiz ve Samsun Milletvekilimiz Erhan Usta’nın da gündeme getirmiş olmasına rağmen henüz hükümet tarafından olumlu bir adım atılmamıştır. Beklentimiz en kısa zamanda bu sorunun ciddiye alınarak hükümet tarafından elle tutulur bir çözüm bulmasıdır. Aksi takdirde hem ekonomik hem de istihdam anlamında Samsun büyük zarar görecektir."

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)