Belediyede Çalışan Sözleşmeli Personel Kadroya Geçsin

BEM-BİR-SEN Samsun Şube Başkanı Savaş Gayretli, belediyelerde çalışan sözleşmeli personellerin biran önce kadroya alınması için çağrıda bulunarak, CHP’nin kazandığı belediyelerde işçi ve memur kıyımı olduğunu söyledi.

Samsun 09.02.2021, 16:05
Belediyede Çalışan Sözleşmeli Personel Kadroya Geçsin

Belediyelerde çalışan sözleşmeli personellerin biran önce kadroya alınması için çağrıda bulunan BEM-BİR-SEN Samsun Şube Başkanı Savaş Gayretli, 31 Mart seçimlerinin ardından, özellikle CHP’nin kazandığı belediyelerde işçi ve memur kıyımı olduğunu ifade ederek, bunun önüne geçmek için sözleşmeli personelin biran önce kadroya alınması gerekiğini vurguladı.

Devlet memurlarının yiyecek yönetmeliğinde yapılan değişikliğin mağduriyet getirdiğini de ifade eden Gayretli, bu konudaki sıkıntıların giderilmesi gerektiğini ifade belirterek şunları söyledi;

Motivasyon ve güçlü çalışan kadronun önemine dikkat çeken Gayretli, yerel yönetimlerin, vatandaşa yönelik öncelikli ve temel hizmetleri karşılamakla yükümlü olduğuna değindi. Gayretli açıklamasında, “Yerel yönetim çalışanları hizmetin sunulmasında kritik öneme sahiptirler ve belediye başkanlarının başarısı ile aynı korelâsyonda hareket ederler. Çalışanların moral ve motivasyonları yapılan hizmetin kalitesini de etkilemektedir. Yerel Yönetimler, önceden belirlenmiş hedef ve amaçlarına ancak yüksek iş tatminine sahip çalışanlar ile ulaşabilirler. Bundan dolayı, çalışanların iş tatminlerini etkileyen faktörleri belirlemek ve iyileştirmek yüksek önem taşımaktadır.” dedi.

ÇALIŞANLARLA HESAPLAŞMA VAR

Kurum kültürünün oluşmasına önem veren başkanların, personeli ile kaynaşmayı sağladığı ve motivasyonlarını hep yüksek tutmayı hedeflediğini belirten Savaş Gayretli,“2019 yerel yönetim seçimlerinden sonra el değiştiren bazı belediyelerde vatandaşa hizmetten etmekten çok, çalışanları ile hesaplaşan, sendikalara baskılar kuran, görevden almalar ve bir ideolojik dizayn içinde olan belediye başkanları ve idarecileri de ne yazık ki görmüş olduk. Hak, adalet, demokrasi, ehliyet ve liyakat sözlerini dillerinden düşürmeyen başkan adaylarından bazılarının seçim sonrası bu sözlerinin lafta kaldığını görmekteyiz.” dedi.

Kamuda sözleşmeli istihdamına son verilmelidir

31 Mart seçimlerinden sonra CHP’ye geçen belediyelerle ilgili eleştirilerde de bulunan Gayretli, şunları söyledi: “Gün geçmiyor ki 31 Mart yerel seçimlerinden sonra el değiştiren belediyelerden sözleşmeli memurların iş akdi fesih haberi gelmesin. Bunun en acı örneği Adana’da 600 sözleşmeli memurun, sözleşmelerinin fesih edilmesi olayında gördük ve orada sadece Bem-Bir-Sen vardı Genel Başkanımız Levent Uslu vardı. Kafasında her gün iş kaygısı olan bir çalışan kurumuna ne katabilir ki? Yaşadığımız tüm bu acı tecrübelerden gereken dersleri alarak başta mahalli idareler olmak üzere sözleşmeli olarak çalışan herkes kadroya alınmalı ve kamuda sözleşmeli istihdamına son verilmelidir. Personelin kişisel yeteneklerini geliştirmesine ve hedeflerine ulaşmasına destek verilmelidir. Yönetici kadrolarına vekâleten atama yapılmamalı, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının açılması zorunlu hale getirilmelidir. İtfaiye ve Zabıta gibi birimlerin görevde yükselme sınavları da mahalli idarelerin görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları gibi merkezi olarak yapılmalıdır. İdarenin keyfi uygulamaları artık sonlandırılmalıdır.”

“YİYECEK YARDIMINDAKİ MAĞDURİYET GİDERİLMELİ”

Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği’nde 2018 yılında yapılan değişikliğin mağduruiyet oluşturduğunu söyleyen BEM-BİR-SEN Samsun Şube Başkanı Savaş Gayretli, yazılı basın açıklamasını şöyle sonlandırdı:

 ”Kanun ile ön görülmüş sosyal bir hak olan yemek yardımından, işi gereği belediye sınırlarının dört bir yanına hizmet ulaştırılmasını sağlayan belediye çalışanları tam olarak yararlanamamaktadır. Belediye hizmet binaları dışında örneğin itfaiye, zabıta, destek hizmetleri, yol işleri, su ve kanalizasyon işleri gibi hizmetlerin sunumunda görev yapan memur personel için her noktada yemekhane kurulması mümkün olmadığından burada çalışan arkadaşlarımız yemek hizmetinden tam olarak faydalanamamaktadır. Yemek yardımı yönetmeliğinde özellikle mahalli idareler personeli için farklı modellerin olduğu bir değişiklik yapılarak hem personelin hem de belediyelerin yemek hizmeti sunumu noktasındaki sıkıntılar giderilmelidir.” Ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)