Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladıkları mesajda, 'Basın Milletin Müşterek Sesidir' sözünün anlamını çok iyi kavramış meslek grubu üyeleri olarak, çalışmalarını bu ilke doğrultusunda sürdürüyoruz" dedi.

Samsun 10.01.2021, 00:28 10.01.2021, 00:46
Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yayımladığı mesajda,"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Basın Milletin Müşterek Sesidir' sözünün anlamını çok iyi biliyor, çalışmalarımızı bu ilke doğrultusunda sürdürüyoruz" dedi

Cemiyet'in yeni hizmet binasında bir araya gelen yönetim kurulu üyeleri adına açıklamada bulunan Cemiyet Başkanı Yusuf Ziya Çakır, Samsunlu gazeteciler olarak halkın bilgi doğru bilgi edinmesi için çalıştıklarını belirterek, "Cemiyet çatısı altında birliktelik sağladığımız tüm meslektaşlarımız, sadece ve sadece halkımızın doğru haber alma hakkı için mücadelesini sürdürüyor. Bu noktada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün veciz sözünü ilke edinmiş durumdayız. Başka hiçbir hak veya menfaat talep etmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

'İŞSİZLİK SORUNU HEPİMİZİ ÜZMEKTEDİR'

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde meslekte yaşanan 'işsizlik sorununa dikkat çekecek olmanın üzüntüsünü yaşadıklarını söyleyen Yusuf Ziya Çakır, "Cumhuriyetimizin, demokrasimizin, hür ve bağımsızlığımızın korunmasında belki de en önemli görevi üstelenen basın kolunda yaşanan işsizlik boyutu, hepimizi derinden üzmeye devam etmektedir. Halkın gözü, kulağı olmaktan başka amaç taşımayan çok sayıda meslektaşımız, özellikle son yıllarda işlerini kaybetmek zorunda kalmışlardır" dedi.

'YASAL DÜZENLEMELER YAPILSIN'

Meslekte yaşanan istihdam daralması bir an önce sona erdirilmesi ğerektiğini belirten Başkan Çakır, " Basın çalışanlarının çalışma koşulları ve güvencelerinin bir an önce düzeltilmesi, kanunlardan kaynaklanan sıkıntılarının giderilmesi aciliyet taşımaktadır. Tüm basın çalışanlarının meslek hakları korunmuş olarak özgür bir ortamda, gelecek kaygısı taşımadan çalışmasını istiyoruz. Bu yönde atılması gereken tüm adımların bir an önce atılmasını, yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Bu vesileyle her türlü zorluklara karşın gazetecilik ilkelerinden ödün vermeden görevlerini yerine getiren tüm basın çalışanlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz" dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)