Büyükşehir'den Arıcılara Destek

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Arıcılıkta Verimliliğin Artırılması İçin Ana Arı Dağıtımı Projesi” kapsamında Milli Eğitim Bakanlığınca ustalık belgesi almaya hak kazanmış olan birlik üyesi arıcılara ana arı dağıtımı gerçekleştirildi.

Samsun 20.08.2021, 21:55
Büyükşehir'den Arıcılara Destek

Samsun’da arıcılıkta verimliliği sağlamak üzere Büyükşehir Belediyesi destek veriyor.

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Arıcılıkta Verimliliğin Artırılması İçin Ana Arı Dağıtımı Projesi” kapsamında Milli Eğitim Bakanlığınca ustalık belgesi almaya hak kazanmış olan birlik üyesi arıcılara ana arı dağıtımı gerçekleştirildi. Başkanı Mustafa Demir, “Dağıtılan her ana arı ile ulusal ekonomiye ve arıcımıza önemli oranda maddi katkı sağlanacak” dedi.

Bafra’da Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliğine ait arıcılık işletmesinde düzenlenen törene Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ve arıcılar katıldı.

Burada bir konuşma yapan Mustafa Demir, “Arıcılıkta verimliliğin temeli, kaliteli ana arı ve etkili koloni yönetimine dayanmakta. Bu nedenle arıcılığı gelişmiş olan ülkeler ana arı konusunu en az yüz yıl önce ıslah ve seleksiyon çalışmaları yaparak tamamlamış. Ülkemizde de koloni başına verimliliği artırmaya yönelik çalışmalar kapsamında ana arı yetiştiriciliği ve kullanımı önem kazanmıştır. Son yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığınca uygulanan desteklemeler kapsamında ana arı konusunda bilinç gelişmiş, kullanımı yaygınlaşmıştır” dedi.

Türkiye’de ana arıya olan gereksinimin çok yüksek olduğunun altını çizen Başkan Mustafa Demir, “Dağıtımı yapılan ana arıların ortalama bedeli yaklaşık olarak 1 kilogram bal fiyatına eşdeğer. Koloni başına bal verimi artışına sağlayacağı katkı ise ortalama 5 kilogram civarında. Dağıtılan her ana arı ile ulusal ekonomiye ve arıcımıza önemli oranda maddi katkı sağlanacak. Ayrıca arıcılarımızın bu sonucu elde etmelerine paralel olarak ana arı kullanımının verimliliğe katkısı fiilen görülecek ve bilinç düzeyi yükselecektir” dedi.

Hiçbir şeyi yoktan var etmediklerini dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Mevcut imkan ve kabiliyetleri seferber ediyoruz. Bu çalışma ile oluyor. Arıcılığı çok önemsediğimizi ve çok önemli bir alan olduğunu hem doğa dengesi açısından hem de insan hayatı açısından biliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)