Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden Samsunlulara çağrı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Samsun Şube Başkanı Yaşar Sezen'den tüm Türkiye'ye, 'İmkanı olanlar evlerini üniversite öğrencilerine açsın' çağrısı geldi.

Samsun 23.09.2021, 23:11
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden Samsunlulara çağrı

Üniversitelerin öğretime açılmasıyla birlikte Türkiye'de adeta bir kriz haline dönüşen yurt sorunu konusunda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Samsun Şube Başkanı Yaşar Sezen'den tüm Türkiye'ye, 'İmkanı olanlar evlerini üniversite öğrencilerine açsın' çağrısı geldi.

Çocuklarımızı sokaklarda bırakmamalıyız

ÇYDD Samsun Şube Başkanı Sezen, Türkiye'de adeta bir kriz haline dönüşen yurt sorunu konusunda dikkat çekici bir çağrı yaptı. Sezen, 'Milletçe hep sahip olduğumuz dayanışma duygularıyla sorunu aşabilir, gençlerimize barınacak yer bulabiliriz" dedi.

VİCDANİ SORUMLULUK

ÇYDD Samsun Şube Başkanı Yaşar Sezen, yıllarca plansız bir şekilde şişirilen üniversite kontenjanları, yetersiz akademik eğitim sonrası iş bulamama stresine bu günlerde ısınacak, karnını doyurabilecek, barınılabilecek yer sıkıntısının da eklendiğini söyledi. Sezen,"Bunun kaçınılmaz sonucu da barınacak yer bulamayan, sokaklarda kalan gençlerimiz olmuştur.Çocuklarımızın psikolojisini bozacak,ülkemizin yarınlarına darbe indirecek yapılardan da gençlerimizi uzak tutmak bizlerin vicdani sorumluluğudur" diye konuştu.

GENÇLİĞE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Yaşar Sezen, bugünkü rakamlarla değil asgari ücretlinin, karıkoca çalışan bir ailenin dahi üniversitede çocuk okutmasının olanaksız olduğunu ifade etti.

Son zamanlarda basına da yansıdığı gibi üniversite öğrencilerinin kalacak devlet yurdu bulamadıklarını, özel yurtlarda yer olsa da üç, dört kişilik odalara bile ekonomik güçlerinin yetmediğini, kiralık ev fiyatlarının da neredeyse yüzde yüze varan artışlar nedeniyle tutulamadığını belirten Sezen şunları söyledi "Bu durumda çaresiz kalan öğrencilerin üç büyük şehirde parklara çadır kurmak zorunda bırakıldıklarını vurgulayan Sezen, "Ama çaresiz değiliz, milletçe hep sahip olduğumuz dayanışma duygularıyla sorunu aşabilir, gençlerimize barınacak yer bulabiliriz. Bu konuda uzun vadede yerel yönetimlere yeni yurt inşaası görevi düşerken, bizlere de çocuklarımızı barındıracak sıcak yuva bulmak görevi düşmektedir.Özellikle yalnız yaşayanlar yanlarına bir genci alıp barındırmalıdır.Ayrıca çocuksuz aileler için de önerilecek bu sistemle, barındıralacak bir çocuğa bu anlamlı dokunuş onun yaşamı ve geleceği için kurtuluş olacaktır.Atamızın geleceğimizi emanet ettiği gençliğe başka türlü sahip çıkamayız"

ATIL BİNALAR YURT YAPILMALI

Başkan Yaşar Sezen, bir gazetecinin Samsun'da barınacak yer arayan üniversite öğrencilerinin yurt sorununun çözümü için Atatürk Kültür Vakfı'nın Taflan'daki binasının yanı sıra Sağlık Kampı gibi kamu kuruluşlarının kullanılmayan binalarının, küçük tadilatlarla yurda dönüştürülebileceğini söyledi. Bu arada Yaşar Sezen'in çağrısına ilk katkıyı Samsunlu 75 yaşındaki Yaşar Kumbasar verdi. Basın toplantısına katılan Kumbasar, yurt sorunu yaşayan iki öğrenciye evini açtığını açıkladı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)