Çakmak, Sağlıkçıların Sıfır Döner Sermaye Garabetine Son Verilmeli!

Sıfır Döner Sermaye Garabetine Son Verilmesi gerektiğini belirten Türk Sağlık - Sen Samsun Şube Başkanı Erdogan Çakmak, Salgın sürecinde sağlık çalışanları iki anlamda tarihe geçtiğini belirtti.

Samsun 29.07.2020, 13:52 31.07.2020, 23:38
Çakmak, Sağlıkçıların Sıfır Döner Sermaye Garabetine Son Verilmeli!

Türk Sağlık - Sen Samsun Şube Başkanı Erdogan Çakmak, Sıfır Döner Sermaye Garabetine Bir Son verilmesi gerektiğini ifade ederek, salgın sürecinde sağlık çalışanları iki anlamda tarihe geçtiğini söyledi.

Sağlık zalışanlarının fedakarlığını dile getiren Erdoğan Çakmak, sağlık çalışanlarının iki anlamda tarihe geçtiğini belirterek, "Birincisi canlarını verip şifa dağıttığı, ailesinden uzak kalarak fedakarlıklarda bulunarak yazdıkları kahramanlık Destanıyla oldu. İkincisi ise önemlerinin herkes tarafından idrak edildiği bir dönemde temel talepleri ve kronikleşen sorunları için hiçbir adım atılmayarak mağduriyetlerinin devam ettirilmesiyle oldu. " dedi.

Bu dönemde 3 ay tavandan ek ödeme düzenlemesi müjde diye sunulduğunu ifade eden Çakmak, "fakat aslında bu ödemeler sağlık çalışanlarının yıllar içerisinde ellerinden alınan alın terleri idi. Ayrıca tavandan ek ödeme ile ilgili düzenlemedeki eksiklikler, yanlışlar ve idarenin iki dudağı arasına çalışanın emeğinin sıkıştırılması ile adaletsiz, çalışma hayatında huzuru zedeleyen bir düzenleme olarak yerini tavandan değil yavandan ek ödeme olarak aldı." dedi.

Sağlık çalışanları, fedakarlıklarınınkarşılığında yapılanları hak etmediğinin altını çizen Başkan Çakmak, "Salgın bitmedi ama tavandan ek ödemeler sonlandırıldı. Sağlık çalışanları covid-19 ile mücadele ediyor ama sanki hiç çalışmıyorlarmış gibi sıfır döner sermaye ile karşılaştılar. Kısacası kahramanlar kaybetmeye mahkûm edildiler. Ödüllendirilecekleri yerde adeta cezalandırıldılar. Bayram geliyor ama sağlık çalışanları alın terlerinin karşılığını alamıyor. Verdikleri kahramanca mücadelenin karşılığında yapılanlardan dolayı mutsuzlar. Aylar süren ve daha da sürecek olan fedalılıklarının karşılığında yapılanları hak etmiyorlar." şeklinde kaydetti.

Bugün artık döner sermaye sistemi fiilen iflas edip sağlık çalışanları için bir ızdıraba dönüşerek çalışana zarar veren bir hal aldığını dile getiren Çakmak,  yazılı basın açıklamasını şu şekilde devam ettirdi:

"Sizin döneriniz var deyip sanki ikinci bir maaş alınıyormuş gibi bir algının da oluşturulduğunu bu çarpık düzen mutlaka yenilenmelidir. Oluşturulacak yeni düzende döner sermaye gibi olmayan bir gelir yerine sağlık çalışanlarının her ay ne kadar aldıklarını bildikleri bir sisteme geçilmelidir. Ya taban aylıklar yükseltilmeli. ya da döner sermayede sabitler arttırılarak performansın etkisi sınırlı bırakılmalıdır. Bu da adalet ve hakkaniyete dikkat edilerek sağlanmalıdır. Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanlarının sorunları ile kendi arasına koyduğu sosyal mesafeyi kaldırmalıdır. Çalışan arasına set çekmeyi bırakmalıdır. Yöneticiler teşekkür ve takdir yerine gereğini yapmalıdır. Onların üstüne düşen sağlık çalışanlarının taleplerini karşılamaktır. Bu işi de döner sermayeden başlanmalı sıfır döner sermaye garabetine bir son verilmelidir."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
kar yağışlı