Çarşamba'da 'Sözleşmeli Tarım Tanıtım Toplantısı' düzenlendi

Samsun’un Çarşamba ilçesinde düzenlenen 'Sözleşmeli Tarım Tanıtım Toplantısı' gerçekleştirildi.

Samsun 24.07.2020, 19:36
Çarşamba'da 'Sözleşmeli Tarım Tanıtım Toplantısı' düzenlendi

Samsun Çarşamba ilçesinde düzenlenen Şeker Fabrikasında yapılan 'Sözleşmeli Tarım Tanıtım Toplantısı' na, Vali Dr. Zülkif Dağlı, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan ve ziraat odası başkanları katıldı.

Düzenlenen toplantıda, pandemi sürecinde sağlık ile birlikte tarım sektörünün de kıymetinin daha iyi anlaşıldığını belirten Vali Zülkif Dağlı, Türkşeker'in uyguladığı Sözleşmeli Tarım Projesi'ni, çiftçileri fiyat dalgalanması ve faizden koruduğu için önemsediklerini belirtti.

95 yıldır şeker pancarı alımında olduğu gibi çiftçimizin diğer ürünlerinin alımında da Türkşeker güvencesi altında olacaktır

AK Parti Milletvekili Fuat Köktaş burada yaptığı konuşmada, Çarşamba Şeker Fabrikası kendileri için önemli olduğunu yaşanan süreç sonrası gelinen nokta mutlu ettiğini, Çarşamba ve Bafra ovasının gelecek yıllarını planlamaya vesile olduğunu belirterek, "Tarımın önemini pandemi döneminde bir kez daha gördük. Bu süreçte bir çok ülkede sıkıntı çekerken, köklü sağlam temeller üzerinde olan tarımımızın vesilesiyle Allah'a çok şükür sıkıntısız bir süreç yaşadık. Bu anlamda çiftçimize olan desteklerimiz artarak devam ediyor. çiftçimize pancardan sonra ekeceği ürünün tohum, gübre ve nakit avansını Türkşeker ödeyecek. Sözleşmeli üretim yapan çiftçilere alım garantisi de verilecek. Pancar dışı ürünlerde de sözleşmeli üretim ile çiftçimizin yanındayız. Böylelikle çiftçimizin krediye muhtaç olmadan, herhangi bir borca, faize veya kefile ihtiyaç duymadan üretim yapması sağlanacak. Piyasa koşulları dikkate alınarak çiftçimize her zaman olduğu gibi en iyi fiyat verilecek. 95 yıldır şeker pancarı alımında olduğu gibi çiftçimizin diğer ürünlerinin alımında da Türkşeker güvencesi altında olacaktır” dedi

Market raflarına taşıyacağız

TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan ise yaptığı konuşmada, “Sözleşmeli Tarım ile Münavebe Sistemi kapsamında çiftçimize verdiğimiz avans, tohum ve gübre desteğinin yanı sıra çiftçimizin ürettiği hububata piyasa fiyatının yüzde 2’si, makarnalık buğdaya ise piyasa fiyatının yüzde 4’ü üzerinde bir alım garantisi vererek çiftçimizin kazanmasını sağlıyoruz." ifadelerini kullarak, Sistem dâhilinde kurulacak dağıtım ağı sayesinde çiftçiden alınan ürün doğrudan sanayiciye ulaştırılacağını, Sanayicinin işleyeceği ürünler de doğrudan market raflarına taşınacağını söyledi. 

Çiftçilere ve Halit Doğan'a teşekkür

Tarladan rafa felsefesiyle oluşturacak bu ağ sayesinde tüketici kaliteli ürünü uygun fiyata alacağını, böylece hem sanayici hem çiftçi hem de tüketicinin kazançlı çıkacağını ifade eden Alkan, fabrikanın ihtiyaç duyduğu pancarın yetiştirilmesi için katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlar ile çiftçilere teşekkür etti. Samsun’u her gittikleri yerde çalışmalarından dolayı örnek gösterdiğini söyleyen Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a da Çarşamba Şeker Fabrikası’nın aşılması için yaptığı çalışmalardan dolayı ayrıca teşekkür etti.

Ekilmemiş tek karış toprak kalmayacak

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ise “ Türkiye’nin en önemli ovalarından birinde yaşıyoruz. En önemli gelir kaynaklarımızdan biri tarım, bizlerde tarımın gelişmesi için yapılan her projeye destek veriyoruz. Türkşeker bölgemizdeki çiftçilerimize sözleşmeli olarak arpa, buğday, mısır, yağlık ayçiçeği yanında çeltik, barbunya, soya üretimi konusunda önemli destek verecek. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi “Ekilmemiş tek karış toprak kalmayacak üretim devam edecek” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu