Çarşamba Karma OSB Yatırımcılar İçin Cazibe Merkezi Haline Geldi

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif DAĞLI, 2019 yılında Çarşamba Şeker Fabrikası arazisinin 822 dekarlık alanı, yapılan başvuru üzerine Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi kurulmak üzere tahsis edildiğini ve OSB tüzel kişiliği mülkiyetine devredildiğini söyledi.

Samsun 04.01.2021, 19:21 04.01.2021, 23:40
Çarşamba Karma OSB Yatırımcılar İçin Cazibe Merkezi Haline Geldi

Çarşamba Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşundan bugüne kadar gelinen aşama ile ilgili açıklamalarda bulunan Valimiz Doç. Dr. Zülkif DAĞLI, “2019 yılında Çarşamba Şeker Fabrikası arazisinin 822 dekarlık alanı, yapılan başvuru üzerine Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi kurulmak üzere tahsis edilmiş ve OSB tüzel kişiliği mülkiyetine devredilmiştir. Ayrıca Çarşamba OSB’nin imar planı 23.10.2020 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmıştır." dedi.

Kanalizasyon, içme suyu, yol ve elektrik gibi altyapı projelerinin hazırlıklarına başladıklarını, OSB içerisinde faaliyet gösterecek olan yatırımcıların elektrik ihtiyacının ekonomik ve kesintisiz şekilde karşılanması için trafo merkezi kurulması amacıyla Türkiye Elektrik İletim A.Ş. ile görüşmelerin devam ettiği belirtilen açıklamada, "Organize Sanayi Bölgesi alanında gerekli düzenlemeler ve temizlikler yapılarak, alan altyapıya hazır hale getirilmiştir. 2021 yılı içerisinde ihalesinin yapılmasına müteakip Mart ayında arazide altyapı işlerinin yapımına başlanılmasını öngörmekteyiz. Ayrıca parselasyon planının hazırlanmasında da sona yaklaştık. Önümüzdeki günlerde ön tahsislerin değerlendirmesini yaparak altyapı ile sanayi tesislerinin inşaatlarının eş zamanlı olarak başlamasını planlıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Organize Sanayi Bölgesi konumu itibari ile yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelmiş ve planlanan sanayi parselinin 3 katı kadar talep alındığını belirten Vali Dağlı, "OSB’de ihracata dayalı ve yüksek katma değerli ürün üretimi yapan firma ve sektörlerin bulunmasına özen göstereceğiz. Çarşamba Organize Sanayi Bölgemiz, başta Çarşamba İlçemiz olmak üzere ilimizin tamamında üretim ve istihdamın artmasına katkı sağlayacaktır.” dedi.

Ayrıca Vali Dağlı, yatırımcıların teknik personel ihtiyacının karşılanması amacıyla da OSB parselleri arasında bulunan alana meslek lisesi yapılması için Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yapıldığını kaydetti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)