Çarşamba'nın Yumurta Topuk Ayakkabısı, Sekiz Köşe Kesketi Tescillendi

Çarşamba'nın Yumurta Topuk Ayakkabı, Sekiz Köşe Akesketi Çarşamba Belediyesi tarafından Tescillendi. Yumurta Topuk Ayakkabı ve Sekiz köşe kaskete Coğrafi İşaret Tescil Belgesi verildi.

Samsun 26.10.2020, 20:54 27.10.2020, 10:44
Çarşamba'nın Yumurta Topuk Ayakkabısı, Sekiz Köşe Kesketi Tescillendi

Çarşamba Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı başvuru ardından Yumurta Topuk Çarşamba Ayakkabısı - Sekiz Köşe Kasketi tescillendi. "Coğrafi İşaret Tescil Belgesi" 

Osmanlı döneminde, Çarşamba’da Yumurta Topuk Ayakkabı ve Sekiz Köşe Kasket kullanıldığı bilininiyor. 1900’lü yıllarda Yumurta Topuk Çarşamba Ayakkabısı yapımına başlandığı, 1930’larda yaygınlaştığı ve 1950’de yöreye özgü bir ayakkabı olduğu, 1980’lerde ise ayakkabı siparişleri almaya başlandığı ve böylece Çarşamba ilçesi ayakkabısı ile anıldığı bilinmektedir.

Çarşamba Sekiz Köşe Kasketi / Çarşamba Kasketi, kendine özgü tasarımı ve uzun yıllar kullanımı ile Çarşamba ile özdeşti. Tarih boyunca yumurta topuk ayakkabı, beyaz çorap, dar paçalı kül rengi pantolon, yelek ve sekiz köşeli kasketle tamamlanan bu giyim tarzı Çarşamba ilçesinin vazgeçilmez giyim tarzı haline geldi. 

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Çarşamba ilçesine özgü Yumurta topuk ayakkabısı ve sekiz köşe kasketi ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Yumurta Topuk Ayakkabı ve 8 Köşe Kasketin Anlamı Nedir?

“Türk boyları Asya’dan Anadolu’ya gelirken ayakkabı kültürünü de beraberinde getirmiştir. Türklerde çeşitlilik gösteren ayakkabılar içinde başmak, çarık, çedik, çizme, edik, sokman, terlik, tomak ve daha pek çok tanımla ifade edilmiştir. Yumurta Topuk Çarşamba Ayakkabısı “basık” olarak da bilinir. Yumurta Topuk Çarşamba Ayakkabısı / Çarşamba Ayakkabısı, üst yüzeyinde ve iç astarında dana ve keçi derisi ile tahta topuktan, deriyi tek dikişle bağlayıp tek parça olarak imal edilen el emeğine dayalı bölgesel nitelik taşıyan bir ayakkabı türüdür. Çarşamba’da 100 yılı aşkın bir süredir üretimi devam etmektedir. Çarşamba Sekiz Köşe Kasketi / Çarşamba Kasketinin her bir köşesinin özel bir anlamı vardır. Birinci köşe cömertliği, ikinci köşe mertliği, üçüncü köşe dürüstlüğü, dördüncü köşe yiğitliği, beşinci köşe çalışkanlığı, altıncı köşe misafirperverliği, yedinci köşe alçakgönüllülüğü ve sekizinci köşe vatanperverliği simgeler. Çarşamba yöresinde üretilen ve ünlenen sekiz köşe kasket üretim teknikleri, el işçiliği, son duruşu, köşelerinin fazla keskin olmaması gibi açılardan diğer yörelerin kasketlerinden farklıdır.”

Başkan Halit Doğan “Türk Paten ve Marka Kurumu, Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanlığı’na yaptığımız başvuru sonucunda Çarşamba ile özdeşleşen ve simgesi haline gelen Yumurta Topuk Çarşamba Ayakkabısı / Çarşamba Ayakkabısı ve Çarşamba Sekiz Köşe Kasketi / Çarşamba Kasketi isimleri ile "Coğrafi İşaret Tescil Belgesi" verilmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim ”dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)