Çarşamba Ovasında Üretilecek Elektriğe Muhtaç Mıyız?

Samsun Çevre Platformu SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ, "Çarşamba Ovasında lasitk, çöp ve orman ürünü yakarak üretilecek elektriğe muhtaç mıyız? " dedi.

Samsun 17.11.2020, 15:28 17.11.2020, 15:42
Çarşamba Ovasında Üretilecek Elektriğe Muhtaç Mıyız?

"Çarşamba Ovasında lasitk, çöp ve orman ürünü yakarak üretilecek elektriğe muhtaç mıyız? " şeklinde soran Samsun Çevre Platformu SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ, TBMM’de; ilgili alt ve ana komisyonlardan geçen, Elektrik ve dağıtım şirketleri lehine düzenlemeleri içeren “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor." dedi. 

Kanun teklifinin, milletvekillerimiz tarafından yeterince incelenmediğini düşünülmediğini belirten Özdağ, 2016 yılında biyokütle tanımına giren, araba lastiğinden elektrik üretiminin yanına, çöpten elektrik üretimini de ekliyor. Diğer yandan; “orman atıkları” tanımının yasa tasarısı içerisinde aynı kapsamda değerlendirilmesi, orman vasfını koruyan alanların talan edilmesine zemin sağlanmış oluyor. " dedi.

Kanun teklifinin bu haliyle yasallaşması ile Çarşamba Ovasına kurulumu devam eden Oltan KöleoğluÇarşamba Biyokütle Elektrik Santralı ve C6 Grup Karbon Piroliz tesislerine yenilerinin eklenmesinin önünde hiç bir engel kalmayacağını belirten Özdağ, Kamuoyu duyurusunu şu şekilde devam ettirdi;

"Çok ciddi kirilik yaratacak bir endüstri Ovamıza çökecek. Gerçek anlamda ihtiyacımız olan bir Atık Yönetimi ile yine ömrünü tamamlamış lastik (ÖTL) ve orman atıklarını da içeren kapsamlı bir Geri Kazanım mevzuatlarının hazırlanmasıdır. Amaç, atıkları ekosistemlerine dönüştürmek ve geri kazanmak olmalıdır. Yakma işlemi geri kazanım değil, tehlikeli ve en kirletici yöntemdir. Lastik, çöp ve orman ürünlerinin yakılmasına yasa ile “yenilenebilir” denilmesi akla ve bilime aykırıdır. Kanun teklifinin bu haliyle yasallaşması ile yenilenebilir enerjiyi suiistimal eden şirketlere, çevre mevzuatları bakımından olağan üstü kolaylıklar ve teşvikler sağlanmaya devam edilecektir.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) gibi teşvikler üstünden birilerine rant sağlayan ekonomik modelin adı bize “Yerli, Milli, Yenilenebilir” gibi kavramlarla yutturulmak istenmektedir. Kanun teklifinin bu haliyle yasallaşması ile örneğin; Oltan Köleoğlu - Çarşamba Biyokütle Enerji Santralı daha şimdiden Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK) 2021 YEKDEM listesine girerek, üreteceği elektrik için, kilovatsaat başına 13,3 cent/kWh ücretin üzerine, kilovatsaat başına 1,3 cent yerli ekipman desteği alarak, kilovatsaati 14,6 cent/kWh üzerinden yüzde yüz alım garantili on yıl boyunca devete elektirk satma hakkı almış olacaktır.

Bizim cebimizden yüksek miktarda para alınarak, bunun karşılığında araba lastiklerini, çöpü ve ormanlarımız yakarak, ovamızı yok ederek elektirk üretilmesini istemiyoruz. Korona virüsü nedeniyle etkisi artan ekonomik krizle zaten zor günlerden geçiyoruz. Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının korunması da, bütün bireylerin ve kurumların anayasal yükümlülüğüdür. Yükümlülüğün bir an önce yerine getirilebilmesine dair umudumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz.

18 kasım Çarşamba günü saat 10:30 ‘da Çarşamba Biyokütle Enerji Santralı ve C6 Grup Karbon Piroliz Tesisi için açtırdığımız davaların bilirkişi heyeti saha incelemesi yapacak. Hukuktan, hukukun adilce uygulanması talebimizden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Başta Samsun Milletvekilleri olmak üzere tüm vekillere açık çağrımız; bu yasanın geçmesine izin vermeyiniz, Çaşamba Ovası sadece bizim değil sizlerin de geleceğidir, Çarşamba Ovasına sahip çıkınız! Saygılarımızla.

17 Kasım 2020 Mehmet Özdağ Samsun Çevre Platformu

SAMÇEP Sözcüsü

Yorumlar (0)
10°
az bulutlu