Çarşamba Şeker Fabrikası Yeniden mi Açılıyor?

Samsun 28.12.2019, 20:43 29.12.2019, 02:45
Çarşamba Şeker Fabrikası Yeniden mi Açılıyor?

Çarşamba Şeker Fabrikası yeniden üretime geçmesi için önemli bir toplantı düzenleniyor. Fabrikanın akibetini belirleyecek toplantı Samsun Valisi Osman Kaymak'ın da katılımıyla 30 Aralık Pazartesi günü fabrikada gerçekleştirilecek.

7 yıldır atıl vaziyette bulunan Çarşamba Şeker Fabrikas yeniden üretime geçmesiyle ilgili hareketlenmeler bölgede heyecan uyandırdı. 1250 kişinin ekmek yediği Çarşamba Şeker Fabrikası yenidenfaaliyete geçmesiyle birlikte bin kişinin üzerinde insana istihdam kapısını aralayacağı gibi çiftçilerinde yüzünü güldürecek önemli gelişmeler yaşanacak.

Uzun süredir faaliyet göstermeyen fabrika için Pazartesi günü Samsun Valisi Osman Kaymak ve Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğünde yöneticilerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan toplantıya, Samsun milletvekillerinin yanı sıra Çarşamba bürokrasisinden de önemli isimlerin katılacak.

Daha önce IMF’nin talimatları doğrultusunda 2000 yılında Ecevit hükümeti döneminde özelleştirme sürecine alınan şeker fabrikalarının satışıyla ilgili süreç yeniden uzatılmıştı. Türkşeker’in bünyesindeki satışı yapılmayan 15 şeker fabrikasına gönderilen yazıda, şeker fabrikalarının satışının 2023 tarihine uzatıldığı ifade edilmişti. Bilindiği üzere Türkşeker’in bünyesinde bulunan 25 şeker fabrikasından 10 tanesi yapılan özelleştirme ihalelerinde satılmıştı. Bu fabrikaların dışında olan, Yozgat, Burdur, Ankara, Çarşamba, Elazığ, Erciş, Ereğli, Eskişehir, Kars, Kastamonu, Malatya, Susurluk, Uşak ve Ağrı şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamından çıkarılarak, yeniden yapılandırılması bekleniyordu.

ÇARŞAMBA ŞEKER FABRİKASININ AKİBETİNİ BELİRLEYECEK ÖNEMLİ TOPLANTI DUYURUSU

Samsun Valisi Osman KAYMAK, Samsun AK Parti Milletvekilleri Yusuf Ziya YILMAZ, Fuat KÖKTAŞ, Çarşamba Belediye Başkanı Halit DOĞAN, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Selim YÜCEL, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü DEMİRSOY ve Ekim Yapılacak Bölgelerin Ziraat Odası Başkanlarının katılımlarıyla ''Çarşamba Şeker Fabrikası'nın yeniden açılması ve çiftçilerin yeniden üretime başlamaları'' ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapılacak.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)