Alexa

CHP'li Akcagöz: Acil Bir Kriz Masası Oluşturulmalı

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz; Samsun'un Türkiye ortalamasına göre 12. sırada olduğunu söyledi.

CHP'li Akcagöz: Acil Bir Kriz Masası Oluşturulmalı
banner327
CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz;  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın ekonomi bültenini dikkate alarak Samsun'da, 2015 yılı Ocak-Eylül döneminde 10.441 adet protestolu senet gerçekleştiğini, 2016 Ocak-Eylül döneminde ise yüzde 3.4 artışla 10.796 adet protestolu senet gerçekleştiğini belirterek; "Samsun, Türkiye ortalaması içinde bu açıdan 12. sıradadır." diye konuştu.

2015 yılı Ocak-Eylül aralığında Samsun'da 169 milyon 46 bin TL'lik çeke karşılıksız işlemi yapılırken, bu oran 2016 Ocak-Eylül döneminde 225 milyon 365 bin TL. olarak gerçekleştiğini belirten Akcagöz; 2016 yılı Ocak-Eylül ayları arasında bir önceki yılın aynı dönemine göre karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı % 33.3 oranında arttığını ve Bu artış oranı Türkiye genelinde % 3.5 civarında olduğunu ifade etti.

Samsun, 30.09.2016 tarihi itibariyle toplam 12 milyar 121 milyon TL. nakti kredi kullanan bir kent olma özelliğiyle, Türkiye kentleri içinde 19. sırada olduğunu kaydeden Akcagöz açıklamasını şöyle sürdürdü:

Tüm bu tablo bize göstermektedir ki; Samsun ciddi bir ekonomik çöküntü içindedir. AKP'li belediyeler, sanki bu tip sıkıntılar yokmuş gibi, ekonomik geriye gidişi görmezden gelmekte, AKP'li Samsun Milletvekilleri ise bu konuya vurdumduymaz davranmaktadır. AKP'li bir kısım tüccar Milletvekillerinin tuzu kuru olabilir. Bizim gördüğümüz şantiyelerin bir kısmı, rantiye haline gelmiş ve birilerinin cebine para taşıyor olabilir. Dolar ve Avro, almış başını gitmiş. Tahtakale'de dolar yakarak dolara ders vereceğini düşünen bir kitle var. Ekonomik sıkıntı görmezden geliniyor ama bu sıkıntı, memleketin, tuzu kuruların dışında kalan kısmını çok ağır etkileyebilir. Krizin savuşturulmasına yönelik tedbirler, neredeyse yok gibidir. Hal böyleyken, kimi golf sahası açmakla övünmekte, kimi ise sağa sola 15 Temmuz vs. gibi isimler vererek kesinlikle Fetö ile yakından uzaktan alakası olmadığına vurgu yapmak ihtiyacı duymaktadır. Kimi belediye başkanlarının gündeminde Başkanlık rejimi tartışmaları vardır. Bunların hepsi abesle iştigaldir. 

Bu raporu, kapsamlı bir çalışma ile ortaya koyan Samsun Ticaret Odası ile kent yöneticileri, acil bir kriz masası oluşturmalı ve Samsun için geleceğe dair ekonomik tedbirleri beraberce ele almalıdır. 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 12:45
YORUM EKLE