CHP'li Akcagöz; Yargı Bağımsızlığını Kaybediyor

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, "Hakim ve Cumhuriyet Savcıları. Yargı bağımsızlığının ortadan kalktığı bir coğrafyada, bu görevi nasıl ifa edecekler"

Samsun 24.12.2016, 10:46
CHP'li Akcagöz; Yargı Bağımsızlığını Kaybediyor

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin ve partililerle birlikte şehit Uzman Çavuş Hasan Kavuz'un Çarşamba Rıdvan Paşa Camii'nde gerçekleşen cenaze törenine katıldı. Şehit yakınlarına baş sağlığı dileyen Akcagöz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile birlikte, Samsun Akkuşlular Derneği ve akabinde, Ordulular Sevgi Derneği Atakum şubesini ziyaret etti. 

Tufan Akcagöz yaptığı açıklamada; " Anayasa değişiyor ama bu sadece bir Anayasa değişikliği değildir. Bu, tek adam idaresinin dayatmasıdır. Bu Anayasa bu haliyle geçerse, yargı da, yürütme de bizzat Cumhurbaşkanı'nın şahsında toplanıyor. Bu, hukukun ayaklar altına alınması anlamına gelir. Yasamayı zaten hiç saymaya gerek yok. Cumhurbaşkanı, dilediği gibi Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisine sahip olacak. Denetleme mekanizması yok gibidir. Tüm yetkiler sarayın elinde toplanıyor. Göstermelik bir Meclis, göstermelik bir demokrasi. " dedi. 

YARGI BAĞIMSIZLIĞINI KAYBEDİYOR

Ülkedeki hukukçuların suskun olduğunu dile getiren CHP Samsun İl Başkanı, " Neredeyse tüm Barolar suskun. Hukuk Fakültesi sayısı arttıkça, hak ve adaletten ayrılır olduk. Şimdi, gerçekleri kamuoyu ile paylaşma zamanıdır. Ülke gün geçtikçe, hukuk devleti olma özelliğini yitiriyor mu, yitirmiyor mu? Tasarlanan Anayasa ile yargı, bağımsızlığını kaybediyor. Yüksek yargıçlar, Cumhurbaşkanı tarafından atanan memurlar haline geliyor. Hele ki, Hakim ve Cumhuriyet Savcıları. Yargı bağımsızlığının ortadan kalktığı bir coğrafyada, bu görevi nasıl ifa edecekler? Siyasi irade, kaderlerinde belirleyici olacak. Buna millet olarak dur demezsek, bunun sonu hüsrandır. " dedi. 

CHP Atakum İlçe örgütünü ziyaret eden Tufan Akcagöz, Atakum İlçe Gençlik kollarının, Rize'de kaldırılan Atatürk anıtı ile ilgili yaptıkları basın açıklamasına katıldı. Gençlerle sohbet eden Akcagöz, " Ülke kan gölüne dönmüş, Işid denen İslamcı Terör örgütünün, iki askerimizi yakarak öldürdüğü iddia ediliyor, bunların derdine bak. O karanlık dünyalarından sıyrılıp, Mustafa Kemal Atatürk'ün sadece bize değil, onlara da; hepimize armağan ettiği Cumhuriyet'in faziletini bir türlü anlamadılar. Anlamak istemediler. Şimdi ülkeyi idare edemeyen, terör batağına ülkeyi sürüklemiş bir siyasi iktidar var. Bundan nasıl kurtulmamız gerek, bunun yollarını aramak gerekirken, hala içlerindeki Atatürk düşmanlığını muhafaza ediyorlar. Ama şunu bilmeliler ki, bu karanlıktan mutlaka kurtulacağız. Bu ülkeyi kuran parti, bu ülkeyi bugün içine düştüğü badireden de kurtarmasını bilir." diye sözlerini tamamladı. 
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)