Daha Güzel Samsun İçin...

Samsun Valisi İbrahim Şahin, "İlimizin daha güzel ve refahı için daha fazla neler yapılabilir" amaçlı düzenlenen İl Ekonomi Toplantısına katıldı.

Samsun 26.01.2017, 21:22 26.01.2017, 23:27
Daha Güzel Samsun İçin...

İlimizin daha güzel ve refahı için daha fazla neler yapılabilir amaçlı düzenlenen İl Ekonomi Toplantısı, Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN’in başkanlığında 26.01.2017 Perşembe günü saat 14.00’de Atakum ilçesi SASKİ toplantı salonunda gerçekleştirildi.

EN BÜYÜK METROPOL ŞEHRİDİR

Toplantıda bir konuşma yapan Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN  “Değerli 'in konuşması şöyle: İçişleri Bakanlığımızın 05 Kasım 2016 tarihi ve 8154 yazılı talimatları kapsamında ilimizin ekonomik durumunu ve potansiyelini ve istihdam konularını değerlendirmek amacıyla bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyoruz. İlimiz coğrafi ve stratejik konumu, özel sektöre ait limanları ve uluslararası havalimanı, Karadeniz limanını Anadolu’ya bağlayan demir ve kara yolu, üniversitesi ile kültürel alt yapısıyla gelişim sürecini hızlı bir şekilde devam ettirmektedir. İlkadım şehri Samsun Karadeniz Bölgesi'nin en büyük metropol şehridir. Nüfus yoğunluğuyla birlikte şehrin ticari ve sanayi potansiyeli son derece canlı ve önemlidir. Samsun yerleşim ve üretim alanları açısından yatırım noktasında diğer illere göre nispeten daha tercih edilebilir bir konumdadır. Ayrıca stratejik konumunun sağlamış olduğu getiriler bölgedeki diğer illere göre daha avantajlı bir durumda bulunmaktadır. Karadeniz havzasına açılan ilk deniz kapısı ve İç Anadolu’ya açılan ilk kara kapısı olması özelliğiyle bölgenin ticari yapısında da önemli bir yere sahiptir. Bu toplantı vesilesiyle Samsunumuza yapılan yatırımlar ve hizmetlerin gerçekleştirilmesinde emeği geçen kamu ve özel kurum kuruluş yöneticileri ile tüm çalışanları kutluyorum. Toplantımızın ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”dedi.

500 İLYONLUK İHRACATIMIZ VAR

İbrahim ŞAHİN yapılan sunumun ardından şöyle konuştu: “Arkadaşlar; Biz bu toplantıları yılda iki defa yapacağız. İhraç kalemlerimizin ve ihraç miktarımızın düşük görünmesinin birkaç nedeni var. Neredeyse yüzde elli oranında. Mesela bizim 500 milyonluk ihracatımız var. Daha doğrusu 250 milyon gözüküyor. İlimizde bulunan Sigara fabrikası ihracatını buradan gösteremiyor. Kendilerine bizim buradaki vergi daireleri üzerinden işlem yapmalarını önerdik. İhraç kalemimiz yüksek olursa Maliye Bakanlığı'ndan verilecek olan teşvikler, paralar da artma söz konusu olacağı için buda ilimizin refah düzeyini olumlu yönde etkileyecektir. Bu anlamda bir çalışma yürütüyoruz. İnsan hayatına yatırım yaptığınızda birçok şeyi aşıyoruz. Kaliteli, nitelikli eğitim verilirse bu işsizliğin ve üniversiteli işsiz arkadaşların iş problemlerinin ortadan kalkacağına inanıyorum.

Bu anlamda eğitim sisteminin tekrar gözden geçirilmesiyle birlikte dizayn edilmesi gerekiyor. Bu anlamda çok ümitliyim. 2017-2018 eğitim–öğretim yılında ilimizde Bio Medikal Aletler Meslek Lisesini açacağız. İhtiyaç olan alanlarla ilgili nitelikli ve kalifiyeli eleman yetiştirmeliyiz. İlimize Lojistik Merkezin yapılması Samsun’a ciddi bir sınıf atlatacaktır. Çünkü daha fazla gemi gelecek, daha fazla mal yüklenecek, daha fazla buradan yabancı ülkelere yük gidecek. Bunun işletilmesi bile ciddi anlamda başlı başına istihdam alanı oluşturacaktır.

Bu ilk toplantımız, inşallah bundan sonraki yapacağımız toplantı daha önerisi yüksek dozda bir toplantı olur. Çünkü bazı şeylerde konuşarak mesafe alınıyor. Biz bunları raporlayacağız, göndereceğiz. Bazı şeyleri bir çırpıda çözemeyiz ama inanırsak, takip edersek aşarız. Toplantının ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum."dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)