Doğa ve Afet Farkındalık Adımları projesi sözleşmesi imzalandı

Samsun Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK tarafından desteklenmesine karar verilen 92 projeden biri olan “Doğa ve Afet Farkındalık Adımları (DAFA)” projesinin sözleşmesi imzalandı.

Samsun 21.07.2020, 20:54 21.07.2020, 21:49
Doğa ve Afet Farkındalık Adımları projesi sözleşmesi imzalandı

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı Samsun Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK tarafından desteklenen 92 projeden biri olan “Doğa ve Afet Farkındalık Adımları (DAFA)” projesi imzalandı.

“Doğa ve Afet Farkındalık Adımları (DAFA)” projesinin amacı, toplumun geniş bir yaş aralığını oluşturan ortaokul, lise, ön lisans ve lisans düzeyinde toplam 135 öğrenciden oluşan hedef kitle öğrencilerine afet farkındalığı kazandırmak, afet sonrası ilk 72 saate hazırlıklı olmaları için afete hazırlık kültürünü oluşturmak, geleceğimiz olan gençlerimizin edindikleri bilgileri aile, akraba, okul arkadaşları vb. gibi çevrelerle hayat kurtarıcı önemde bulunan bilgileri paylaşabilmeleri ve bilginin yaygınlaştırılabilmesi adına bir kapı açarak “afete hazır bireyler ve toplum” oluşumuna katkı sağlamak olduğu belirtildi.

Projedeki etkinlikler, Samsun Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde görevli ve alanında uzman teknik personellerle birlikte İzcilik ve Dağcılık konularında alanında uzman kişilerce gerçekleştirilecek. Katılımcıların doğa ortamında, e-öğrenme uygulamaları, gözlem, içeriği oyunlar yoluyla kazandırılan etkinlikler, işbirlikli grup çalışmaları, mobil uygulamalar, oyun tabanlı uygulamalar, saha çalışmaları, spor etkinlikleri yöntemleri ile yaparak - yaşayarak ve eğlenerek afet ve doğa kavramlarını öğrenmesi sağlanacaktır. Ayrıca, proje katılımcılarına afet çantası hediye edilecek.

Samsun VAlisi Dr. Zülkif DAĞLI, projenin TÜBİTAK'ın desteklediği AFAD'ın tek projesi olma özelliğini taşıdığını belirterek, Doğa ve Afet Farkındalık Adımları (DAFA) projesini hazırlayan Samsun Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü çalışanlarını tebrik etti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu