Eczacılar Odasından Önemli Hatırlatma!

Samsun Eczacılar Odası önemli bir açıklamada bulunarak, Market, bakkal ve benzinlikte ilaç ve etken madde içeren sağlık ürünleri satanlar 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağını hatırlattı.

Samsun 24.05.2021, 22:33 25.05.2021, 00:11
Eczacılar Odasından Önemli Hatırlatma!

"Market, bakkal ve benzinlikte ilaç ve etken madde içeren sağlık ürünleri satanlar 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaklar." hatırlatmasında bulunan Samsun Eczacılar Odasından yapılan açıklamada, "İzmit'te ihbar sonucu yapılan denetimlerde bazı market ve bakkalların eczane dışında satışının yasak olduğu ilaçları sattığı belirlendi."

Eczacılar Odası tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Sağlık müdürlüğü, ilaçların, eczane ve ecza deposu dışında satışının ve depolanmasının yasak olduğunu, tespiti halinde ilgililer hakkında yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

İhbar sonucu İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce yapılan denetimlerde, bazı market ve bakkalların; Aspirin, Parol, Vermidon, Tylol Hot, Vicks Merhem gibi ürünleri sattığı belirlenerek, tüm ilaçların eczane/ecza deposu dışında satışının yasak olduğu, aksi halde hapis cezası ve yasal işlem uygulanacağı bildirildi.

Milliyet Gazetesi’nin özel haberine göre;

Sağlık Müdürlüğü, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’daki, “Zehirli veya kimyevi maddelerle tıbbî ecza ve müstahzarların müsaadesiz satılması yasaktır. Bunları müsaadesiz satan veya satmak üzere dükkanında bulunduranlar TCK’nın 193. maddesine göre cezalandırılır” 

maddesine atıfta bulunurken, söz konusu maddede, 

“İçeriğinde zehir bulunan ve üretilmesi, bulundurulması veya satılması izne bağlı olan maddeyi izinsiz olarak üreten, bulunduran, satan veya nakleden kişi, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmüne dikkati çekti.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yazısında, gıda toptancıları, benzin istasyonları, bakkallar, aktar-baharatçılar ve benzeri yerlere, emniyet yetkilileri ile birlikte kontrol yapılması, bakanlıktan ruhsatlı ilaçların satışı ya da depolanmasına rastlanılması halinde ürünlerin mühürlenerek ilgililer hakkında yasal işlemlerin başlatılması gerektiği ifade edildi.

Sağlık müdürlüğü, ilaçların, eczane ve ecza deposu dışında satışının ve depolanmasının yasak olduğunu, tespiti halinde ilgililer hakkında yasal işlem başlatılacağını bildirerek, benzin istasyonları, marketler, bakkallar vb. işyerlerine duyuru yapılmasını istedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)