Eğitim-Bir-Sen Samsun Şubesi Siyasi Partileri Ziyaret Etti

Eğitim-Bir-Sen Samsun 1 No’lu Şube Türkiye Büyük Millet Meclis’nde temsil edilen siyasi partilerin il başkanlıklarına öğretmen meslek kanunu ile ilgili ziyaretler gerçekleştirdi.

Samsun 24.01.2022, 21:32 24.01.2022, 22:43
Eğitim-Bir-Sen Samsun Şubesi Siyasi Partileri Ziyaret Etti

Eğitim-Bir-Sen Samsun Şubesi siyasi partilerin il başkanlıklarına öğretmen meslek kanunu ile ilgili ziyaretler gerçekleştirdi.

Eğitim Bir-sen 1 No’lu Şube yöneticileri, Büyük Birlik Partisi, Saadet Partisi, İYİ Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Ak Parti il başkanlıklarını ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi tarafından hazırlanan “Öğretmen Meslek Kanunu” bilgi notu raporu takdim edildi.

Memur-Sen Eğitim Bir Sen şube başkanı Hamdi Yıldız, Başkan Vekili Ömer Yasan ve Teşkilat Başkanı Fikret Bostan tarafından takdim edilen Rapor; 2 Şubat’ta TBMM Genel Kurulunda görüşülecek olan Öğretmen Meslek Kanunu yasa tasarısının eksiklerinin giderilmesi kapsayıcı bir yasa haline getirilebilmesi için önerileri içeriyor.

Öğretmen Meslek Kanunu Raporun içeriği şöyle:

  • Öğretmenleri şiddete karşı koruyacak hükümlere yer verilmesi
  • Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması
  • Özel sektörde çalışan öğretmenlerin de düzenleme kapsamına alınması
  • Öğretmen istihdamında mülakat uygulaması kaldırılması
  • Ücretli öğretmenliğin bir istihdam modeli olmaması
  • Eğitim kurumu yöneticiliğinin münhasıran ele alınması
  • İstihdamda güçlük çekilen yerlerde teşvik uygulanması
  • Öğretmen kadrolarında çalışan personelin ek tazminatı
  • Ödül ve disiplin hükümlerinin kanun teklifinde yer alması

Memur-Sen Eğitim Bir Sen şube başkanı Hamdi Yıldız tarafından yapılan açıklama şöyle:

Mevcut teklifte yer alan kariyer basamakları ile ilgili uzman ve baş öğretmen ünvanlarına sahip olabilmek için sürenin çalışan arkadaşlarımızın tamamının yararlanabileceği şekilde düzenlenmesi, 3600 ek gösterge düzenlemesinin 2022 yılı emekli olacakları kapsayacak şekilde tarihinin revize edilmesi gibi. hususları içermekte. Sendikamız tarafından hazırlanan bu öneri ve teklifler doğrultusunda yapılacak düzenlemeler eğitim çalışanlarının beklentilerini karşılayan bir meslek kanunu olmasını sağlayacak tarihe geçecektir" ifadelerini kullandı.

Siyasi Parti il başkanları raporu genel merkezleri ile paylaşacaklarını belirterek Eğitim Bir Sen’e teşekkürlerini ifade ettiler.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)