"Engelliler sadece doğuştan engelli olan insanlardan oluşmaz"

10-16 Mayıs Engeliler Haftası Nedeniyle Memur-Sen Engellıler Komısyonu basın toplantısı düzenledi.

Samsun 10.05.2018, 11:24 10.05.2018, 11:33
"Engelliler sadece doğuştan engelli olan insanlardan oluşmaz"

Engelliler Haftası sebebiyle Samsun Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Murat Kiper basın açıklaması yaparak, "Engelli: Doğuştan veya sonradan; bedensel, alhinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerin, çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal hayata uyum sağlama ve günlük ihtiyaçlarını karşılamada güçlükleri olan ve korunma, bakım veya rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişidir." ifadelerini kullandı.

Başkan Murat Kiper tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

Engelliler sadece doğuştan engelli olan insanlardan oluşmaz. Bu tanım bize şuan engellilerin haklarını sağlayan, engeli olmayan her kesim ve kişilerin de bir gün engelli olabileceğini ve insanca yaşamak için bu haklara ihtiyaç duyabileceklerini hatırlatır. Bu sayede duygudaşlık kültürü anlam kazanır.

Sağlam bir insan diyemez ki ben engelli değilim, engelli olrnayacağırn dlyernez. Çünkü her şey bir anlıktır. Bugün sağlam olabilirsiniz fakat yarın Allah göstermesin bir kaza ile belki vücudunuzda bir organınızı kaybedebilirsiniz işte o yüzden her zaman kendinizi bir engeli, kardeşinizin yerine koyarak düşünmeniz gereklidir.

Bu yüzdendir ki engellilerin daha iyi bir yaşama kavuşmasının ilk şartı ernpati gelişmesidir. Daha sonra ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeler kendiliğinden, doğalhyla geleceğine inanıyoruz.

Bu hafta boyunca Engelliler için yapılan yasal düzenlemelerin yanı sıra, sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin sorunlarının çözümü ve engellilerin her bakımdan gelişmelerini sağlayacak tedbirlerin alınması için toplantılar konferanslar düzenlenmektedir.

Bizlerde Memur sen Engelliler Komisyonu olarak Engeli vatandaşlarımızın insani koşullarda ve ayrımcılığa maruz kalmadıkları bir yaşama ulaşmalarını sağlamak Için mücadele etmeye devam ediyoruz. Üreten, sosyal hayatın bütün alanlarında aktif biçimde yer alabilen bağımsız bireyler olarak yer alabilmeleri için her alanda gereken duyarlılığın artmasını sağlamak için çalışmaktapz. Bunun için Samsun Memur-Sen Engelliler Komisyonu olarak 20113 toplu sözleşmede görilşülmek üzere engellilerin sorunları ve çözüm önerileri bir rapor hazırlayıp yetkililere gönderdik.

Engeli vatandaşlarımızın önündeki engellerin kaldırılması, kendilerinin ve ailelerinin yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yaşama sevincinin artırılması umuduyla tüm engellilerin engelliler Haftasini tebrik ediyor, aileleri ve sevdikleriyle beraber sağlıklı bir yaşam temennisyle kendilerini en derin duygularla selarrıiıyorum.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)