Erdoğan Çakmak' tan 'Döner Sermaye Adalatsizliği' Açıklaması

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Döner Sermaye Adaletsizliği ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında, Verdikleri kahramanca mücadelenin karşılığında yapılanlardan dolayı mutsuz olduklarını, fedakârlıklarının karşılığında yapılanları hazmedemediklerini söyledi.

Samsun 04.08.2020, 12:48 04.08.2020, 13:11
Erdoğan Çakmak' tan 'Döner Sermaye Adalatsizliği' Açıklaması

Erdoğan çakmak, Döner Sermaye Adaletsizliği ile ilgili yazılı basın açıklaması yaparak, "Döner sermayeleri sıfırlamak yerine sağlık çalışanlarını memnun edecek düzenlemeler neden ısrarla yapılmıyor ?" ifadelerini kullandı.

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, "Yöneticiler teşekkür ve takdiri bırakıp gereğini yapmalıdırlar. Onların üstüne düşen, sağlık çalışanların taleplerini karşılamaktır. " dedi.

YÖNETİCİLERDEN BEKLENTİMİZ

Sağlık çalışanlarının beklentisinin vatandaşlardan beklentilerinin teşekkür ve dua olduğunu Ancak yöneticilerden beklentilerinin ise temel sorunlarının çözülmesi olduğunu dile getiner Erdoğan çakmak yazılı basın açıklamasında şunarı söyledi:

Sağlık çalışanlarının canlarını verip şifa dağıttığı, ailesinden uzak kalarak fedakarlıklarda bulunduğu bir pandemi sürecini hep beraber yaşadık, yaşıyoruz. Bu süreçte sağlık çalışanları kahramanlar olarak tarihe geçtiler. Takdirler ve teşekkürlerin ardı arkası kesilmedi. Yapılan işi bu ülkede 7’den 70’e, çiftçisinden siyasetçisine herkes gördü. Bizim sağlık çalışanları olarak beklentimiz milletimizden teşekkür ve dua idi. Onu gördük ve yaşadık. Yöneticilerden beklentimiz ise sağlık çalışanlarının temel sorunlarının çözülmesi idi fakat ne yazık ki bu gerçekleşmediği gibi durumun daha kötüye gittiği bir süreç yaşıyoruz.

Döner sermaye ödemeleri de bunun en net biçimde görüldüğü yer olmuştur. Tavandan ek ödeme veriyoruz diyerek 3 ay yapılan ödemeler adaletsizliği, yöneticilerin iki dudağı arasına bırakılmışlığı ile çalışanları hiç memnun etmemişti. Bunun düzeltilmesi çağrılarımı ne yazık ki hep yanıtsız bırakılmıştır.

Salgın bitmemesine rağmen her ne hikmetse adaletsizde olsa bu tavandan ek ödeme süreci sona erdi. Diğer kamu kurumlarında çalışanların ek ödemeleri herhangi bir kesintiye uğramadan ödenmeye devam ederken salgının tam ortasında canını ortaya koyarak mücadele eden sağlık çalışanları  sıfır döner sermayeye ödemesine mahkum edilerek kahramanlıkları bir anlamda cezalandırılmış oldu.
Bayram geliyor ama sağlık çalışanları alın terlerinin karşılığını alamıyor. Verdikleri kahramanca mücadelenin karşılığında yapılanlardan dolayı mutsuzlar. Aylar süren ve daha da sürecek olan fedakârlıklarının karşılığında yapılanları hazmedemiyorlar.

Değerli Basın Mensupları;

Şimdi sesleniyorum;
● Döner sermayeleri sıfırlamak yerine sağlık çalışanlarını memnun edecek düzenlemeler neden ısrarla yapılmıyor ?
● Adaletsiz ve sistematik bir şekilde çalışanı mağdur eden döner sermaye sistemi yeni baştan niçin revize edilmiyor?
● Salgın devam ediyor iken kahramanları niçin sürekli kaybetmeye mahkum ediliyor?
● Yıllardır haykırıyoruz. Döner sermaye sistemi adaletli değil, döner sermaye sürdürülebilir değil, Aynı işi yapan insanlar arasında farklı ödeme olabilir mi?

Bu sorulara verecek cevabı olmayan tüm yöneticiler sağlık çalışanlarının bugün yaşadıklarının sorumlusudurlar. Yöneticiler teşekkür ve takdiri bırakıp gereğini yapmalıdırlar. Onların üstüne düşen, sağlık çalışanların taleplerini karşılamaktır. Bu işi de döner sermayeden başlanmalı, sıfır döner sermaye rezilliğine bir son verilmelidir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)