Erdoğan Tok; AYPİKUT Yerli ve Milli Üründür

yerli ve milli imkânlarla üretilerek Türkiye’de ilk olma özelliği ile öne çıkan bitkisel atık yağ ve atık pil toplama ünitesi AYPİKUT ilgi görmeye başladı.

Samsun 05.11.2018, 19:56 05.11.2018, 20:22
Erdoğan Tok; AYPİKUT Yerli ve Milli Üründür

İlkadım Belediyesi tarafından Tescilli tasarım olan ekipmanla uygulanan proje, Türkiye’de iki atığın birlikte toplandığı ilk proje olmasının yanında yerli ve milli ürün olmasıyla da dikkat çekti.

AYPİKUT NEDİR?

AYPİKUT’un bir tarafı pil şeklinde diğer tarafı da yağ tenekesi şeklindedir. Pil tarafına üzerindeki deliklerden atık piller atılabilmekte, yağ tarafına ise pedal ile açılan bir kapaktan atık yağ dökülebilmektedir. Bitkisel atık yağını dökmek istemeyenler için önünde sepeti de bulunmaktadır. İlk aşamada 40 adet AYPİKUT İlkadım'da uygun yerlere monte edilmeye başlandı.

AYPİKUT MONTAJINA BAŞLANDI

Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen sıfır atık projesi kapsamında yerli ve milli imkânlarla geliştirilen bitkisel atık yağ ve atık pil kutusu (AYPİKUT) yaygınlaşmaya başladı. İlk montajı, Samsun İlkadım İlçesi Bahçelievler Mahallesi Uğur Mumcu Parkı’na yapıldıktan daha sonra aynı yerde geçen ay geniş bir katılımla tanıtımı yapılan AYPİKUT, diğer mahallelere de konulmaya başlandı. İlk etapta İlkadım İlçesi sınırları içerisinde kademeli olarak 40 noktaya montajı yapılması planlanan sistem, hem görüntüsü ile hem de kolay kullanılabilir yapısı ile vatandaşın ilgisini çekiyor.

"AYPİKUT, yerli ve milli üründür"

AYPİKUT projesinin hayata geçmesiyle halktan çok olumlu tepkiler aldıklarını söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “ Belediye olarak tamamen kendi tescilli ürün ve ekipmanla üretilen bitkisel atık yap ve atık pil kutusu olan AYPİKUT, yerli ve milli üründür. Ekibimiz tarafından projelendirilerek üretim aşamasına geçilen yerli ve milli ürünümüz AYPİKUT, halkımızdan gelen talepler doğrultusunda belirlenen noktalara konulmaktadır. Hem görüntüsü, hem de kullanım kolaylığı ile vatandaşımızın beğendiği bu sistemimizle bitkisel atık yağlar ve atık piller rahat bir şekilde toplanmaktadır. 1 litre bitkisel atık yağın 1 milyon litre deniz suyunu kirlettiğini, 1 pilin toprağa ve suya verdiği zararları bilmeyen yoktur. Cebindeki atık pilleri atacak yer arayan hemşerimiz, evinde bitkisel atık yağlarını biriktiren ev hanımlarının olduğunu biliyorum. İşte bu projemizle bu sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442