Alexa

Erdoğan Tok: "Gazi Sahnesi" İle İlgili Kara Propaganda Yapıyorlar

Samsun İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok; Gazi Sahnesi' ile ilgili ser açıklama yaparak:"Bilinçli bir kara propaganda yapıyorlar" dedi.

Erdoğan Tok: "Gazi Sahnesi" İle İlgili Kara Propaganda Yapıyorlar
banner327
Samsun İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok; "Gazi Sahnesi'ne 20 yılda 1 milyon 400 bin TL kira ödendi. Biz sahneyi satın alarak belediyemize kazandırmak istedik. Malikler ihtilafa düştü..."

Kent Tiyatroları Birliği Dernek Başkanı Cem Kaynar
'ın Gazi Sahnesinin kapatılmaması ile ilgili İlkadım Belediyesi ile 1.5 aydır yürütülen görüşmeler sonuç vermediğini söylemesi üzerine İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok'tan çarpıcı bir açıklama geldi. Tok; Tiyatro kapatılıyor, söylemlerinin tamamen çarpıtma olduğunu, tam tersine,Belediyeninn tüm imkanlarını tiyatroculara sunduklarını niyetlerinin üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olduğunu söyledi.

"Unkapanı Kültür Merkezi'ne 800 kişilik modern, donanımlı büyük tiyatro salonu yapıyoruz"

İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok'un konuyla ilgili açıklamasında;  
'Tiyatro sahnesini kapatıyorlar' söyleminin bilinçli bir karalama kampanyasının ürünü olduğunu söyledi. Başkan Tok,  " Ben, belediyede tiyatro yöneticileriyle görüştüm. Onlara çok çeşitli alternatifler sundum.  'Kiracı olmayalım, Gazi Sahnesini satın alalım' dedim. Malikler satma konusunda anlaşamadı. Tiyatro kapatılıyor, söylemleri tamamen çarpıtma. Tam tersine, belediyemizin tüm imkanlarını tiyatrocularımıza sunuyoruz. Niyetleri üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. " dedi.
 
GAZİ SAHNESİ'Nİ SATIN ALMAK İSTEDİK

Kültürel faaliyetlere önem veren belediye olduklarını söyleyen Tok, "Gazi Sahnesi'ndeki  tiyatro gösterilerinin belediyeye ait Yıldıray Çınar Kültür Merkezi'ndeki salonda sahnelenmesi düşüncemizi  KATİB ( Karadeniz'e Kıyısı Olan Tiyatrolar Birliği) yöneticileri ile bir araya gelerek konuştuk.  Her dönem farklı belediye başkanları kiracı olunan Gazi Sahnesi'ne sahnesi, ışık ve ses düzeni, koltukları olmak üzere tepeden tırnağa yeniden tadilat ve onarım yaptı. Siz kendinize ait olmayan yere yatırım yapıyorsunuz. Müfettişte sorguluyor elbette, size ait olmayan yere yatırım yapıyorsunuz diye tenkitte bulunuyor.. Çok büyük masraflar yapıldı. Bir de kirası var. 1996'dan bu yana kira ödeniyor.  Siz düşünün 20 yıl kira ödüyorsunuz. Mülk sizin değil. Bugün bir insan TOKİ' ye kira öder gibi taksit ödüyor. Evin içinde oturuyor. 15 veya 20 yıl sonra mülk onun oluyor. Yani ev onun oluyor. Gazi Sahnesi için bu durum böyle değil. Bizde 20 yıl kira ödenilen Gazi Sahnesi'nin olduğu binayı satın almak istedik. Gazi Sahnesi'nin mülkü belediyenin olsun. Niye kiracı olalım, Bizim olan yere de yatırım yapalım, tüm tefrişatı ile elden geçirerek, baştan aşağıya son sistem yenileyelim, Gazi Sahnesinde kiracı olmaktan çıkalım.  dedik. Çünkü bugünün şartlarında ortalama 70 bin TL kira ödediğimiz yer 20 yılda 1 milyon 400 bin TL yapar.  Büyük bir para. KATİB yöneticileri ile görüştük, Gazi Sahnesi bizim olsun, satın alalım dedik. Onlar da çok güzel olur.  Kültür Müdürümüzü bu işle görevlendirdim. Gazi Sahnesi zamanında merhum iki yakın arkadaşın %50 hisseli satın aldığı ortak mülkiyeti olan bir  yer. Bununla ilgili iki ailenin ortak olduğu Gazi Sahnesi'nin varisleri ile görüştük. Satın alma fikrimizi ilettik. Bir taraf satmak istiyor, diğer taraf satma taraftarı değil. İki aile varisleri ile tek-tek görüşüldü, ikna edilmeye çalışıldı. İkna olmadılar. Gazi Sahnesi'nin satın alma niyetimiz sona ermiş oldu. " dedi.
 
TİYATRO KAPATMIYORUZ DESTEK VERİYORUZ
Gazi Sahnesi'nin Yıldıray Çınar Kültür Merkezi'ne taşınmasının yeniden gündeme geldiğini anlatan Başkan Tok, " Geçtiğimiz Ekim ayı Meclis toplantısında konuyla ilgili olarak İlkadım Belediye Meclisi'nde meclis üyelerine detaylı bilgi verdim. Tiyatro yöneticileriyle de görüşerek düşüncemizi ayrıntılı şekilde anlattığımı söyledim. Tiyatro sanatçılarımıza ayrıca onlara her türlü desteği vereceğimi yüzlerine karşı söyledim. Bırakın tiyatro kapatmayı, tiyatroya çok ama çok büyük katkı sağlıyoruz" diye belirtti.
 
GAZİ SAHNESİ'Nİ TAŞIMAK İSİYORUZ
Tok; Belediye'ye ait olmayan bir yerde kiracı olarak durdukları Gazi Sahnesini kapatmadıklarını belediyeye ait daha büyük seyirci kapasitesine daha donanımlı, modern ve ferah yapıya sahip Yıldıray Çınar Kültür  Merkezi'ne taşımak istediklerini söyledi.
 
BÜYÜK TİYATRO SALONU YAPILIYOR

Unkapanı Kültür Merkezi'nin yenileme çalışmalarının tamamlanması ile birlikte tiyatro sanatçılarının hizmetine sunulmak üzere belediye ait 800 kişilik tiyatro ve konferans salonu yapacaklarını ifade eden Başkan Erdoğan Tok, " Biz tiyatrolarımızı, tiyatrocularımızı küçücük bir salondan kurtarıyor, fiziki şartları düzgün, onları seyirciyle buluşturan bir ortama taşıyoruz. Tiyatro kapatılıyor söylemleri yalandan ibaret. Kiralık, eski, küçük, maliyeti fazla bir yeri kapatmak tiyatro kapatmak değildir. Tam tersine, belediyemizin tüm imkanlarını tiyatrocularımıza sunuyoruz" diye konuştu.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2016, 16:52
YORUM EKLE