Erdoğan Tok: Türkiye Yeni Sistemle Daha da Güçlenecek

16 Nisan'da Anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı sistemi için yapılacak referandumu değerlendiren İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok STK'la dikkat çekerek: "Referandum'da STK'ların katkısı çok önemli" dedi.

Samsun 19.02.2017, 17:04 19.02.2017, 17:10
Erdoğan Tok: Türkiye Yeni Sistemle Daha da Güçlenecek

Acem Tekkesi Kültür ve Sohbet Evi'nde düzenlene programa, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Ordu İkizceliler Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Cenk, TSE Bölge Müdürü Erol Kaygı, Valilik İdari İşler Müdürü Kenan Akçay, Ordu Sevgi Derneği Başkanı Hasan Varol, Şehit ve Gaziler Dernek Başkanı Ahmet Diril, İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Yahya Çınkıl ve Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, katıldı.

BAŞKAN TOK'A ÖVGÜ...

Kendilerine her zaman destek olan Başkan Tok'a teşekkür eden Ordu İkizceliler Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Cenk, İlkadım'a yapılan proje ve hizmetlerden övgüyle bahsetti.  Dernek Başkanı Cenk, dermeklerine yapılan katkı ve desteklerden ötürü Başkan Tok'u tebrik ederek, plaket takdim etti.

HEMŞERİLER, ÖNCE SAMSUN DEMELİ....

Hemşeri derneklerinin Samsunluluk ruhu ile birlik ve beraberlik içerisinde kenetlenmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Tok, Hemşeri derneklerinin varlığını önemsediklerini, birlik ve beraberlik içerisinde Samsun'un ortak fayda ve menfaati etrafında hareket eden tüm hemşeri derneklerinin destekçisi olduklarını ifade etti.

İLKADIM'A DEV YATIRIMLAR...

Belediye olarak ilçeye kazandırılan yatırımlar, devam eden, yapılması düşünülen projelerden bahseden Tok,  " Türkiye'nin en büyük Gençlik Merkezi, Derebahçe Sosyal Tesisleri, Karadeniz'in en büyük Camii ve Külliyesi, Ihlamur Cafe ve Restaurant, Ahşaptan yapılan Kültür ve Medeniyet Yolu tamamlanan ve bitmekte olan dev projelerimiz arasındadır. Yeni Belediye Hizmet Binası, Yerinde Dönüşüm( Kentsel) Projesi, Unkapanı Kültür Merkezi ve Derebahçe Yaşam Parkuru projeleri startı verilecek hizmetlerimizdir. Belediye olarak halkımıza söz verdiğimiz projelerimizi yerine getirmenin çabası ve gayreti içerisindeyiz. " dedi.

STK'LARIN KATKISI ÖNEMLİ.

Güçlü ve lider bir Türkiye için, güçlü yasama, güçlü icraat, kalıcı istikrar için 'evet' diyeceklerini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Türkiye'nin istikrarı ve geleceği için  çıkılan bu yolda hemşeri derneklerine, sivil toplum örgütlerinin katkısın çok önemli olduğuna dikkat çekti.

YENİ SİSTEMLE DAHA DA GÜÇLENECEĞİZ.

Türkiye'nin yeni sistemle daha da güçleneceğini belirten Başkan Tok, "Ülkemizin  güçlenmesi ve dünya siyasetinde aktör olması küresel güçleri endişelendirdi. Anyasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile ilgili yapılacak 16 Nisan Referandumu öncesi egemen güçlerin tepkisi doğru yolda olduğumuzun göstergesidir. " diye konuştu.

"GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN BU SİSTEM GEREKLİ"

Güçlü Türkiye için Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin gerekliliğinden bahseden Başkan Tok, " Vatandaş, 7 Haziran ve 1 Kasım tarihleri arasında tedirginlik yaşadı. Cumhuriyet 1923’de kuruldu ama demokrasiye 1950’de geçtik.  Geçen bu 67 yıllık sürede 65 hükümet kurulmuş. Bunların çoğu da koalisyonlardan oluşmuş. Koalisyon hükümetlerinde hep huzursuzluk yaşanmış. Bir türlü istikrar sağlanamamış. Parlamenter sistemde 5-6 ay süren hükümetler bile var. Böyle bir ortamda istikrar beklemek de hayalcilik olur. Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nde yetki 5 yıl için isteniyor.  Referandumda 'evet' çıkarsa bundan böyle 5 yıl da bir seçimler yapılacak. Cumhurbaşkanı'nın icraatı beğenilmiyorsa halk tarafından değiştirilecek. Beğeniyorsa 5 yıl daha Cumhurbaşkanı'na yetki verilecek ama bu da ancak 10 yıl sürecek. CHP, 'Padişahlık sistemi' geleceğini ileri sürüyor ve böyle propaganda yapıyor. Oysa 5 yıl için yetki istenirken, CHP’nin iddiasının aksine Cumhurbaşkanı'na yeni sorumluluklar yükleniyor. Süleyman Demirel , 30 yıl ülkenin kaderine hükmetti. Yeni Sistem'de ise en fazla 10 yıl için yetki isteniyor. Yeni sistemde beğenirsen bir beş yıl daha. 'Tek adamlık', diye bir şey yok. MHP'de bu süreçte ülkeye destek vermiştir. Mesele parti değil, memleket meselesi.. CHP'nin tavrını anlayabiliyoruz. Çünkü iktidar onlar için artık bu sistemde hayal olmuştur. Muhalefetin dediği gibi Padişahlık yok." ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)