Eski İstihbaratçı Orakoğlu Samsun Üniversitesi'nde Gündemi Değerlendirdi

Samsun Üniversitesi Merkez Rektörlük Ofisi'nde İstihbarat Daire Eski Başkanı ve Yazar Bülent Orakoğlu üniversite bünyesinde görev yapan öğretim üyeleriyle bir araya gelerek gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Samsun 02.03.2020, 11:17
Eski İstihbaratçı Orakoğlu Samsun Üniversitesi'nde Gündemi Değerlendirdi

Yeni Şafak gazetesi yazarı Bülent Orakoğlu, “Darbe Mekaniğini İşleten Dış Güçlerin Önündeki En Büyük Engel Türk Halkının Sarsılmaz İradesi” ifadelerini kullanarak,  28 Şubat Darbesi’nde etkin yerlerde mevzilenmiş, İsrail ile işbirliği yapan derin bir kliğin etkin olduğunu ifade etti.

Samsun Üniversitesi Merkez Rektörlük Ofisi'nde İstihbarat Daire Eski Başkanı ve Yazar Bülent Orakoğlu üniversite bünyesinde görev yapan öğretim üyeleriyle bir araya geldi. Orakoğlu, Samsun Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Düşünce ve Sanat Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜSAM) tarafından düzenlenen program kapsamında Suriye’de yaşanan siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

Açılışını Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın'ın yaptığı programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Samsun Ünivesitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Salih Kesgin, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin DEMİR, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer İdris Akdin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, DÜSAM Müdürü Dr. Servet Gündoğdu ve öğretim görevlileri katıldı.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Aydın, yaptığı konuşmasında, İdlib’deki menfur saldırıda 33 askerimizin şehit düşmesinden dolayı başsağlığı dileyerek, "Milletimiz bu gibi olayların üstesinden gelecek kudrete sahiptir. Ülkemizin başı sağolsun. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize baş sağlığı diliyorum" dedi.

Manevi güç önemli

Yeni Şafak gazetesi yazarı Bülent Orakoğlu burad ayaptığı konuşmasında, Türkiye, İdlib’de düzenlenen hain saldırının hesabını sorabilecek güçte olduğunu söyledi. Orakoğlu, Türkiye’nin Suriye’deki varlığının temel sebebinin terör ve güvenlik olduğunu vurgulayarak, Devletlerin sert ve yumuşak olmak üzere iki gücü olduğunu ifade etti. Hiçbir süper gücün yalnızca askeri gücüne dayanarak süper güç konumunu koruyamayacağını, Suriye’de rejimin eli kanlı lideri Beşşar Esed’ı “21. asrın kasabı” olarak niteleyen Orakoğlu, Rusya’nın rejime yönelik desteği nedeniyle yumuşak güç unsurlarını kullanamadığını ve böylece küresel güç konumunda düşüş yaşadığını ifade belirtti. Orakoğlu, "Küresel bir güç olmak ve dünyada etkin bir hegemonya tesis edebilmek için askeri gücün yanısıra ideolojik ve manevi gücün de çok önemli olduğunu belirten İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Orakoğlu, “dünyadaki hiç kimse kimyasal silah kullanarak mazlumları katleden bir rejime destek veren bir ülkenin küresel güç olmasını istemez” dedi.

 28 Şubat sürecini yaşadığını dile getiren Bülent Orakoğlu, 28 Şubat Darbesi’nde etkin yerlerde mevzilenmiş, İsrail ile işbirliği yapan derin bir kliğin etkin olduğunu ifade etti. Gezi olaylarında, 17-25 Aralık Yargı Darbesi sürecinde ve 15 Temmuz’da darbe mekanizmasını harekete geçiren güçlerin büyük ölçüde dış kaynaklı olduğunu belirten Orakoğlu, zor zamanlarda birlik ve beraberlik içerisinde olan Türk halkının iradesinin darbe mekaniğini işleten dış güçlerin önündeki en önemli engel olduğunu ifade etti.

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın'ın, Bülent Orakoğlu'na hediye takdim etmesiyle program son buldu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
14°
açık