Farwaniya İle Samsun Arasında Kardeşlik Protokolü

Samsun Valisi İbrahim Şahin 05.04.2016 Salı günü Kuveyt Ülkesinde Samsun ve Kuveyt’in Farwaniya şehri arasındaki kardeşlik protokolü imza törenine katıldı.

Samsun 06.04.2016, 00:00 22.07.2016, 19:56
Farwaniya İle Samsun Arasında Kardeşlik Protokolü
İmza töreni öncesi bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, “Bizler de bu yaz sizleri, görevlendireceğiniz kişileri ve ailenizi Samsun’da ağırlamaktan çok büyük memnunluk duyacağız.'dedi.

Samsun Türkiye’deki 81 il içerisindeki 30 büyük şehirden birisi olduğunu söyleyen Yılmaz; 'Biz Samsun’a küçük İstanbul’da diyoruz. Samsun İstanbul’un onda biri büyüklüğünde ancak İstanbul’da bulunabilecek her türlü turizm, sağlık, eğitim ve her türlü yaşam konforu itibariyle her şeyin küçültülmüş ölçekte bulunabileceği kupon bir şehir.'dedi.

Bu kardeş şehir ilişkisinin ardından biz hem Kuveytli hem de Türkiyeli iş adamlarını bir araya getirelim, onlara ortaklıklar kurduralım. Burada ya da Samsun’da yatırımlar yapmalarını, kurdukları ortaklıklarla karşılıklı yapılabilecek iş imkânları yaratalım diye hassasiyetle düşünüyoruz. Aynı dine sahip, aynı tarihten gelen, ortak kültür değerlerine sahip insanların birbiri ile el ele tutuşması gerektiğini söylemeye zaten gerek yok ve biz bu duyguları taşıyoruz. Bu kardeşlik protokolünün her iki şehrimiz için de hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Türkiye’yi ve Türkleri çok sevdiklerini ifade eden Farwaniya Valisi Şeyh Faysal Al SABAH yaptığı konuşmasında, “Biz Türkiye’yi çok seviyoruz. Turizmimizi geliştirmek istiyoruz ve karşılıklı ilişkilerimizi çok güçlendirmek istiyoruz. Aramızda samimi bir sevgi olduğunu düşünüyorum. Bu imzalanan protokolün, ticari ve siyasi ilişkilerimize de önemli bir katkısının olacağını düşünüyorum.” dedi.

Kuveyt’de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini ifade eden Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, yaptığı konuşmasında, “İçten karşılamanız ve bizimle ilgilenen arkadaşların samimiyetleri için sizlere teşekkür ediyorum. Samsun’a zaman zaman Kuveyt’den misafirlerimiz geliyor ve Kuveyt halkı Samsun’u biliyor.

Samsun'a gelen misafirlerimiz Samsun ve diğer illerde uzun süreli kaldıkları için biz sizi misafir ya da turist gözüyle görmüyoruz. Eşiniz ve çocuklarınızla birlikte sizleri Samsun’da ağırlamaktan büyük keyif alacağım. Samsun sadece turizm alanında değil her anlamda bir fırsatlar şehridir. Bu vesileyle imzalanan bu kardeşlik protokolünün her iki şehir için de hayır olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Farwaniya Valisi Şeyh Faysal Al SABAH, Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN’e hediye takdim etti. ŞAHİN ise Farwaniya Valisi Şeyh Faysal Al SABAH’a Samsun Kız Olgunlaşma Enstitüsünün yaptığı lale işlemeli bir tablo hediye etti.

Kardeşlik protokolü Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ ve Farwaniya Valisi Şeyh Faysal Al SABAH arasında imzalandı.

İmza törenine ayrıca, Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Salih Murat TAMER, Eski Kuveyt Vakıflardan Sorumlu Bakan Yardımcısı Adel FALAH, THY Ortadoğu’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Adem GÜNEY ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi ÇAMAŞ katıldı.

Farwaniya İle Samsun Arasında Kardeşlik Protokolü Başlıklı Haber Samsun Haberleri Kategorisinde Yayınlanmaktadır. Samsun'daki Gelişmeleri Yakından Takip Etmek ve Benzer Nitelikteki Güncel Samsun Haberleri İçin Samsun Haberleri Kategorisini Ziyaret Edebilirsiniz.

 
Yorumlar (0)