Gurur Verici: Karadeniz’de tek ‘ATAKUM’ var

Samsun’un Atakum İlçesi, İNGEV tarafından ilçe belediyelerinde yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucunda, ‘Birleşmiş Milletler ölçülerine göre ilk 30 ilçesi arasına girdi.

Samsun 13.11.2018, 19:58 13.11.2018, 20:46
Gurur Verici: Karadeniz’de tek ‘ATAKUM’ var

İNGEV tarafından ilçe belediyelerinde yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucu ortaya çıktı. ‘Birleşmiş Milletler ölçülerine göre’ Türkiye’nin çok yüksek insani gelişme düzeyine sahip ilk 30 ilçesi arasına Samsun’un Atakum İlçesi girdi.

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından yapılan araştırma ya göre 19 ayrı konu, 65 farklı ölçüde yapılan değerlendirmeler sonucunda "Türkiye’nin çok yüksek insani gelişme düzeyine sahip ilçeleri" arasında ilk 30 içerisinde, Karadeniz Bölgesinden sadece Samsun’un Atakum İlçesi yer aldı.

Karadeniz’de tek ‘ATAKUM’ var

Alt yapı, ulaşım, şeffaf yönetim, belediye bilgi paylaşımı, saydamlık, belediyeye erişim, kadınlara özel kurslar, halk günleri, hastane varlığı, engellilere yönelik faaliyetler başta olmak üzere 65 farklı ölçüde değerlendirmeler yapıldı. Bu değerlendirmeler sonrasında, ‘gizli vatandaş’ olarak belediyelere başvurup, 19 ayrı konuda bilgi alan yetkililer, Türkiye’deki ilçeleri mercek altına aldı. Yapılan incelemeler sonucunda, Atakum İlçesi, Türkiye’nin çok yüksek insani gelişme düzeyine sahip ilçeleri arasında yer aldı. Ve dolayısıyla Samsun’un Atakum İlçesi, bu listede yer alan tek Karadeniz Bölgesi ilçesi oldu.

Samsun’un Atakum İlçesi, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Ankara gibi şehirlerin ilçelerinin ardından Karadeniz Bölgesinden, bu listede yer alan tek ilçenin Samsun 'un Atakum ilçesi olması Samsunluları da gururlandırdı..

Atakum Belediyesi, 2016 ve 2017 yıllarında özellikle sosyal belediyecilik noktasında birçok önemli projeye imza attı. Atakum Belediyesinin başarılı çalışmalarının, Atakum İlçesinin bu listeye girmesinde en önemli etken olduğu belirtildi. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)