Alexa


"Hayata Tutuluyorum" Projesinde Final

Samsun’da Okula Devam Oranlarının Arttırılması İçin Hibe Programı kapsamında hazırlanan "Hayata Tutunuyorum" Projesinin kapanış programı Serra Otelde yapıldı.

Samsun 28.10.2016, 00:22
"Hayata Tutuluyorum" Projesinde Final
Samsun’da Okula Devam Oranlarının Arttırılması İçin Hibe Programı kapsamında hazırlanan "Hayata Tutunuyorum" Projesinin kapanış programı Serra Otelde yapıldı.

PROJE SONA ERDİ

Özellikle Kız Çocuklarının Okula Devam Oranlarının Arttırılması İçin Hibe Programı kapsamında hazırlanan "Hayata Tutunuyorum" isimli proje, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İlkadım Belediyesi'nin iştirakiyle 01.11.2015 tarihinden itibaren yürütülen projenin kapanış  programı bugün Serra Otel'de yapıldı.

İlkadım Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat  Okulu Müdürlüğü ile Orta Karadeniz Engelliler Derneği ortaklığında İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı ilgi gördü. Kız Çocuklarının Okula Devam Oranlarının Arttırılması İçin hibe programı kapsamında hazırlanan "Hayata Tutunuyorum" projesi  kapanış  Programına İlkadım Kaymakamı Turan ATLAMAZ’da katıldı.Kaymakam Atlamaz; eğitimin kalitesinin arttırılması, eğitim ve iş piyasası arasındaki bağın güçlendirilmesi, özellikle kız çocukları ve engellilerin okullaşma oranlarının arttırılmasına katkı sağlamak olan projenin sürdürülmesine vurgu yaptı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut NUMANOĞLU, özellikle kız çocuklarının ve engellilerin okullaşması ile ilgili olarak yaptığı konuşmada eğitimin önemine dikkat çekti.

Numanoğlu;  ailelerin farkındalıklarının arttırılması, mevcut eğitim sistemi içerisinde çeşitli özür ve ailevi sorunlarından dolayı öğrenime devamlılık sağlayamayan çocukların esnek ve çeşitli öğrenme seçenekleri ile telafi dersleri gibi okul-dışı faaliyetlerin sağlanması ve eğitim ile işgücü piyasası arasındaki bağın güçlendirilmesine katkı sağlayan bu projede emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür etti.

İlkadım Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Kemalettin AK, konuşmasında genel bir değerlendirme yaparak şöyle konuştu:

30 BİREYİN OKULAŞMASINA KATKI SAĞLADI

“Bu proje ile Samsun ili sınırlarında yaşayan ve engellilerinde aralarında bulunduğu 50 erkek, 200 kız çocuğu, toplamda 250 kişi ile çocuklarını okula gönderemeyen 50 aile projemizin hedef grubudur. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavlarına Hazırlık kursları ile 10.12.2015 tarihinde eğitimlerimize başladık. 18 ayrı modülde 57 gruba toplamda 4176 saat eğitim verdiklerini dile getirdi. Bu güne kadar yaklaşık 4100 saat eğitim verdik. Proje kapsamında eğitimin yanında 6 bilgilendirme seminerleri, 2 üniversite ziyareti, 3 kariyer günü etkinliği, 5 ayrı kurum ile işbirliği protokolü ve yaklaşık 100 aile ziyareti yapıldı. EKPSS eğitimlerimize katılan 75 engelli bireyden 7 tanesi 24 Nisan 2016 tarihinde yapılan sınavla 24 Ağustos 2016 tarihinde devlet memuru olarak atandı. Yapmış olduğumuz aile ziyaretleri ve çalışmalar sonucunda yaklaşık 30 bireyin okullaşmasına katkı sağlanmıştır.”

Projenin sunumunu yapan proje koordinatörü Mehmet AKBULUT  projede sürdürülebilirliğin önemine değindi. projenin devamını dileyen Akbulut, katılımcılara teşekkür etti.

"Hayata Tutunuyorum" projesi kapsamında Katılımcılara ve eğitmenlere belgeler  verildi.

"Hayata Tutunuyorum" projesine,  İlkadım Kaymakamı Turan ATLAMAZ,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut NUMANOĞLU, Şube Müdürleri Hıdır OKÇU, Ömer OKUYUCU, Orhan DEĞER, Ali SEZEK, OKADER Başkanı Mehmet AKBULUT, Okul Müdürleri Büyükşehir belediyesi yetkilileri, Öğretmenler, Usta Öğreticiler, kursiyerler katıldılar.

 
Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P