"Her Şeyin Modası Geçer, Gıda ve Tarımın Modası Geçmez"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK ve Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Samsun Sevgi Kafe alanında düzenlenen 2. Yerel Tohum Buluşması’na katıldı.

Samsun 18.05.2017, 22:21 18.05.2017, 22:42
"Her Şeyin Modası Geçer, Gıda ve Tarımın Modası Geçmez"

Bir dizi açılış ve programlara katılmak üzere ilimize gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK ve Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Samsun Sevgi Kafe alanında düzenlenen 2. Yerel Tohum Buluşması’na katıldı.

AÇ KARINLARI DOYURMAK MÜMKÜN...

Dünyada 800 milyon insanın açlıkla mücadele ettiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk ÇELİK yaptığı konuşmasında, "Tarım, dış politikada da önemli bir sektör. Dünyada 800 milyon insan aç, ekmek bulamıyor. 1 milyar insan ise yoksul. 39 ülkede açlık var. 80 ülkede insanlar suya ulaşamıyor. Bir taraftan da 1,3 milyar ton gıda israfı var. Gıdalar çöpe atılıyor. Birilerinin zengin sofrası olacak olan yiyecekler çöpe atılıyor. 600 milyon ise obez, aşırı kilolu. Dünyada 8 tane zenginin serveti 3,5 milyar insanın servetine eşit. Dünyanın yarısının serveti ile 8 kişinin serveti birbirine eşit. Dünyada üretilen bütün gıdaların yüzde 77’sini yüzde 20’si tüketiyor ya da israf ediyor. Yüzde 80’lik dilime ise yüzde 20 kalıyor. Dünya eşitsizlikler dünyası. Onun için ‘Aç karınları doyurmak mümkün ama aç gözlüleri doyurmak mümkün değildir.’dedi.

HİÇ AKLINIZ ALIYOR MU?

Bazı kaynaklarda 2030 yılında 700 milyon insanın açlık ve susuzluktan göç edeceğini söyleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK, "İnsanlığın kıt olduğunu Suriye’de görüyoruz. 3 milyon mülteci Türkiye’ye sığındı. Afrika’da insanlar açlıkla karşı karşıya ama birileri kendi israfının ve mutluluğunun peşinde. İnsanın çok olması bir şey ifade etmiyor. Bizim için insanlık var mı yok mu? Bu önemli. 2030 yılı için ‘700 milyon insan yerinden, yurdundan kalkacak başka yerlere sığınacak’ diyorlar. Bunun sebebi ise kuraklık, açlık, yoksulluk. Şu anda 10 milyon Suriyeli ile baş edemeyen dünya, 15 sene sonra 700 milyon insan bu şekilde yollara dökülürse nasıl baş edecek? Hiç aklınız alıyor mu? Yakın gelecekte petrol savaşları yok. Yakın gelecekte gıda savaşları, gıdaya erişim savaşları olacak. Böyle büyük bir tehlike var. Onun için çiftçilik mesleği en kutsal meslektir. Geleceğimiz için önemli mesleklerden birisi bu sebeplerden dolayı tarım sektörüdür."dedi

DÜNYADA TARIM TOPRAKLARI AZALDI

Bakan ÇELİK, "Bütün istatistikler diyor ki, gelecekteki nüfusu beslemek için çiftçi kardeşlerimizin üretimi, mevcut ürettiklerinden yüzde 60 daha fazla üretmesi gerekiyor. Mevcudun üzerine yüzde 60’ın üstünde üretim yapmazsak bu ülkede ve dünyada aç insanları doyurmak mümkün olmayacak. Onun için tarım her gün büyük önem kazanacak. Her şeyin modası geçer, gıdanın ve tarımın modası geçmez. Gıdayı kontrol edenler, gelecekte dünyayı kontrol edecekler. Onun için tarıma geri dönelim. Tarımla uğraşan hiçbir kardeşimize, uğraştıkları bu meslekten dolayı başını öne eğdirmeyeceğiz. Ona karşı mahcup olmayıp, yüzünü güldürecek kararları almaya devam edeceğiz. Dünyada tarım toprakları azaldığı gibi bizim ülkemizde de azalıyor. Bizim de geleceğimiz tehlikeye giriyor. Bunun için Milli Tarım projesini tamamladık. Topraklarımız şehit kanlarıyla sulandı. Bu topraklar için verilmeyecek bir şey var mı? Bu topraklar için neler feda ettik. Milli Tarım, toprak, tohum ve bilgiyi bir araya getireceğiz. Üçünü bir araya getiremezsek olmaz. Bu yıl ile beraber tarım desteği 103 milyar lirayı buldu. 15 yılda tarımda çiftçiye 103 milyar destek verildi"diye kaydetti.

KENDİ TOHUMUMUZU KENDİ FABRİKAMIZDA ÜRETMEK İSTİYORUZ

Türkiye’nin dünyaya tohum ihraç eden bir ülke olduğunu vurgulayan  ÇELİK, "Türkiye’de tohumculuk alanında önemli mesafeler kat ettik. 2016 yılında 958 bin ton tohum üretimi gerçekleştirdik. 49 bin ton tohum ithal ediyoruz. Ama 78 ülkeye de 58 bin ton tohum ihraç ediyoruz. Yani tohum ihraç eden bir ülkeyiz. 154 milyon dolar, tohum ihracatından gelir elde ettik. Önümüzdeki süreçte ihtiyaç duyduğumuz tohumu bizim üretmemiz gerekiyor. Meyve ve sebze tohumundaki dışa bağımlılığı kaldırmak için TİGEM arazilerini meyve-sebze tohumu için tahsis ettik. Bütün enstitü, laboratuvarlarımızı üniversitelere ve özel sektöre açtık. Bunlarla kendi tohumumuzu kendi fabrikalarımızda üretmek istiyoruz. Bir başkasına, namerde muhtaç olmamak amacındayız."diye ifade etti.

Konuşmaların ardından Faruk ÇELİK, Vali İbrahim ŞAHİN’e üzerinde ‘Tarım Milli Meselemizdir’ yazılı posta pulu hediye etti. Daha sonra Kadın Girişimcilik dalında dereceye giren Kadın Girişimcilere Bakan tarafından hediye çekleri verildi. Ardından  ÇELİK, ŞAHİN ve beraberinde protokolla ile birlikte ‘2. Yerel Tohum Buluşması’na katılan çevre illerin stantlarını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Samsun ‘2. Yerel Tohum Buluşması programına ayrıca Samsun Milletvekili Fuat KÖKTAŞ, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait BİLGİÇ, Canik Kaymakamı İlhan TURGUT, İlkadım Kaymakamı Turan ATLAMAZ, İlçe Belediye Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, çevre illerden katılımcılar ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442