Herkesin Depremlere Karşı Hazırlıklı Olması Gerekiyor

Samsun Valisi Osman Kaymak, 29.01.2020 Çarşamba günü saat 10.30’da İlimizde afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için Afetlere Hazır Ol Projesi İlkyardım Uygulamalarını Öğren Programı kapsamında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen 9-13 yaş arası 25 çocuğa yönelik temel ilkyardım eğitimi semineri farkındalık etkinliğine katıldı.

Samsun 29.01.2020, 18:52 29.01.2020, 19:06
Herkesin Depremlere Karşı Hazırlıklı Olması Gerekiyor

Samsun Valisi Osman Kaymak, Afetlere Hazır Ol Projesi İlkyardım Uygulamalarını Öğren Programı kapsamında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen 9-13 yaş arası 25 çocuğa yönelik temel ilkyardım eğitimi semineri farkındalık etkinliğine katıldı.

Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürü Levent Uçarlı, “Bu ayın konusu ilk yardım olarak belirlendi. İçişleri Bakanlığı afetlere hazırlık yılı kapsamında her ay farklı bir konu belirliyor. 2020 yılının ilk ayının konusu da ilk yardım seçildi. Bu konu için de ‘İlk yardım uygulamalarını öğren ki canın sağ olsun’ sloganı belirlendi. Bu kapsamda eğitimlerimiz ve uygulamalarımız devam edecektir.” dedi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, yaptığı konuşmasında, “İlk yardım konusu bir kaza ya da yaralanma sonrasında çok büyük önem arz ediyor. İlk yardım eğitimi herkes için anaokulundan başlayıp, her yaşta insan için gereklidir. Herkesin bu bilinci alması gerekiyor. Biz bu konuyu ne kadar erken yaşta çocuklarımıza öğretebilirsek, o bilinçlilik ömür boyu sürecektir. İlk yardıma her alanda ihtiyacımız olacaktır. Gerekli ilk yardım eğitimlerini ve sertifikalarını almaya gayret gösterelim.” dedi.

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu ve vatandaşların oturdukları binaları sorgulatması gerektiğini dile getiren Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Türkiye bir deprem ülkesi ve herkesin depremlere karşı hazırlıklı olması gerekiyor. AFAD ekipleri Türkiye’de depremler ve afetler karşısında yetkili bir kurum olarak görev yapıyor. Sadece AFAD’ın yapacağı çalışmalarla bu afetlerin üstesinden gelmek, felaketleri önlemek mümkün değil. Bunun bir toplumsal bilince dönüşmesini ümit ediyoruz. Depremlere hazırlık konusu çok önemlidir.

Deprem öncesi, sırası ve sonrası tedbirler şeklinde 3’e ayrılır. Bunların en önemlisi deprem öncesi hazırlıktır. Bunlarda asıl olan da zemini sağlam, etüdü yapılmış binalarda oturmaktır. O yönüyle bütün vatandaşlarımız bugünden itibaren, oturduğu binayı sorgulatsın. Binanın zemini sağlam mı, statiği ve taşıma sistemleri sağlam mı, ne zaman yapılmış, deneyleri ve testleri yapılmış mı, betonların içerisinden alınan numunelerden dayanıklılık testi yapılmış mı? Bunlara bakılması ve dikkat edilmesi gerekiyor.

Bu konularda tecrübeli ülkelerde daha büyük depremler oluyor ama insanlar normal hayatlarını sürdürüyorlar. Elazığ depreminde şunu gördük ki Türkiye aslında güzel yol almış durumdadır. Elazığ depremi 6,8 olarak büyük bir deprem. Daha önceki depremlerle kıyaslandığında daha fazla bina yıkılıyor ve ölü sayısı da çok daha fazla oluyordu.” dedi.

Elazığ’da acil müdahale konusunda Türkiye’nin iyi bir sınav verdiğine dikkat çeken Valimiz Sayın Osman Kaymak konuşmasının devamında, “Türkiye, deprem dışında da bazı afetler yaşıyor. Yangınlar, heyelanlar gibi afetlere karşı da dikkatli olmak gerekiyor. Trafik kazalarında da ilk yardım hayat kurtarıyor. İlk yardım, her insanın kendisi ve başkaları için alması gereken bir eğitimdir. İl Sağlık Müdürlüğü ve AFAD olarak ilk yardım eğitimlerini bütün çocuklarımıza ve kurumlara vermeye çalışıyoruz.

İlk yardım eğitim kursunu almak isteyen vatandaşlar, kurumlar veya STK’lar lütfen AFAD ya da İl Sağlık Müdürlüğü ile temasa geçerek bizden yardım istesinler. Elazığ’daki depremde insanları kurtarmak için verilen mücadeleleri görüyoruz. Bakın bizim inancımıza göre bir insanı kurtarmak, bir insanlığı kurtarmak kadar kıymetlidir. Elazığ’da Türkiye’nin acil kurtarma açısından örnek bir çalışma yaptığını bütün dünya takdir ediyor. Samsun’dan da acil kurtarma ekiplerimiz bölgeye giderek görev yaptılar. Biz orada insanların canını kurtarmak için fedakârlık yapan herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu nedenle ilk yardım kursunu herkes almalıdır. Bu kursları çok önemseyin. Faydalarını da arkadaşlarınıza anlatınız.” dedi.

Konuşmaların ardından UMKE ekipleri tarafından öğrencilere uygulamalı olarak ilk yardım teknikleri ve afetlerde yapılması gerekenler hakkında sunumlar gerçekleştirdi. Konferans salonundaki etkinliklerin ardından çocuklara AFAD araçları ve merkezi tanıtıldı.

Programa ayrıca, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. İbrahim Güven ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442