Alexa

İLKADIM BELEDİYESİNDE İŞÇİ ZAMMI KONUSUNDA

CHP İlkadım İlçe Yerel Yönetimlerden sorumlu başkan yardımcısı Dr. Alper Aktaş, İlkadım Belediyesinin yapmış olduğu işçi ücretlerine zam konusunda açıklamalarda bulundu.

İLKADIM BELEDİYESİNDE İŞÇİ ZAMMI KONUSUNDA
banner327

CHP nin bir yöneticisi olarak, emeği her zaman önceleyen bir sosyal demokrat olarak öncelikle şunu belirtmek isterim ki; alın teriyle ekmeğini kazanan İlkadım Belediyesi işçi kardeşlerimize aldıkları bu zam hayırlı olsun, yuvalarına bereket getirsin.

Ancak sayın Erdoğan Tok’un gazetelere yansıyan bu haberle ilgili cevap vermesi gereken bazı soruları sormak, milletimizin bize verdiği bir sorumluluktur.

İlkadım Belediyesi sadece 165 işçi mi çalıştırıyor? Madem sendikanın bile öngöremediği bir zam oranı mümkündü, bugüne kadar neden yapılmadı?

Anlaşılıyor ki; İlkadım Belediyesi, Hizmet-İş sendikası ile toplu sözleşme yaparken 2017 yılında en alt işçi taban ücreti olan 110 TL yi, 2018 yılı için 120 Tl ye yükseltmiş ve bu sendikanın istediği rakamdan daha fazlaymış. Demek ki sendika, üyeleri için biraz daha talepkar olmalıymış.

Sözü edilen bu zam sadece 165 işçi kardeşimiz içindir ve haklarıdır. Ancak İlkadım belediyesi, hizmetlerini sadece 165 işçi ile yapmamaktadır.2015 denetim raporuna göre hem belediye bünyesinde, hem de hizmet alımı yöntemi ile toplam 878 işçi ile hizmet vermektedir. CHP olarak her zaman karşı çıktığımız, günümüzün köleliliği olarak gördüğümüz taşeron işçilik sayın Tok ve partisi tarafından desteklenmektedir zaten.

Sözü edilen işçi zammı, İlkadım Belediyesinde çalışan tüm işçilerin sadece beşte biri işçi için yani 165 işçi için geçerlidir. Onlarla hemen hemen aynı işleri yapan geriye kalan 713  işçi için geçerli değildir bu zam. O işçilerin yuvalarında sevinç değil, karın doyurma kaygısı yaşanmaktadır. Üstelik taşeron çalışmanın güvence eksikliği ve korkusuyla her akşam uyuyan 713 kişi, yutkunarak zam alan mesai arkadaşlarına bakmaktadır.

Sayın Tok, adaleti sadece mensubu olduğu partinin adı olarak görmekten vazgeçmelidir. Adalet; aynı işi yapan işçiler arasında eşit ücretlendirme demektir. Diğer işçilerin de emeğine saygı göstermek demektir. Adaletli davranmama vebalinden onlar taşeron demekle kurtulamazsınız. Çünkü yöneticiler Dicle’nin kıyısındaki kuzunun kurta kaptırılmamasından da sorumludur.

Verilen bu zam, medyada yansıtılma biçimi ve zamanlaması referandum öncesi basit bir şark kurnazlığıdır. Unutulmamalı ki, 2015 seçimlerinden hemen sonra CHP belediyeleri meydanlarda söz verdikleri asgari ücretin 1500 lira yapılması konusunu hemen gerçekleştirmişler, iktidar partisinin asgari ücreti 1200 lira verdiği dönemde asgari ücreti söz verdikleri noktaya çıkarmışlardır. Sayın Erdoğan Tok’a, CHP nin toplumsal belediyecilik anlayışını yakından takip ve taklit etmesini salık veriyoruz.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2017, 13:24
YORUM EKLE