İlkadım'da Kadın Hakları Paneli

İlkadım Belediyesi ve İlkadım Kent Konseyi  Kadın Meclisi  işbirliği ile 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ile ilgili panel düzenledi.

Samsun 06.12.2016, 16:47 06.12.2016, 17:03
İlkadım'da Kadın Hakları Paneli
Samsun-İlkadım Acem Tekkesi Kültür ve Sohbet Evi'nde düzenlenen panelde Medeni Hukuk ve İslam Hukukunun Kadın ve Aile'ye bakış açısı konuşuldu. Moderatörlüğünü İlkadım Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Psikolog Halise Mutlu'nun yaptığı panelde,  Avukat Hamdiye Katipoğlu ve Vaize Havva Arslan İslam ve Medeni Hukuk'un Kadın ve Aileye Bakışını anlattı. 
 
İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Musa Yüksel, İslam'ın kadına en çok değer veren bir din olduğunu belirtti.  Kadına değer veren İslam'ın yanlış anlatılmasının önüne geçmek gerektiğini belirtenYüksel, İslam'ın kadına bakış açısının doğru anlatılmasının bu tür panel ve konferanslarla İslam'ın Kadına ve Aile'ye bakış açısının anlatılmasının önemli bir organizasyon ve çalışma olduğunu kaydetti.
 
İlkadım Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Psikolog Halise Mutlu,  Roma'da o dönemde dul kadınların evlenmesinin toplumda suç olarak kabül edildiğini, Bizans döneminde ise, kadının eşini seçme hakkının olmadığını, kocasının kölesi olarak bakıldığını, Yahudilikte ise, kadının insan olduğunun bile tartışıldığını dile getirdi..
 
Vaize, Havva Aslan, İslam'da evlilik öncesi birbirini tanımada arkadaşlık ve flörtlük yoktur. Flörtlük döneminde kadınlarda travmalar yaşıyor. Dinen caiz olmayan bu flörtlük ilişkisinde sakıncalar vardır. İslam erkek ve kadın arasında flört yasağı koyuyor. " dedi.
 
Avukat Hamdiye Katioplu,  " Türk Medeni Kanunu son 50 yıldır süren çabalar sonucunda değişti.Eski kanunda kadının aile içindeki hak ve görevlerini kocasına göre tanımlayan ve kadını aile içinde yasal olarak kocaya tabi konumda tutan bir anlayış vardı. Aileye ve kadının ailedeki rolüne yeni bir yaklaşım getiren yeni Medeni Kanun, aileyi kadın ile erkek arasında eşitlik temeline dayalı bir ortaklık olarak tanımladı. " dedi.

 
Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu