İMO Samsun'dan korkutan rapor: Atakum kumsalı yok olabilir

ODTÜ Öğretim Görevlisi Dr. Işıkhan Güler, Dereköy Balıkçı barınağı ve Kurupelit Yat Limanı Projesiyle ilgili hazırlanan raporun sonucunu paylaştı.

Samsun 29.09.2022, 14:14 29.09.2022, 15:06
İMO Samsun'dan korkutan rapor: Atakum kumsalı yok olabilir

ODTÜ Öğretim Görevlisi Dr. Işıkhan Güler, Dereköy Balıkçı barınağı ve Kurupelit Yat Limanı Projesiyle ilgili hazırlanan raporun sonucunu paylaşarak, "Hatalı uygulamalar sonucunda Türkiye'nin en güzel sahili olan Samsun kumsalı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya" dedi

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Hüseyin Talak ve ODTÜ Öğretim Görevlisi Dr. Işıkhan Güler, Atakum Kıyı oyulmaları ve  Kurupelit Yat Limanı Projesi ile ilgili olarak İnşaat Mühendisleri Odası Kıyı Deniz Uzmanlık Kurulu tarafından hazırlanan teknik raporun sonucunu paylaştı. Rapora göre Atakum kumsalının büyük bir hasara uğrarayak yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu kaydedildi. 

KIYI AŞIMI EVLERİN BAHÇELERİNE KADAR UZANIYOR

Rapor ile ilgili açıklama yapan Güler, "Karadeniz’de Samsun kıyılarında Dereköy Balıkçı Barınağı ,Çatalçam mevkiilerinde ve Kurupelit’te  hızla kaybolan kıyılarımız mercek altına alınmış ve değerlendirilmiştir. Bu çevrede kıyı alan kaybı özellikle 1998 yılında tamamlanan Dereköy Balıkçı Barınağına ile hızlanmıştır. Bu kıyılardaki yerleşim merkezleri ve siteler bu hızlı kıyı kaybından büyük ölçüde etkilenmiştir. Evlerin bahçelerine kadar ulaşan kıyı aşınması çok büyük bir tehlike yaratmıştır. Benzer durum Karadeniz, Karasu kıyılarında da yaşanmıştır. Bölgesel ölçekte yapılması gereken bütünleşik kıyı planlaması olmadan, yanlış tasarlanmış kıyı deniz yapıları ile bu kıyılarda büyük sorun yaşanmaktadır. Bu yörenin kıyı aşınma olayı matematiksel modellemeler ile ön çalışma olarak incelenmiş ve eldeki mevcut verilerle doğrulanmıştır. Bu bilimsel bulgular, sırasıyla yörenin etkin dalga yönleri, etkin kum taşınımı ve kıyı çizgisi değişimi olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler ışığında ileriye dönük tahminler yapılmıştır.Mevcut limanın doldurularak yapılması düşünülen dalgakıran yapısı (Yaklaşık 500m uzunluğunda) matematiksel modellerle yapılan modelleme çalışmaları sonucu kıyı çizgisinin yaklaşık 60 ila 70m erozyona uğrayacağı tespit edilmiştir."

KUMSAL ALANLAR YOK OLACAK

Kıyı şeridi değişimi sonuçlarını açıklayan Güler, "Kurupelit Yat Limanı’nda yapılması düşünülen mevcut alanın doldurulması ve ön kısmına 500 m uzunluğunda dalgakıran yapısı yapılmasının durumu düzeltmekten ziyade daha da kötü sonuçlara yol açacağı öngörülmüştür. Belediye tarafından yapılması planlanan bu yapının ortaya çıkaracağı imalat maliyeti ve olası kötü senaryolarının doğaya ve kıyı kenarındaki yapılara  zarar vereceği, kumsal alanların yok olmasına neden olacağı açıktır. Mevcut yapının rehabilite edilmesi yönünde öneri olarak, Kurupelit Yat limanın içi  belirli dönemlerde taranarak  erozyona uğrayan yakın  kıyıların bu  taranan malzeme ile beslenmesi  değerlendirilmelidir" ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)