İshak Taşçı'dan Başkan Deveci'ye "İstifa Et" Çağrısı

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’ye çağrıda bulunan Eski Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Göreve geldiğin günden bu yana, iftiralar, karalama kampanyaları ile enkaz edebiyatı yapıyorsun. Belediye başkanlığını yapamayacaksan, istifa et!” dedi.

Samsun 02.08.2019, 15:41 02.08.2019, 16:14
İshak Taşçı'dan Başkan Deveci'ye "İstifa Et" Çağrısı

Eski Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’ye çağrıda bulndu. Taşçı, “Göreve geldiğin günden bu yana, iftiralar, karalama kampanyaları ile enkaz edebiyatı yapıyorsun. Belediye başkanlığını yapamayacaksan, istifa et!” diye konuştu.

kendisine yönelik gerçekleştirilen karalama kampanyasının, yalanlar ve iftiralarla yapıldığını kaydeden Eski Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Bizim verilemeyecek bir hesabımızın olmadığını, onlar da biliyor. Ancak enkaz edebiyatı yaparak, başarısız belediyecilik anlayışlarını ört pas etmek istiyorlar. Hesaplar da, Yeminli Mali Müşavir incelemeleri de ortadadır. Enkaz edebiyatı ile 5 yıl geçmez. Yapamıyorsan istifa et” dedi.

“İSTİFA ET!”

Atakum Belediyesinde 5 yıl başkanlık yaptığını söyleyen Taşçı, Atakum’da 5 yıla birbirinden önemli çalışmalar, kapsamlı projeler sığdırdıklarını, Başarılı bir belediyecilik dönemi yaşadıklarını, 2017 yılında Atakum İlçesini, İNGEV tarafından açıklanan uluslararası kriterlere göre ‘Karadeniz Bölgesinin Çok Yüksek İnsani Gelişmişlik’ alanında Karadeniz Bölgesinin birincisi olduklarını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Karadeniz Bölgesindeki e-belediyecilik yönünden tek pilot belediyesi olduklarını belirterek, "Sporda, 2018 yılında amatör spor kulüpleri arasında Türkiye birincisi olduk. Kısacası, yapılamayanları yaptık, ilklere imza attık ve 87 proje hayata geçirdik. Atakum İlçesindeki tüm reklam alanlarını, bizim dönemimizde hayata geçirilen projelerle süslüyor ve altına imzalarını atıyor olmaları, başarımızın en büyük kanıtıdır. Seçimlerde partimin kararı ile aday gösterilmedim. Bu sürecin ardından, seçimi kazanarak belediye başkanı olan Cemil Deveci, göreve başladığı günden bu yana, hiç durmaksızın enkaz edebiyatı yapıyor. Bu enkaz edebiyatını da yalanları ile güçlendirmeye çalışıyor. Biz de borçlu bir belediye devraldık. Göreve geldiğimiz ilk gün makam arabamıza icra geldi. Biz gerçekten bir enkaz devralmıştık. Enkaz olmasına rağmen, belediye başkanlığı makamının ağlama yeri olmadığının bilincinde oldum ve bu düsturla çalıştım. Çünkü o makam, ağlama sızlama yeri değil, hizmet üretme ve icraat yapma makamıdır. Kimseyi zorla belediye başkanı yapmıyorlar. Yapamıyorsan istifa et, bünyen kaldırmıyorsa bırak git! Atakum Belediye Meclisi, kendi içerisinden dinamik bir belediye başkanı seçebilecek niteliğe sahiptir” dedi.


İftiralarla dolu bir süreç yaşadıklarını ifade eden eski başkan Taşçı, “Bugüne kadar bize atılan iftiraları, büyük bir şaşkınlık içerisinde takip ediyorum. Öyle bir yalan söylüyor ki, söyledikleri yalanlara kendileri bile inanmıyorlar. 4 ay boyunca ortaya atılan yalanlar, ünlü pembe dizi Yalan Rüzgarı’nın senaryosunu bile geçti. Et olayı dediler, ortalığı ayağa kaldırdılar. Mazot alımı dediler, yalanlarına devam ettiler. Kasada para yok dediler, bunun yalan olduğunu bile bile, enkaz edebiyatı için bu yalanı sürdürdüler. Spor Tesislerinin çetelere verildiği iftirasıyla suçladığı kulübün, başarılarıyla her gün övünüyor olmaları da neresinden bakarsanız bakın tutarsızlıktır. Hukukun bir kesimini temsil eden tecrübeli bir avukatın, hukuktan bu kadar uzaklaşarak, iddia niteliğindeki açıklamalarıyla gazetelere manşet vermesi, halkı meydanlara toplayarak aynı yalanları yinelemesi, tam anlamıyla trajikomik bir olaydır. Atakum Belediyesinin yüzde yüz sahibi olduğu şirketin, bizim dönemimizdeki durumunu da, Sayın Cemil Deveci’nin 4 aylık sürecindeki durumunu da yetkililer inceliyor. Bu incelemelerin ardından çıkacak sonucu basın ve kamuoyuyla paylaşmasını istiyorum. Bu görevin takipçisi olacağım ve hukukun verdiği tüm kararları kamuoyu ile paylaşacağım. Ayrıca bundan sonra attığınız her iftira için, yargı önünde hesap vereceksiniz. Hoşgörü bitti” diye konuştu.

“İDDİALARIN HEPSİ ÇÜRÜDÜ!”

Ortaya atılan iddiaların tamamının asılsız olduğunu belirten shak Taşçı, tüm belge ve rapor sonuçlarının kendisinde olduğunu ifade ederek, “30 Mart 2014 tarihinde, kar amacı güdülmeyen Atakum İmar İnşaat Şirketini devraldığımızda 600 bin TL yıllık cirosu, 1,5 milyon TL borcu, vergi borcundan dolayı ihaleye girme yasağı ve 7 personeli vardı. Ayrıca 1 adet tesisi mevcuttu. Biz aynı şirketi, 38 milyon TL yıllık cirosu olan, 750 personeli, 12,5 milyon TL yatırım varlıklarıyla ve cirosunun yarısı kadar borcuyla, özellikle de ihale yasağı olmayan, yaklaşık 12 tesis ile hizmet veren bir halde teslim ettik. Şirketin mali durumu ve mal alımlarıyla ilgili olarak ortaya attılan tüm iftiralar gerçek dışıdır. Varolan teslim tesellüm belgeleri ve Yeminli Mali Müşavir incelemeleri sonucunda, bugüne kadar yapılan atılan tüm iftiraların, yapılan tüm karalama kampanyalarının asılsız olduğu ortaya çıkmıştır. Bütün bunlardan sonra iki ihtimal kalıyor. Ya Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin gerçekten iş bilmez bir insan, ya da yanındaki iş bilmezler tarafından yanlış yönlendiriliyor” şeklinde konuştu.

“YALANLARINI YÜZLERİNE VURACAĞIM!”

Söz konusu iftiralarla ilgili olarak, açıklama yapmak için yargıdan ve incelemelerden gelecek sonucu beklediğini ifade eden İshak Taşçı, Atakum Belediyesinde görev yaptığı 2014 ve 2019 dönemine dair hesabını veremeyeceği tek bir konu bile olmadığını belirterek, "Yapılan karalama kampanyaları, iftiralar ve yalanlar üzerine kurulmuştur. Bu konuda ben bir açıklama zaten yapacaktım. Yargı aşamasında olan, incelemeleri devam eden bu konularla ilgili olarak, yargının vereceği sonucu beklemekten ve yalanlarını yüzüne vurmaktan yanaydım. Ama madem kendisi, söylediği yalanları savunabileceğine inanıyor, çıkalım Samsun halkının önünde konuşalım. Belediyenin dününü ve bugünü masaya yatıralım. Bizim dönemimizde ilk 4 ayda 3 proje hayata geçirildi. Ne yazık ki şu anki belediye yönetimi, 4 ay geçmesine rağmen Atakum İlçesine tek bir çivi çakmadığı gibi hatta 25 kişinin çalıştığı taş parke fabrikasının üretimini durdurmuştur. Hatta ciddi bir projeden bahsetmiyor olmamaları, gelecek adına bizleri endişelendiriyor. Yapmış olduğu enkaz edebiyatı, Atakum İlçesine hiçbir proje kazandıramayacak olmasına kılıf hazırlamak olarak değerlendiriyorum. Enkaz edebiyatından anlıyoruz ki, önümüzdeki 5 yıl, Atakum İlçesi adına kayıp bir 5 yıl olacak. Bu duruma gerçekten çok üzülüyorum” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)