Karadeniz'de Bir İlk, Sanata 100 bin liralı faizsiz kredi!

Samsun Atakum Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Karadeniz'de bir ilki gerçekleştirerek, Hattat ve Ebru sanatçısı bayana 100 bin liralık faizsiz kredi verdi. 

Samsun 07.02.2021, 23:08 07.02.2021, 23:54
Karadeniz'de Bir İlk, Sanata 100 bin liralı faizsiz kredi!

Hattat ve Ebru sanatçısı bayana 100 bin liralık faizsiz kredi veren Samsun Atakum Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Karadeniz'de bir ilki gerçekleştirdi. 

Samsun Türk İslam Eğitim Sanatları Merkezi'nde unutulmaya yüz tutmuş sanatlardan "Hattat, Ebru, Hüsn-i Hat, Tezhip, Ebru Kaligrafi" kursu veren Hattat ve Ebru Sanatçısı Hatice Tül Kübra Ersoy'a Samsun Atakum Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nden faizsiz 5 yıl ödemeli 100 bin lira iş kredisi verildi.

Sanata 100 bin liralı faizsiz kredi!

HaticeTül Kübra Ersoy, Sanat merkezinde 10 eğitici ile birlikte aralarında doktor, avukat, öğretmen gibi meslek gruplarından kişilerinde bulunduğu 200 kursiyere "Hattat, Ebru, Hüsn-i Hat, Tezhip, Ebru Kaligrafi" eğitimi verdiklerini belirtti. Hattat ve Ebru Sanatçısı Ersoy, yaptığı açıklamada;  "Maalesef ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş birçok meslekler var. Bunların bir çoğu neredeyse tamamen yok olmak üzere. Hattat, Ebru, Hüsn-i Hat, Tezhip ve Ebru Kaligrafi bunlardan bir kaçı. Bizde bu meslekleri yeniden canlandırmak ve unutturmamak için kurslar açtık. Kursiyerlerimiz arasında doktor, avukat ve öğrenmenler de var. Kurslarımız büyük ilgi görüyor." dedi.

Unutulmaya yüz tutmuş sanatlarla ilgili açılacak kurslara devletin ve TESKOM'un her türlü desteği verdiğini de hatırlatan Kübra Ersoy, Başkan Sinecek'e de teşekkür ederek şunları söyledi; "Araştırmalarımız soncu kredi kefalet kooperatiflerinin 5 yıl ödemeli faizsiz kredi verildiğini öğrendik. Gerekli belgeleri hazırladık ve müracaatımızı yaptık. Kredi hemen çıktı. Bize bu desteği sağlayan Samsun Atakum Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sayın Metin Sinecek ve kooperatif Müdürü Aynur Sipahi'ye teşekkür ediyoruz. Artık maddi anlamda da sıkıntımız yok. Bu kredi bizim gibi girişimcilere örnek olsun" dedi. 

KARADENİZ'DE İLK KEZ FAİZSİZ KREDİ 

Karedeniz Bölgesi'nde ilk kez unutulmaya yüz tutmuş sanatlarla ilgili iş yapan birisine faizsiz kredi verdiklerini belirten Samsun Atakum Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanı Metin Sinecek, "Untulmaya yüz tutmuş sanatların yeniden gün ışığına çıkarılmasına aracı olanları desteklemek bizlerin görevi. Genç kızımız taktir edilecek bir işe girişmiş. Cesareti ve azmi herkese örnek olmalı. Bize müracaat ettiğinden şaşırdık. İlk kez bize öyle bir alanda kredi başvurusu oldu. Gerekli belgeler tamamlandı ve kızımıza 100 bin lira faizsiz kredi verdik. Bu parayı 5 yılda geri ödeyecek. Kooperatiflerin amacı esnafı ve böylesine girişimcileri maddi anlamda desteklemektir. Böyle bir girişime katkı verdiğimiz içinde çok mutluyuz" dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)