Kavak, Tirit, ve Menemenle Turizmde 1 Numara

Kavak, Tirit, Kebap ve menemen ile Türkiye'de nam yapmış bir ilçe olmaya devam ediyor. Kavak, şimdi usi Gastronomi turizmde isim yapmak için harekete geçti.

Samsun 20.08.2019, 15:17 13.02.2021, 18:22
Kavak, Tirit, ve Menemenle Turizmde 1 Numara

Samsun - Kavak İlçesi turizm sektöründe yer alarak bir taraftan ilçe ekonomisine katkı sağlarken bir diğer taraftan yeni istihdam alanları oluşturuyor. Kavak Belediyesi, yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşamak isteyenler için gözünü Gastronomi Turizmine çevirdi.

Kavak Belediyesi Başkanıİbrahim Sarıcaoğlu, insanların yeme içmeye daha çok önem verdiklerini, Daha fazla damak tadı ve daha sağlıklı yiyecek tüketmek için tercihlerini buna göre yaptıklarını belirterek, yazılı ve görsel birçok medya alanında hemen her gün yiyecek ve içeceklerle ilgili haber ve programların yer almasının da bunun en belirgin kanıtı olduğunu söyledi.

Kavak ilçesininde bu yönde birçok avantajı bulunduğunu ifade eden Sarıcaoğlu, “Menemeni, Kaz tiridi ve Kavak Kuyu Kebabı ve yöresel yemekler ile daha iddialı olduğumuzu göstereceğiz “ dedi.

İlçenin ve gelişmesi tanınırlığı artması için çok ciddi çalışma içinde olduklarını anlatan Başkan Sarıcaoğlu, “Kavak için belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için sahip olduğumuz tüm imkânlarımızı sonuna kadar kullanmakta kararlıyız. Turizm’de bu hedeflerimiz içinde önemli bir yer teşkil ediyor “ şeklinde konuştu.

KAVAK KİMLİK DEĞİŞTİRİYOR

Günümüz dünyasında insanların artık gastronomi turizmine en az doğa, deniz, yayla, termal ve sağlık turizmi kadar önem verdiklerini hatırlatan Sarıcaoğlu, “İlçe olarak günümüzde önemli bir yer tutmaya başlayan gastronomi turizmden yeterince istifade edebilmek için kendimize göre önemli değerlerimiz ve avantajlarımız var. Bundan sonra yapmamız gereken sadece doğru bir çalışma ile bunların tanıtımını sağlamak. Bunun içinde sahip olduğumuz tüm imkânlarımızı en iyi ve en verimli biçimde değerlendireceğiz  “ dedi.

İlçenin özellikle son beş yılında başlattığı kalkınma hareketi ile Cumhuriyet döneminden çok daha fazla bir yatırıma kavuştuğuna dikkat çekerek, adeta kimlik değiştirmeye başladığını anlatan Sarıcaoğlu, Çakallı Menemeni, Kaz Tiridi, Kavak Kuyu Kebabı gibi meşhur yiyecekler ile Gastronomi turizminde de iddialı bulunduğunu ifade ederek açıklamasını şöyle tamamladı:

 “Artık geçmişin içine kapanık ilçesi yok. Bugün her alanda kendine güvenen, hızla kalkınan, gelişen bir ilçeden söz ediyoruz.  Ve artık Kavak Çakallı’da sunduğu menemeni, Kavak Tirit Evi’nde yaptığı Kaz Tiridi ve Güven Park Sosyal Tesislerinde misafirlerine ikram ettiği Kavak Kuyu Kebabı ve yöresel yemekleri ile Gastronomi turizminde de iddialıdır. Biliyoruz ki, gastronomi turizmi, bölgeye özgü yemeklerin sunulmasıyla hem bölgeye ait kültürel kimliği ve mirası yansıtmakta hem de ekonomisine destek sağlamakta” 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)