Kavaklı Vatandaşlar Taş Ocağı İstemiyor

Kavaklı Vatandaşların Kavak'ta taş ocakları istemediğini belirten Samsun Deva Partisi İl Başkanı Kebire Birer Türk, "Kavak'ta vatandaşlarımızın yapılmasını istemediği bir taş ocağı konusu var. Bu konuya büyük tepkileri var." dedi.

Samsun 15.01.2021, 16:39 15.01.2021, 17:46
Kavaklı Vatandaşlar Taş Ocağı İstemiyor

Samsun Deva Partisi Samsun'da teşkilatlandırma çalışmalarına devam ediyor. Samsun’da vatandaşlar ile bir araya gelen  Deva Partisi ekibi Kavak'ta çalışmalarını sürdürdü. Deva Partisi İl Başkanı Kebire Birer Türk, başkan yardımcıları ve İlkadım İlçe Başkanı Ender Çıkla, Kavak ilçe başkanı Üzeyir Başkaya esnaf, oda ve dernek ziyaretlerini gerçekleştirerek vatandaşları dinledi.

TAŞ OCAĞI AÇILMASINA VATANDAŞLAR TEPKİ VERİYOR!

Kavak'ta vatandaşların taş ocağı yapılmasını istemediklerini belirten Başkan Türk; "Kavak ilçemizde de her yerde olduğu gibi ekonomik sıkıntılar problemlerin başında geliyor. Fakat burada bizlere yapılan bildirimler sonucunda gördük ki; Kavakta vatandaşlarımızın yapılmasını istemediği bir taş ocağı konusu var. Bu konuya büyük tepkileri var. Son dönemde maalesef milletin üstünlüğü ilkesi unutulmuş durumda. Vatandaşına kulak vermeyen bir anlayış yerel yönetimlere kadar inmiş durumda. Yöredeki vatadaşımız her anlamda tepki veriyor; Muhtarlar derneği projenin yanlışlığından bahsediyor ama seslerini duyan yok." dedi.

İlçedeki yetkililerin ve bölge sakinlerinin ilettiklerine göre; Büyükşehir Belediyesinin ekipleri, köylülerin ve vatandaşların tüm itirazlarına rağmen yaklaşık 5 aydır çalışma yapıyor. Belediye’nin CİMER’e yapılan şikayetlere ve çözüm merkezine yapılan başvurulara verdiği yanıtlarda, bu bölgede taş ocağı faaliyeti yürütebilmek için her hangi bir izni olmadığını belirten Türk şunları söyledi;

ÇED raporu olan firmalar listesinde AKKİSAN firması yer almıyor.

"Belediye kendi izni olmadan yürüttüğü bu çalışmayı özel şirketin izinlerini temel alarak yürüttüğünü iddia ediyor. Özel şirket, AKP Kavak ilçe başkanının ailesinin sahibi olduğu Akkisan Kireç firması. Belediye’nin iddia ettiği gibi Akkisan firmasinin bu bölgede taş ocağı işletebilmesi için izni olması ÇED raporunun olmasına bağlı. ÇED raporu olmadan böyle bir izin almak mümkün değil. Yine köylülerimizin aktardağına göre; Samsun Çevre İl Müdürlüğü’nden aldıkları ÇED raporu olan firmalar listesinde AKKİSAN firması yer almıyor. Dolayısıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi kendi verdiği yazılarla izninin olmadığını açıkça itiraf etmiş oluyor. Akkisan firmasının da ÇED raporu olmadığı, dolayısıyla da yasal izninin olmadığı, Samsun Çevre İl Müdürlüğü tarafından resmi yazıyla verilmiş oldugu söyleniyor. Bizler bu bilgiler ışığında konunun takipçisi olacağız." dedi.

KAVAKLILARIN YANLARINDAYIZ!

Basına da yansıyan ve şeffaf olmayan bunlar gibi bir çok konu bulunduğuna işaret eden Deva Partisi İl Başkanı Kebire Birer Türk "Rant ve usulsüzlük iddiaları var .Tesis için köylümüze haber dahi verilmemiş. Bu anlayış artık son bulmalı. “Köylü Milletin Efendisidir” yaklaşımıyla ilerlemiş bir milletiz ve köylüsüne kulaklarını tıkamış bir yönetim şekli kabul edilemez. Biz mümkün olduğunca Bekdemir ve Dağardı köylerimizin ve Kavak’lı vatandaşlarımızın sesine ses olacağız.  Dağardı ve Bekdemir köylerimiz sahipsiz köyler değil. Deva Partisi Samsun il teşkilati ve Kavak ilçe teşkilati olarak Bekdemir ve Dağardi köylülerimizin yanindayiz.” dedi. 

ÖNCE İNSAN DEMELİYİZ!

Yanlışlar kabul edilerek doğru adımlar atılması gerektiğini savunan ve çözümden yana olduklarını belirten Birer Türk,  "Bu anlamda yerel yönetimleri proje için gerekli raporların yer aldıgı, teknik detayların, altında imzası olan kişi ve kurumların ve yerleşke detaylarının olduğu geniş kapsamlı bir çalışmayı vatandaşına, ilgili derneklere ve odalara sunarak ortak karar almaya davet ediyoruz. Her alanda “Önce İnsan” demeliyiz” şekline konuştu. Biz köylerimizin halkina ve özellikle de gençlere gelin birlikte çalişalim diyoruz. Bekdemir’in Devasi Hazir!”dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)