Kütüphane Konuşmaları Havza ve Vezirköprü'de Recep Yazgan İle Devam Etti

Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün hayata geçirdiği ‘Kütüphane Konuşmaları’ Samsun Merkez ve ilçelerinde Gazeteci Yazar Recep Yazgan ile devam etti.

Samsun 24.11.2021, 16:15 24.11.2021, 16:45
Kütüphane Konuşmaları Havza ve Vezirköprü'de Recep Yazgan İle Devam Etti

Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından tertip edilen ‘Kütüphane Konuşmaları’etkinliği Samsun ve ilçelerinde devam ediyon, Kütüphane Konuşmaları kapsamında Diriliş Gazetesi Köşe Yazarı ve Akasyam.com Yayın Yönetmeni Gazeteci-Yazar Recep Yazgan, Havza ve Vezirköprü Kütüphanelerinde dinleyicileriyle bir araya geldi.

SOSYAL MEDYA İLE BİRLİKTE TAŞRA KAVRAMI DA ANLAMINI KAYBETTİ!

Recep Yazgan, konuşmasında teknolojiyle birlikte gelişen iletişim araçlarının ve özellikle sosyal medyanın Taşra, gurbet, hasret, özlem ve aşk gibi insanın his ve hasletleri üzerinde yapmış olduğu tahribat üzerinde konuştu.

Şair mütefekkir İsmet Özel’in, “Medya’nın gücü yoktur, gücün medyası vardır” sözlerini hatırlatarak başlayan Gazeteci Yazar Yazgan, bu cümleyi şimdilerde, ‘sosyal medyanın gücü yoktur, gücün sosyal medyası vardır’ şeklinde değiştirebilmenin mümkün olduğuna vurgu yaptı. Örnek olarak Amerika seçimlerinde Donald Trump’un paylaşımlarının sosyal medyanın iplerini elinde bulunduranlar tarafından silinmesini gösterdi.

Hasret, gurbet, özlem gibi kavramlar hatta aşk da anlamını kaybetti

Gazeteci Yazgan, bu ortam da ‘tüfek icad oldu mertlik bozuldu’ ata sözünün de ‘sosyal medya icad oldu mertlik bozuldu’ şeklinde değiştirebilmenin pekâlâ mümkün olabileceğini vurguladı.

Taşra ile merkez arasında belirgin olarak pek bir farkın kalmadığı için taşra ile merkez şeklinde bir ayrımında sosyal medya sayesinde ortadan kalktığını anlatan Yazgan, “Artık taşra diye bir şey kalmadı. Çünkü dünya bazılarına göre küresel bir köy haline geldi ve dahası hasret, gurbet, özlem gibi kavramlar hatta aşk da anlamını kaybetti."

GURBET HİSSİNİ, HASRETLİK DUYGUSUNU YAŞAYAMAZ HALE GELDİK

Sosyal medya sayesinde gurbet hissini, hasretlik duygusunu yaşayamaz hale geldiklerini belirten Yazgan, "Özlediğimiz insanların telefon ve sosyal medya uygulamalarıyla, sesini, görüntülerini istediğimiz zaman görebiliyorum. Eskiden bir mektup için 15 gün gidiş ve 15 gün de geliş zamanını hasretle beklerdik. Şimdi insan sosyal medyaya bakmadan 15 dakika geçiremez hale geldi.Taşra bitti, aşk bitti, bu yüzyıla sosyal medya yüzyılı dersek modenizmin insanı bıraktığı sahili daha net olarak anlayabiliriz”dedi.

Gazeteci Recep Yazgan sözlerini şu şekilde sona erdirdi;

“Bu yüzyılda hasret ya da gurbet yok; aşk da yok. Bir boşluk var içimizde. Bu boşluğu neyle dolduracağız. Şunu fark etmemiz lazım sosyal medya yeni taşlar ve yeni gurbetlerini oluşturdu. “İslam garip geldi, garip gidecek” hadisinde garip ile gurbet kelimesi arasında bağlantıya da dikkat ederek, bize hasret ve gurbet haline gelinen değerlerimiz ile bu boşluğun doldurulması gerektiğini düşünüyorum. İslam sosyal medyanın tahrip ettiği insanı ve değerlerin yeniden inşasını teklif ediyor; İnsanın Akıl, Can, Din, Mal ve Nesil ve nesil emniyetinin garantisini veriyor. Dikkat edin bu kavramlar direk sosyal medyanın hedefindeki değer ve kıymetlerimizdir.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)