Lityum Pilli yerli Elektrikli Otobüsler Samsun'da

Türkiye’de bir ilk olan lityum pilli elektrikli otobüslerin hizmet vermesiyle birlikte Samsun'da toplu taşımada yeni bir dönemde başlamış oldu.

Samsun 04.09.2022, 15:08 04.09.2022, 15:24
Lityum Pilli yerli Elektrikli Otobüsler Samsun'da

Samsun'da TEKNOFEST ile birlikte hizmete alınan Türkiye’de bir ilk olan lityum pilli elektrikli otobüslerin hizmet vermesiyle birlikte kentte toplu taşımada yeni bir dönemde başlamış oldu. Elektrikli otobüslerin bataryalarını şarj edecek istasyonlar ise 450 kVA’lık güce sahip. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Şarj istasyonları Türkiye’nin en büyük kurulu güce sahip elektrikli otobüs şarj istasyonu olma özelliği taşıyor” dedi.

ASELSAN ve TEMSAN iş birliği ile üretilip test sürüşleri tamamlanan lityum pilli yerli elektrikli otobüsler, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te hizmete alındı. Yaklaşık 10 dakikada şarj olan elektrikli otobüsler için şehrin farklı noktalarında şarj istasyonu oluşturuldu.

Samsun' un toplu taşıma hizmetlerinde fosil yakıtlı araçlar yerine kullanılacak, Türkiye'de ilk ultra hızlı şarj özelliğine sahip elektrikli otobüslerle, TEKNOFEST Karadeniz'in düzenlendiği Samsun Çarşamba Havalimanı ile TÜYAP Fuar alanı arasında 30 Ağustos tarihinden bugüne ulaşım sağlıyor.

‘TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜSÜ’
Elektrikli otobüslerin 10 dakikalık batarya şarjıyla 80-90 kilometre yol gidebiliyor. Sistem, 450 kVA’lık güce sahip şarj istasyonu ile Türkiye’nin en büyük kurulu güce sahip elektrikli otobüs şarj istasyonu olma özelliğini taşıyor.

Yanma ve patlamaya karşı gerekli standartlara sahip bataryaları ile yenilenebilir enerji kullanarak çalışan otobüsler, karbon salımı ve gürültü kirliliğini de azaltacak. ASELSAN ve TEMSA iş birliği ile geliştirilen Türk otomotiv sanayisinin ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüsleri Avenue EV artık yollarda. Toplam 20 adet elektrikli otobüsün toplu taşıma sistemine dahil edilmesi planlanıyor.

samsun-elektrikli otobüs

‘YÜZDE 70'İN ÜZERİNDE TASARRUF SAĞLIYOR’

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yerli elektrikli otobüslerin en önemli özelliğinin, işletme maliyetlerinde fosil yakıtlı otobüslere göre yüzde 70'in üzerinde tasarruf sağlaması olduğunu belirterek, “Bütün otobüs filosuna yayıldığında işletme maliyetini çok düşürüyor. Hem konfor oldukça yüksek, hem çevreyi kirletmeyen yenilenebilir enerjiye sahip bir sistem kurduk. Türkiye'de bir ilk. Yerli imalat, yerli tasarım ve lityum pilli otobüsleri artık Samsun'da yollarda sürekli göreceğiz” dedi. Başkan Demir, özellikle yenilenebilir enerji kullanılmasının çok önemli olduğuna dikkat çekerek “Otobüslerimizin yanı sıra şarj istasyonları da özel olarak yapıldı. Ultra hızlı şarj imkanı sağlaması adına 450 kVA güç kapasiteli sahip şarj istasyonu kuruldu. Bu da kurulu güç bakımından Türkiye’de en yüksek seviyede” şeklinde konuştu.

HIZLI ŞARJ ÖZELLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ
Elektrikli otobüslerle ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan, “Şarj istasyonlarımız Türkiye’deki 450 kVA doğru akım şarj kapasitesine sahip şarj istasyonları olup elektrikli otobüslerimize enerji ikmali yapmaktalar. Otobüslerimizin bataryaları şarj istasyonlarında doldurulup, vatandaşlarımızı güvenli, konforlu ve ekonomik olarak taşımakta. Ortalama olarak 10 dakikada şarj gerçekleşiyor. Ortalama 80 kilometre bir menzilde hizmet veriyor. Tabi menzili uzatmak veya azaltmak araç sürüş tekniği, iklimlendirmenin yoğun kullanılmasına bağlı olarak da yüzde 10’luk değişim gösterebiliyor. Ancak hızlı şarj özelliği bizim gibi operasyonlarda oldukça kullanıcıya iyi imkanlar sağlıyor. Türkiye’de ilk kez hızlı şarj sistemli elektrikli otobüsler toplu taşımada kullanılmaya başlandı.” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’DEKİ EN YÜKSEK KURULU GÜCE SAHİP’
ASELSAN ekibinden Elektrikli Otobüs Projesi'nin Proje Yöneticisi Onur Kazancı, “Elektrikli otobüslerimizde ve bu proje için geliştirilen şarj istasyonlarımızda yerli ve milli olarak geliştirilmiştir. Buradaki otobüslerimizin en büyük özelliği ultra hızlı şarj imkanı olması. Bu doğrultuda 450 KW güç kapasitesine sahip şarj istasyonlarımız şuanda Türkiye’deki en yüksek kurulu güce sahip. Benzer şekilde otobüslerimizde bu imkanı sağlayabilmek için özel bataryalara sahipler” dedi.

Büyükşehir günde 100 bin kişi taşıdı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos’ta başlayan TEKNOFEST boyunca 10 elektrikli otobüs, 66 fosil yakıtlı otobüs ve tramvaylarla birlikte günde yaklaşık 100 bin kişiyi Çarşamba Havalimanı’na taşıdı. Başkan Mustafa Demir, festival heyecanını 7’den 70’e herkesin yaşaması için tüm ekiplerin seferber olduğunu kaydetti.

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST Karadeniz heyecanı son gününde de tüm heyecanı ve coşkusuyla sürüyor. Festivalin en önemli paydaşlarından biri olan Samsun Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların Çarşamba Havalimanı’na sorunsuz ulaşımının sağlanması için önemli bir görev üstlendi. Tramvaylar, elektrikli otobüsler ve fosil yakıtlı otobüsler ile her gün yüzlerce sefer yapan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların festival coşkusunu yaşamalarına katkı sağladı.

Her gün etkinlik alanına 10 adet elektrikli otobüs, 66 fosil yakıtlı otobüs ile ziyaretçi transferi yapan ekipler, tramvaylarla da 320 sefer gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi, tüm imkanlarıyla günde yaklaşık 100 bin yolcu taşıdı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, festival heyecanını 7’den 70’e herkesin yaşaması için tüm ekiplerin seferber olduğunu kaydetti. Son gününde de herkesi Çarşamba Havalimanı’na TEKNOFEST coşkusunu yaşamaya davet eden Başkan Demir, “İlk günden itibaren şehrin her noktasında bu heyecanı hep birlikte yaşadık. Dün de sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle TEKNOFEST coşkusu doruğa ulaştı. Milli teknoloji hamlesi kapsamında düzenlenen festival, dolu dolu geçti” ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)